Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

Sony nije imao PP u RtR

po izgledu jesu bas ti trafoi koje ja znam , primar 5K , sekundari 8R i 600R

koji je lim - nemam pojma , ali je sigurno jedan od boljih

lampa ruska , napisao na cirilici , ovdina se pise 6N6S , a inace je ekv. za ECC99

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je impedansa 5000 oma prema 600 oma, onda je prenosni odnos kvadratni koren kolicnika sqrt(5000/600) = 2.88 ili 9.2db. To je step down odos i to je u startu oko -10db gubitaka koji se moraju nadoknaditi pojacajem cevi, nepotebno unosenje anomalija pri pojacanju, da bi se to posle samnjaivalo trafoom? To znaci da za recimo 10x totalno pojacanje preampa, cev mora biti 10 x 2.88=29 cca. pojacanje u kolu, i odgovarajucu nizi unutrasnji otpor za datu induktivnost primara.

Za 8 oma izvod, step-down je sqrt(5000/8)=25 ili oko -30db smanjenja signala... :( Cak i ako se nadje odgovarajuca cev sto se unutrasnjih parametra tice, i ako ima pojacanje u kolu oko 50 X, i dalje ce bit samo totalno pojacanje 2 x.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, Zen Mod said:

veceras

popio fervex i odo spavati

Noge do chukljevi u lavor sa ladnu vodu oko dvajes sekundi.Potljevo odmak obrisati sa frotir peshkir shto grublje,ondak navuci vunene charape i trk u krevet.

S ti kurchevi paracetamoli samo trujesh zheludak.Bolje krni kuvano vino ili vrochu radzanu.

Pozdraf ot Dotore Rengele.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A i ti ferveksi i koldreksi suzavaju krvne sudove(imaju odredjen efekat na zapusene njonje), pa ih treba izbegavati kod velikog punoletstva.

Uz Digitalove recepte, nije losa ni topla limunada sa dosta meda ili secera, i banana pride zbog kalijuma. Narocito za nikotin ljubitelje..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzgred, u ovoj navali diy gramona, da li se nekobavio razmisljanjem o centrazi tanjira, zarad korekcije ofseta rupe na ploci, nesto a la TX1000.

 

U principu, ofset je samo u jednoj polupravoj, sto bi bilo dovoljno anulirati jednim linearnim pomeranjem, naravno da se poloca pozicionira gde treba. 

Ili sa dva linearna pomeraja, pod 90 stepeni, uz random postavljanje ploce.

 

Inace ofset generise preveliko zavijanje, anulira sva detaljisanja oko pogona, da bi se bas ignorisao potpuno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

46 minutes ago, vladd said:

Uzgred, u ovoj navali diy gramona, da li se nekobavio razmisljanjem o centrazi tanjira, zarad korekcije ofseta rupe na ploci, nesto a la TX1000.

 

U principu, ofset je samo u jednoj polupravoj, sto bi bilo dovoljno anulirati jednim linearnim pomeranjem, naravno da se poloca pozicionira gde treba. 

Ili sa dva linearna pomeraja, pod 90 stepeni, uz random postavljanje ploce.

 

Inace ofset generise preveliko zavijanje, anulira sva detaljisanja oko pogona, da bi se bas ignorisao potpuno.

a mozda malo da se opustis 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najpre sam lajkovao @neskor-ov post, zato što mi se učinio baš trezvenim i očekivanim. A onda rekoh sebi: zbog čega bih lajkovao takav jedan običan post. Izvini, @neskor - e, morao sam da povučem taj lajk i dodelim ga ovom biseru od @vladd - ovog zapažanja.

 

@vladd

Imam dva pitanja, ne moraš da odgovoriš, a ni ja te neću daviti:

1. Da li imaš gramofon i ploče i da li ih slušaš, onako redovno, ili bar povremeno?

2. Da li zaista misliš da mi koji gramofon slušamo praktično svakodnevno neznamo baš ništa o njegovim manama, uključujići i to na kojim se frekvencijama susrećemo sa smetnjama od ekcentričnih ploča?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mene zanima razmena ideja, a ne kako ko zanemaruje pojedinosti.

Pogotovo sto sada ima vise jednostavnih metoda za resavanje problematike, od mikrostepa do manuelnog stelovanja, uz recimo monitoring nekim usb mikroskopom(koji je postao uredna oprema za gramofoniju).

Precizni,metalografski pikapovi nisu jeftini, ali opticka korekcija je lako moguca.

 

Pa ako uporedim znacaj kiseonika u bakru, intermolekularna desavanja, mikrodiode i monokristale, ovo mi deluje kao realna gromada od problema u mikrosvetu oko gramofona.. :) 

 

P.S.

Da, imam gramofon koji trenutno ne slusam, jer je "na kanalu"...zapravo dva komata, jedan je pored kanala...

Ono sto me vodi u ovom smeru je opcija koju sam prelomio, da neke delove ne ugradjujem u konfekcijske gramofone(tipa podloge, suspenzionih nozica, granita, maxon motora i nekog "brzi diy" kontrolera), vec da prakticno napravim jos par koraka(malo krupnijih) ka kompletnom(poprilicno, nemam snage za rucicu) gramofonu.

Pa je ovaj detalj okvirno osmatranje ideja, da ne bih pravio sedam ili osam diy...i za ovaj jedan treba zivaca kao konopaca.

Pride mislim da odradim neke analize, sto produzava posao..ali je pokusaj da iz prve izbacim maksimum)bar onaj "tri sigma"), i da stavim tacku...povrsnost ne bih prihvatio, nemam volje da radim precicama...itd, manje bitno. 

Ali je tu negde razlog cavrljanja... 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne bih pisao previse u jednom postu

 

Quote

 

Since Dr. Greene stated it so well, I will quote from his article which is posted at his site.

"Suppose we are listening to a groove that is, say, 75 mm from the center of the record; typically, this is still in the music groove region, but near the end of it. (Seventy-five millimeters is about three inches.) Since the record goes around once in 1/(33 1/3) minutes = 1.8 seconds, the velocity of this groove past the stylus is 2 pi (75mm)/1.8 sec. which equals 261.8 mm/sec.  Now suppose the record is 0.5 mm off center. (This is the limit of the correcting motion of the Nakamichi TX1000. Records further off-center than that have to be roughly hand centered before the TX1000 is applied. Most records that do not have badly worn spindle holes meet this standard of 0.5 mm.) Then when we are hearing the part of the 75 mm groove that is furthest from the platter center, the effective radius of the groove is 75.5 mm and the velocity goes up to 263.5 mm/sec. At the closest part of the groove, the radius is effectively 74.5 mm and the velocity goes down to 260.1. The ratio between the maximum and minimum velocities is 75.5/74.5 = 1.0134. Thus the pitch of a note recorded in this groove is a little more than 1.3 percent higher at the part farthest from the platter center than it is at the part closest. In another viewpoint, the wow is ±0.66 percent. Proportionately, smaller center errors give smaller pitch wow, with .25 mm giving about 0.33 percent, 0.1 mm giving .13 percent, etc. Smaller groove radii would give larger wow percentage (inverse proportion) for a given off-centeredness. Off-center wow is worst at the end of the side. A usually accepted standard for audibility of wow is 0.1 percent. This of course varies from person to person. The pitch discrimination level for A/B matching can be as low as 0.01 percent in people highly sensitive to pitch. This is of course a different, probably more sensitive kind of pitch audibility than wow, but in fact the repeated periodic pitch variations of off-center wow are seemingly quite close in nature to the A/B test. The TX-1000, in the process of centering the records, gives read-outs of how far the records are off-center before the correction. While most meet the 0.5 mm standard, few are centered within 0.1 mm and almost none at the level of, say, 0.03 mm or less. Moreover, spindle-hole looseness generates ambiguities that are often on the order of a tenth of a millimeter, varying with how you put the record on. And, as noted, better than 0.1 mm centering is needed to meet the nominal ± 0.1 percent wow threshold. (Precisely, at 75 mm groove radius, ±0.1 percent wow corresponds to .075 mm centering.) In short, it is numerically clear that some correction process is needed for the vast majority of records, if they are to be audibly pitch stable."

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...