Jump to content

Linux


crni.

Preporučeni Komentari

otvorio sam ovu temu o linuxu ne bi li me neko nagovorio da pređem na ovaj osnikad ga nisam probao, ali znam da ima mnogo pristalica pa me zanimaju sve njegove prednosti, ali i mane.muzika? pre svega podrška za foobar i asio.office programi? kompatabilnost sa microsoft office? znači, radim na poslu u xp, turim na usb flash i donesem kući. mogu li nastaviti na linuxu?brzina i stabilnost?driveri?multimedija? dvd, divx...? igrice? mogu li ko i dosad da u fioku gurnem cd i pogledam film ili odigram igricu?toliko za sada

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze (skoro) sve. Samo sto je drugacije. Nesto mora na misice da se pogura da bi radilo. Mene najvise nervira sto je drugacije pa moram da znam na vise nacina da isto odradim. I uvek kad nesto nece pitas se da li je do nekompatibilnosti ili nedoradjenosti ili ..Sad postoje i sareni ( Ciganjski) Linuxi koji su k'o i Windows.Lepo je imati jedan npr mini netbook pod linuxom za zezanje. Ili dual boot masinu pa kad je stani pani, predji na Win.Ne znam kakav je po pitanju virusa, da li je vulnerabilan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slobodno probaj, mislim da ce ti se dopasti. Predlazem da probas dosta popularnu i rekao bih 'pocetnik-frendli' distribuciju: Ubuntu.Imas dve varijante koje se razlikuju uglavnom po grafickom sucelju, Ubuntu ili Kubuntu. Kubuntu vise podseca na pravo Win okruzenje. Friska verzija oba izdanja 9.10Nije potrebna instalacija. Skini distribuciju sa njihovog sajta, zaprzi CD i pokreni 'Live' opciju u izboru (bez ikakve instalacije na HDD)U BIOS-u kompjutera podesi da je prva boot jedinica CD (umesto HDD) i kompletan OS sa svim aplikacijama ce se pokrenuti za manje od 2 minuta.Podrska za Office je potpuna, kroz instalirani Open Office paket, meniji mogu biti i na SRB izmedju ostalog. Muzika podrzana u potpunosti, kao i sva multimedija. Multimedijalnih plejera ima nekoliko a zavisi od distribucije koji je instaliran. Obicno ih i ima vise, pa biraj. Takodje obrada fotografija, video editing itd.. Dodavanje novog softvera je nekada bila najveca glavolomka za pocetnike ali je ovo ispeglano u najnovijim distribucijama. Sistem sada brine o svim 'paketima' koji moraju biti u sistemu da bi aplikacija nesmetano radila. Sigurnost je vrhunska, nema sanse da sitem padne. Ako i padne tj nesto zakoci u radu, ne resetujes PC vec se izlogujes i ponovo ulogujes u svoj profil (svoj 'account'). Sistem se moze oboriti jedino ako radis pod korenskim ('root') nalogom sto sistem obicno izbegava tako sto odmah kreira obicni - korisnicki ('user') nalog kao podrazumevani za rad. Ti u stvari radis sa kopijama sistemskih fajlova koji se kreiraju za svakog korisnika a originalima i ne mozes da pristupis.Ovo su samo pocetne napomene za lakse snalazenje. I ja sam naravno pocetnik u Linux-u, dosta toga jos nisam savladao a skoro da mi i ne treba jer skoro pa sve profunkcionise iz cuga. Problem mogu biti tzv. 'Win' komponente tj nedoradjeni proizvodi koji se za rad oslanjaju na drajvere pod Win-om ali je i njihsada jako, jako malo. Najcesci problem ranije jeste bio sa Win-modemom npr. ali mislim da je i tu sada situacija daleko bolja pa se odmah mozes povezati na mrezu.Ukratko, vrlo mocan i stabilan sistem, u startu zamisljen kao visekorisnicki. Naravno, brzina pokretanja aplikacija ce zavisiti od toga da li zelis sve one lepe efekte kao u npr. Vista ili W7. To mozes da iskljucis i podesis po svojoj volji.Probaj svakako. Skoro da nema Win aplikacije koja nema zamenu (dostojnu!) na Linux-u. Jedino igrice jer nema komercijalnog interesa ...:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trazenje orginalnih (K)Ubuntu CD-ova

(K)Ubuntu ce uvek biti besplatan i Canonical ce vam verovali ili ne poslati najnoviju CD verziju bespaltno na kucnu adresu,

ali slanje moze trajati od 4 do 6 nedelja. Vise puta su mi slali paket za Beograd i to uspesno - uvek stigne iz Holandije ....:buehehe:

Postavljena slika

* 1 Edubuntu CD

* 1 Ubuntu Server Edition CD

* 1 Ubuntu CD

* 1 Kubuntu CD

da bi se narucilo morate se registrovati na:

https://shipit.edubuntu.org/login

https://shipit.ubuntu.com/login-server

https://shipit.ubuntu.com/login

https://shipit.kubuntu.org/login

(na svaki link zasebno - da bi dobili svaku verziju)

Takodje mozete napraviti poseban zahtev za vece kolicine

ali Canonical ne odobrava sve zahteve - naravno skole - fakulteti i sl.

su prioritet....

Ovo stvarno zvuci neverovatno ali je istinito i mogu da potvrdim - cak sam dobio

uvek u paketima i nalepnice pride - sve potpuno besplatno :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

danas skidam ubuntu (ko im dade ove afričke nazive)

Ubuntu jeste Africka rec ali i nacin razmisljanja, zajednistvo, deljenje znanja sa drugima i vise. Negde sam nasao prevod, kratku recenicu otprilike "Ti si to sto jesi zbog onih s kojima si"A evo finog citata:"You need others. But you need others for everything, really. In our part of the world, we have something called ubuntu. Ubuntu. Ubuntu. Ubuntu. The essence of being human. We say a person is a person through other persons. I can't be human in isolation. I need you to be all you can be so that I can become me and all that I can be." Desmond Tutu---I lepo video objasnjenje, Nelson Mendela:http://embraceubuntu...nelson-mandela/---Mika je mozda sasvim u pravu, probaj Kubuntu, sve ce ti biti vrlo vrlo blisko. Jedna distribucija Linux-a je morala da promeni naziv zbog gospode iz Redmonda, a naziv je bio "Lindows" - sada Linspire.Evo fine liste softvera (jedna lepa dama predlaze) sa 50 + 50 (!) Ubuntu aplikacija, samo za graficki dizajn / razvojhttp://www.emmaalvar...opensource.htmlhttp://www.emmaalvar...design-and.html:buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pod Linuxom se može sve, osim baš nekih opako specijalizovanih programa. Recimo, Corel ne radi pod Linuxom, ne radi pod wine kako treba i eto mi Windowsa samo zbog toga. Ali... od 4 računara koje imam, samo ovaj za posao ima win7, sve ostalo je sa Linuxom. 3:1, a nisam ni IT orijentisan, niti posebno vešt ili spretan. Dakle, ako bezveznjaković kao ja može da se izbori sa Linuxom, onda to može biti samo pokazatelj da je to jedan veoma dobar OS.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre neki dan sam instalirao Ubuntu 9.10. Za probu nije lose instalirati ga unutar Win-a na istu particiju kao bilo koji drugi program. Isprobas pa ako ti se svidja svidja ako ne lako obrises. Jedino malo sporije radi u toj varijanti mada ni malo nije spor. Nisam imao vremena da se vise igram ali je sve odmah proradilo, morao sam samo da skinem drajver za graficku mada je i bez njega sve radilo normalno. Download Linux sam odradi bez problema. ADSL je odmah proradio... Cini mi se da net radi malo brze mada i u Win-u koristim Mozilu. Ucitavanje svega i svacega je mnogo brze nego u Win-u, posebno pdf radi brzo. Samo se treba na sve navici :buehehe:.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja vam toplo savetujem Linux u bilo kom oblicju! Licno preferiram Mandrivu, ali ni Ubuntu (Kubuntu) ni Centos, ni Red Hat ni Suse nisu losi... Ja imam jedno 15 verzija raznoraznih linuxa, a pisasmo gdin Stein i ja o nekim mini distribucijama koje nisu tako lose za malo slabije masine! Sto se tice brzine Linux je za klasu brzi od bilo kog njindovza, a o stabilnosti da ne pricam. Viruse zaboravite! A sve sto vole mladi ima i na linuxu, pa cak i taj Corel ima svoj pandam u Linuxu, mi koristimo neki loox, ali verujem da ima i boljih vektorskih grafickih alata.Toliko. Uostalom ono sto rece Djole Nik uzmi brate verziju bootabilnog CD pa vidi jel ti se svidja ili ne. Izmedju ostalih distribucija nigde ne idem bez Knoppixa koji mi sluzi da rikaverujem sve pa cak i windovsove diskove!Poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

skinuo i instalirao kubuntu, ali na istoj particiji sa windowsomtreba puno vremen za navikavanjejako je zanimljiv, ali krece prvi problem...prepoznao je usb dac, ali nece sa njega da pusta muziku. zvuk ide samo sa laptopa. ako sve stavim mute,osim usb dac, opet nece. sta dalje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u konfiguraciji zvuka normalno pokazuje da ima usb audio device i kad ukljucim test cuju se test tonovi, ali na plejeru nema zvuka :buehehe:

Odi u add/remove, ukucaj USB DAC i pogledaj kakve programe nudi koji nude podršku za izlaz na USB DAC... Zbog navike, Foobar može da se koristi pod wine emulacijom i to ti je opisano u temi naziva ova dva navedena (hint: http://www.diyaudio.rs/topic/70-foobar-linux/page__view__findpost__p__1412 )
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...