Jump to content

Izrada mini motalice trafoa,sa automatskim slaganjem žice


Daudio

Preporučeni Komentari

Надам се да ће се већ изнедрити нека идеја да се коначно на овим просторима направи некаква мини моталица којом би се могла мотати жица од 0,1мм до рецимо 1,41мм.

Није проблем аутоматизовати бројање навоја,али је проблем слагати жицу,нарочито јако танку.

Мени лично негде лебди у мислима клизни ваљак преко кога би ишла  жица,без икаквих навојних вретена,

али немам тренутно идеју  коначне реализације.

Генерално проблем је сила затезања жице.

 

Знам да су на суседним форумима сви одустајали од оваквих пројеката,мада лично мислим да овде има подоста оних који не одустају тек тако.

А до тада мотам ручно,па докле стигнем...

Замислите намотати ТВЦ,међустепени трафо, или било који калем за 1 сат уместо  пар дана...

Отворен за сугестије

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 29
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

@ Зоки рекох малу моталицу,а не видим шта код те сингерице слаже жицу

 

@ Гујо љута,прочитах ја шта имадоше рећи на том форуму,али ми се закључак не засвиде- а то је мотај ручно или пљуни лову за профи моталицу

 

Комшо,овај,лепе идеје,али ајмо да се ограничимо на малу Србију и могућност реализације.

 

Мени није проблем моторизовати моталицу коју имам,уствари она јесте моторизована,броји навоје,али ми је проблем слагање и вођење жице.

 

Ово поседујем и хтео бих је надоградити

post-23-0-59115600-1360840304_thumb.jpg post-23-0-86189300-1360840385_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma nisam ja mislio da tamo ima čudesa već pokoja zgodna ideja.

prodavaca ima uvek, pogotovu onih koji uskaču u samograditeljsku temu.

sobzirm da motaš slojevito, sa urednim međuizolacijama, slaganje rukom vođeno, kolikogod da je dosadno je najbolje, ako motalica vodi računa o broju navojaka.

jedan je drugar napravio tamo po mom gnjavljenju pic-okruženje sa nekoliko setpointa, ono displej prikaz, 12-16 tasterića direktnog unosa.

mislim da je to zgodno, jer kada ne misliš gde ti je izvod , lako je slagati navojke. isto i sa zatezanjem žice.

u krajnjem slučaju, moraš stavljati sam međuizolaciju pa kad si već tu, ... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Komšo, 

 

Ovako se automatski slažu navoji - dajem kao primer na zadatu temu:

 

 

 

Za takvo što je potrebno napraviti kompletan sistem -mehanički koji je mikrokontrolerski upravljan - odmah mi se na primer nameće prosto pitanje - šta je to što definiše granične položaje poktretnog dela mašine koja se vidi na ovom klipu....mislim da svakako može da se uradi (opto dioda kao prijemnik ?), ali je potrebno objediniti različita znanja - mehanička, elektro i uprocesorsko.... i na kraju - da, postavlja se pitanje ispativosti....

 

p.s. Vidoh ovde da se neka DIY mašina nudi za nekih 75.000 RSD. 

 

http://www.kupindo.com/Ostalo/9273461_Motalica-za-transformatore

 
Pozdravljam
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Komšo, 

 

Ovako se automatski slažu navoji - dajem kao primer na zadatu temu:

 

Браво,дотакли смо суштину.

На то сам и мислио када сам поменуо клизни ваљак,

нека моја идеја је нешто на том принципу,само што сам ја то хтео некако лежерније,отприлике:

Мотор покреће осовину на коју се намотава калем,на паралелној осовини се налази клизни ваљак-точкић преко кога иде жица и кога помера сама жица која се намотава.Позиције од- до подесити микро прекидачима,који искључују мотор када их активира клизни ваљак.

Мени је проблем механичке природе-направити сензитивну осовину по којој клизи ваљак а да не прекине жицу од о,1мм.

Ако препустимо електроници да управља силама затезања и међукорацима,закомпликовасмо га да се не исплати радити.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Daudio,

 

Daleko brze ce  ici ako je motorizovano,slobodne su ti obe ruke,a nogom pustas pogon.

Uz to namestis i brzinu obrtaja.

Ako stavljas izolaciju izmedju svakog layera svakako ide sporo.

Ono sto mene me zanima je   da li motas od ivice do ivice kalema ili ostavljas prostor izmednju tela i pocetka  i kraja layera.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

А још ће бити већи елан ако певушим-Седела сам за машином шила сам :shinymj5:

 

Зоки,јеси ли некада нешто намотао ,када тако збориш :wink2:

 

Мајка му стара па знам да ће бити брже ако је моторизовано,али ја причам о жици о,1мм коју пола чланова на форуму и не успевају да виде голим оком сем њеног светлуцања.

 

Моторизовано или не свакако иде споро ако се слаже руком.

При томе не може бити моторизовано ако се слаже руком-мотор се не зауставља тренутно и рука не успева да контролише жицу те се она кида.

Стављање изолације одузима 1 минут,па и мање.

поента је да уместо 15 минута(некада и више у зависности од дужине калема)скратим на 15 секунди,па то пута број слојева и на крају готов трафо за 1 сат уместо вишечасовног медитирања.

Није уопште битно да ли се мота до балчака или се оставља простор  који милиметар.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Steinikini linearni lezajevi bi odradili posao

 

pogledaj njegove bezbrojne teme o ruckama

замољава се горе поменута персона да помогне у вези доле наведеног :shinymj5:

Стварно је пуно писао,али не успевам да нађем.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

А још ће бити већи елан ако певушим-Седела сам за машином шила сам :shinymj5:Зоки,јеси ли некада нешто намотао ,када тако збориш :wink2:Мајка му стара па знам да ће бити брже ако је моторизовано,али ја причам о жици о,1мм коју пола чланова на форуму и не успевају да виде голим оком сем њеног светлуцања.Моторизовано или не свакако иде споро ако се слаже руком.При томе не може бити моторизовано ако се слаже руком-мотор се не зауставља тренутно и рука не успева да контролише жицу те се она кида.Стављање изолације одузима 1 минут,па и мање.поента је да уместо 15 минута(некада и више у зависности од дужине калема)скратим на 15 секунди,па то пута број слојева и на крају готов трафо за 1 сат уместо вишечасовног медитирања.Није уопште битно да ли се мота до балчака или се оставља простор који милиметар.

Dlake nisam motao ,ali ostalo sam probao i solidno strikam.Pitao sam da li ides od kraja do kraja,jer skolski mora da se ostavi odredjen razmak od kraja u zavisnosti od debljine zice.Ono sto mene zanima je kako uspevaju .tj kako fiksiraju sledeci red, a da im ne padne na krajevima.narocito kod tanke zice.Primer o cemu pricam. post-321-0-56445700-1360869727_thumb.jpe
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Зоки,

без икакве зле намере,али да би са неким причао о мотању ситне жице мораш имати искуства у томе.

Жица 0,1мм се покида само када је погледаш.

Када сам хтео од АКТИВА 2000 да купим 1/2 кг жице 0,15мм дали су ми котур од 5кг да сам одмотам колико ми треба из разлога што нису имали моталицу са довољно слабом силом затезања да премотају а да при томе остане неистегнута жица.

Да ли ти је сада јасније о чему причам?

 

A што се слагања тиче исто је као и у свему-искуство чини своје,покидаш килограме док не стекнеш осећај.

Када се стекне осећај откажу или нерви или леђа да се дуго седи за моталицом....

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Има,али компликована справа за израду.

Натераћете ме да узмем оловку да нацртам шта сам замислио.

 

Ајде овако- има ли такав јунак да исполира осовину дужине 15цм да по њоме клизи ваљак када се дува у њега?

Aко је то изводљиво ја сам решио своје проблеме.

 

Зен хвала на линковима,нешто као на слици сам и ја умислио,само би то поједноставио

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pljuckalo stampac - kertridz kolica u sebi imaju bronzane caure , sve klizi po poliranoj sipki

 

mozda nadjes koji i kod obliznjeg kontejnera

 

inace - to resenje koje sam postovao i nije nesto komplikovano

 

koracni motor je od stampaca , takodje

 

elektronika sva moze i PtP

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pljuckalo stampac - kertridz kolica u sebi imaju bronzane caure , sve klizi po poliranoj sipki

 

mozda nadjes koji i kod obliznjeg kontejnera

 

inace - to resenje koje sam postovao i nije nesto komplikovano

 

koracni motor je od stampaca , takodje

 

elektronika sva moze i PtP

Ovo bolje za ručku da se upotrebi :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...