Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

6 hours ago, ZZZ said:

Jako je nezgodno kada je elektronika na jednoj ploci. A u ovom slucaju je to gusto napakovano elektronika sa milijardu modula. To je jednostavno staro i potrebno je osvezavanje. Medjutim to nije osvezavanje kako kod pojacala zameni i pici dalje, nego je potrebno ismeriti more test tacaka, i setovati ih kao u manualu... To je jako tesko za popravku. Bolje je da je to razdvojeno na kartice koje se vade kao kod modela 948. (Mislim kos je gore da se sistem blokira i da jednostavno nece da radi ako se izvuce bilo koja kartica. Ali to nije slucaj kod ovih elektronskih EMTa). Kod ovih drugih modela prakticno nema elektronike par lampica, prekidaci i 2uF Motor kondenzator i to je sve. Tu jednostavno nema sta da se pokvari od elektronike zbog toga styo je i nema...

Onda umesto EMT-938, Thorens TD-524? :)       Isti drajv, ručica se može i zameniti... :)

thorens-td-524-professionelle-hifi-vinta

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepsi mi je ipak od ta dva modela EMT. Ovaj thorens je super ali izgleda kao technics na stereoidima? Thorens ima i drugu rucku, mozda je i bolja od emt-ove klasicne male 10in rucice ali izgleda mi kao fifi rucke... jos ako ima onaj thorensov idijotski standard primaca to znaci da samo thorensovi headshelovi mogu da se postave na rucicu.

Recimo ja sam se toliko navikao na 927 rucicu da sam jednostavno morao da je nabavim i za novi set up. Kao gudalo klod muzicara.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Kuja said:

Ta teorija kaže da nezavisne vibracije tanjira i ručice kojima oslonci/centri rotacije (osovina i pivot) nisu čvrsto mehanički ukuplovani, čine da igla nepreciznije očitava informacije iz brazde.

Mikro vibracije tanjira koji nije ukuplovan sa ručicom se superponiraju na očitani signal iz brazde i na taj način ga prljaju.

To bi bilo dobro kada bi ta spona osovine i rucke radila bas ono sto nam treba.

A to je poprilicno slucajan, malo verovatan dogadjaj.

Meni lici na pausalno kalkuisanje i nadogradnju teorije, uklapanje odredjenih remisa sa previse dlobode. Nestabilno uvezan skup tacnih dogadjaja. Nalik na "ako pada  sneg jescu sarmu" :) 

 

Ta spona moze da pomogne samo fleksibilnom sistemu, kao dodatno ukrucenje. Stp se desava sa postoljima od tanke daske.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Kuja said:

Nisam mislio na grubo oscilovanje geometrije,

već na princip konstruisanja gramofona na koji su neki od proizvođača obraćali posebnu pažnju,

a koji zahteva što kruću i čvršću vezu između osovine tanjira i pivota ručice.

Ta teorija kaže da nezavisne vibracije tanjira i ručice kojima oslonci/centri rotacije (osovina i pivot) nisu čvrsto mehanički ukuplovani, čine da igla nepreciznije očitava informacije iz brazde.

Mikro vibracije tanjira koji nije ukuplovan sa ručicom se superponiraju na očitani signal iz brazde i na taj način ga prljaju.

Ako sistem tanjir-ručica vibriraju usklađeno, tog dodatnog zagađenja signala ima mnogo manje.

Barem tako kažu. :)

 

"The pickup loop, which is the signal conversion system of the turntable and picks up the signal cut in the record, includes 3 points:

the platter support point (center shaft),

the tonearm support point (pivot)

and the cantilever supporting point.

These are most important in any turntable system. The accuracy of the positions of these 3 points is generally accepted as determining the performance of the turntable. The most important requirement of "ideal conversion" is that the locations of these 3 points relative to the groove of the record do not change."

589b8d52cd839_ScreenShot2017-02-08at10_26_52PM.png.d8d6aae39b91ec5a6e303afb19a10fcf.png.f53094b66f99cc63a3e6332f6d9ba71b.png

Par primera u kojim su proizvođači posebnim ojačanjima pokušavali da postignu što čvršće kuplovanje.

Kenwood L-07D:

aluplinth.JPG.2cbd3d7607b6f763a938a9ebfe28201b.JPG

Rega RP6:

Rega_RP6_No_Platter.thumb.jpg.dbb84bf220e1651aca8b3bb0270a71ca.jpg


 

Kao sto vec rekoh, teorija ima svakakvih. To moze biti tocno ali i ne mora. Prije bih rekao da je to dobra teorija ali za gremove male mase na kojima frekvencija titranja nekog elementa nije toliko niska kao gremovi jako velike mase koji rezoniraju vrlo nisko i tesko da uopce mogu rezonirati u nekoj sferi koja bi smetala. Ovi komadi dasaka i sl. konstrukcije se vise ponasaju kao antene za vibracije i sigurno relativno lako zavibriraju mikrovibracijama u nekom opsegu koji bi mogao zasmetati.

Ako si primjetio dosta novijih proizvođaca gremova koji idu na ekstremnu masu imaju odvojene baze od rucki. Tako je slicno i kod mene premda nije toliko velika masa ali je po meni dovoljna da se u njima mogu pojaviti samo subsonicne vibracije. Ne znam koja bi to sila trebala biti da pokrene bilo sto u ovom tanjuru a opet cijeli sistem je suspenzijama potpuno odvojen od podloga u slucaju da mi tenk T 84 prođe ispred kuce..:D

Inace je moje stajaliste da svaki dio gramofona bolje da ne utice jedan na drugi na bilo koji nacin. Ono sto sam primjetio kod svog gramofona je čistoca zvuka uz jednu jako dobru tamnu pozadinu sa izvrsnim dinamickim rasponima i vrlo dubokim basom. To bih dosta pripisao vrlo velikoj mirnoci konstrucije gdje nema gotovo nikakvih vibracija i prljavstine u sebi.

Kuzma na top modelima također odvaja rucku od baze..

A neki opet povezuju ta dva elementa vise zbog prakticnosti i štelanja.

Kuzma_high_end_munich_2016_2.jpg

4c7931df3102d585bbe1db139c9041b0.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Ta spona moze da pomogne samo fleksibilnom sistemu, kao dodatno ukrucenje.

Upravo tako, tanjir i ručica čine čvrstu celinu, pa su onda zajedno postavljeni na mekano vešanje.

big-model-30-12.png

dsc_0005.jpg

40557.jpg

 

 

1 hour ago, vladd said:

Meni lici na pausalno kalkuisanje i nadogradnju teorije, uklapanje odredjenih remisa sa previse dlobode. Nestabilno uvezan skup tacnih dogadjaja. Nalik na "ako pada  sneg jescu sarmu" :) 

Mnoge firme su se time ozbiljno bavile, da bi se to moglo nazvati paušalnim kalkulisanjem... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

36 minutes ago, Dacho said:

 

Kuzma na top modelima također odvaja rucku od baze..

Kuzma_high_end_munich_2016_2.jpg

 

 

Čak i u ovom primeru, baza tanjira i baza ručice nisu svaka za sebe na svom zasebnom/razdvojenom mekanom ovesu, tako da ipak čine krutu povezanu celinu?

 

Kruta zatvorena veza kao na ovoj već postavljenoj šemi i dalje postoji, samo što su komponente masivnije.

589b8d52cd839_ScreenShot2017-02-08at10_26_52PM.png.d8d6aae39b91ec5a6e303afb19a10fcf.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Kuja said:

 

Čak i u ovom primeru, baza tanjira i baza ručice nisu svaka za sebe na svom zasebnom/razdvojenom mekanom ovesu, tako da ipak čine krutu povezanu celinu?

 

Kruta zatvorena veza kao na ovoj već postavljenoj šemi i dalje postoji, samo što su komponente masivnije.

589b8d52cd839_ScreenShot2017-02-08at10_26_52PM.png.d8d6aae39b91ec5a6e303afb19a10fcf.png

Krivo shvacas moj "meki" ovjes...kao sto sam prije napisao to bas i nije toliko gibljivo kao sto izgleda....prije bih rekao da su to dvije stabilne jedinice kao i kod Kuzme npr.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koja je tačno poenta stavljanja samo tanjira na mekano vešanje?

Na gornjem primeru SME spaja tanjir i ručicu u jednu celinu, pa ih onda zajedno mekanim vešanjem odvaja od vibracija motora i podloge na kojoj gramofon stoji.

 

Slikovit prikaz problema iz obrnutog ugla, ali je suština ista:

Osoba br. 1 sedi za stolom na kome je papir i pokušava slobodnom rukom da nacrta pravilan krug. Stolica na kojoj sedi i sto sa papirom su smeštenoj na istoj zajedničkoj platformi koja se horizontalno ljulja/kreće u svim pravcima.

Osoba br. 2 sedi za stolom na kome je papir i pokušava slobodnom rukom da nacrta pravilan krug. Stolica na kojoj sedi i sto sa papirom su ovoga puta razdvojeni na dve odvojene platforme koje se ljuljaju/kreću svaka za sebe, tako da se papir u svim pravcima pomera i beži ispod olovke.

Dozvoljen je samo kontakt između olovke i papira. Koja će od ove dve osobe nacrtati precizniju i manje drhtavu kružnicu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

57 minutes ago, Zflazar said:

...ne bih dalje da medim ovaj EMT (nisam kupac ni prodavac navedenog na KP) ali ako je to model sa ugrađenim phono preampom, plus ručka plus baza, mislim da bi to nekom rešilo (ili napravilo WAF etc...) dosta problema na duge staze...

 

Upravo tako. Voleo bih da kupac bude neko odavde. Čak bih i apelovao. Prodadoše sve u inostranstvo, studijske gramofone, silu božju lampi, lampaška pojačala, studijske zvučnike... A cene su ovde niže nego da se kupuje iz inostranstva.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Kuja said:

Koja je tačno poenta stavljanja samo tanjira na mekano vešanje?

Na gornjem primeru SME spaja tanjir i ručicu u jednu celinu, pa ih onda zajedno mekanim vešanjem odvaja od vibracija motora i podloge na kojoj gramofon stoji.

 

Slikovit prikaz problema iz drugog ugla, ali je suština ista:

Osoba br. 1 sedi za stolom na kome je papir i pokušava slobodnom rukom da nacrta pravilan krug. Stolica na kojoj sedi i sto sa papirom su smeštenoj na istoj zajedničkoj platformi koja se horizontalno ljulja/kreće u svim pravcima.

Osoba br. 2 sedi za stolom na kome je papir i pokušava slobodnom rukom da nacrta pravilan krug. Stolica na kojoj sedi i sto sa papirom su ovoga puta razdvojeni na dve odvojene platforme koje se ljuljaju/kreću svaka za sebe, tako da se papir u svim pravcima pomera i beži ispod olovke.

Dozvoljen je samo kontakt između olovke i papira. Koja će od ove dve osobe nacrtati precizniju kružnicu?

Sve to stoji sto kazes ali opet ponavljam nista nije klimavo i mrdavo...

Tanjur i lezaj su stavljeni na meki ovjes da budu potpuno izolirani od vibracija iz podloge...a opet i da ne utice kao antena na ručicu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali onda vibracije iz podloge deluju samo na ručicu?

A vibracije motora preko kaiša (ma kako bile male) deluju samo na tanjir?

Tj. nije usaglašeno zajedničko dejstvo vibracija na tanjir i na ručicu, tako da se dobije više "drhtava" kružnica iz onog slikovitog primera od malopre?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Kuja said:

Ali onda vibracije iz podloge deluju samo na ručicu?

A vibracije motora preko kaiša (ma kako bile male) deluju samo na tanjir?

Tj. nije usaglašeno zajedničko dejstvo vibracija na tanjir i na ručicu, tako da se dobije više "drhtava" kružnica iz onog slikovitog primera od malopre?

E bas me zanima kako onaj slabašni kaiš moze utjecati sa vibracijama na onu tanjurčinu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čim uspeva da je pokreće, samim tim prenosi i silu motora.

Vibracije u sistemu ne potiču samo od motora i ne utiču samo na tanjir.

Kako god, ja bih za svoje pare izabrao princip rešenja kakvo nudi SME (kruta spona između tanjira i ručice), a čini mi se i svi ostali proizvođači gramofona koji imaju nekakav vid mekanog vešanja.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono sto kod tebe Dacho nije bar po meni kako treba je sto je samo tanjir na mekanom vesanju i to sto ti je kuja napisao je stvarno tako. Svi primeri na slikama koje si postavio imaju zajednicku policu na kojoj stoje pre svega i nacin pomeranja u tim slucajevima staticnost tanjira i rucke je identicna, Nije bitno sto su razdvojeni to i ja koristim bitno je da je podloga na kojoj stoje ista sto se na svim slikam i vidi,kod drugog resenja SME na federima je i tanjir i rucka (sto je poznato od pantiveka resenje) i sve to spaja kuciste kao celinu , Svugde ces naci da je neophodno da tanjir i rucka budu celina a to im obezbedjuje ili kuciste ili podloga na kojoj stoje ako su kao kod Kuzme ili Da vinchi ja .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Kuja said:

Ali onda vibracije iz podloge deluju samo na ručicu?

A vibracije motora preko kaiša (ma kako bile male) deluju samo na tanjir?

Tj. nije usaglašeno zajedničko dejstvo vibracija na tanjir i na ručicu, tako da se dobije više "drhtava" kružnica iz onog slikovitog primera od malopre?

Nema tu nikakvih vibracija. Jako su velike mase. Hiljadama puta vece, mozda i desetinama X nego sto je bazicna pokretna masa zvucnice. Pri tako velikim odnosima masa, a sa druge strane jako malim rastojanjima - duzina rucice, moze se aproksimovati da nema nikakvih bitnih vibracija. Takodje to je suspenzija sa mnogo tacaka, i eventualne vibracije "dampira" i materijal tog kanapa ili cega vec.

Recimo kod novog modela, koji je replika starog legendarnog modela Elac Miracord (za 90 godisnjicu), motor je postavljen u sredinu centratora za zvucnike :) i na taj nacin samo suspenzijom su eliminisali nepotrebne stvari. Inace taj novi model mi se jako dopada - dizajn "a la" Brown :).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, ZZZ said:

Nema tu nikakvih vibracija. Jako su velike mase. Hiljadama puta vece, mozda i desetinama X nego sto je bazicna pokretna masa zvucnice. Pri tako velikim odnosima masa, a sa druge strane jako malim rastojanjima - duzina rucice, moze se aproksimovati da nema nikakvih bitnih vibracija.

Čemu onda uopšte mekano vešanje kod tolike ogromne mase tanjira, koja je sama po sebi dovoljna i ne dozvoljava vibracije?

Deluje mi da ni jedna od onih trodelnih i dvodelnih gromada sa prethodnih strana nema mekano vešanje. Samo nogice za nivelaciju.

 

2 hours ago, ZZZ said:

Recimo kod novog modela, koji je replika starog legendarnog modela Elac Miracord (za 90 godisnjicu), motor je postavljen u sredinu centratora za zvucnike :) i na taj nacin samo suspenzijom su eliminisali nepotrebne stvari. 

Kod tog ELAC-a je isključivo motor izolovan uz pomoć suspenzije.

Tanjir i ručica su čvrsto montirani na zajedničku ploču:

http://www.digitalaudioreview.net/2016/05/elac-celebrate-90th-anniversary-with-miracord-90-turntable/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa da se eventualno izoluje ta jako velika nmasa od druge (podloge, nosaca itd) velike mase. Bilo kako bilo pitanje ne menja i ne utice na prethodni odgovor. Poente su

1. Velika masa

2. mnogo tacaka suspenzije

3. Jako kratke veze.

Ove 2 poslednje su potpuno suprotne recimo klatnu koje osciluje. Jedna tacka veze, i jako dugacka udaljenost.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, Kuja said:

Mnoge firme su se time ozbiljno bavile, da bi se to moglo nazvati paušalnim kalkulisanjem.

Pazi, to i jeste problem za bavljenje, ali da ce se vibracije "anulirati" tako sto putuju i kroz sponu i kroz vinil do vrha igle gde se srecu, je manita tvrdnja.

Pre ce sum doci dva puta do igle samo jednom fazno pomeren za neku mikrosekundu. Plus sa pojacaniim sumom u rezonantnoj

 frekvenciji dotine spone..

Mozda bi se moglo nesto mehanicki uraditi da je jedna frekvencija u pitanju. Ali nazalost nije.

9 hours ago, Kuja said:

Čemu onda uopšte mekano vešanje kod tolike ogromne mase tanjira, koja je sama po sebi dovoljna i ne dozvoljava vibracije?

Jasno je da je sva borba oko problema bruma gramofona u zoni 0-200Hz(neki prosiruju marginu do 500Hz), i tu se razlikuju i tu im se generise zvucnost. Odnosno uticaj rezonanci delova gramofona i okoline na vrh igle.

A u toj zoni su i najgusci doticni spoljni uticaji.

I tu postoje dva zadatka, ne primiti doticne uticaje, i ne sporvesti ih do igle..odnosno svi to dogadjaji treba da se svedu na maksimalni moguci minimum.

Elasticno vesanje je izolacija prema spolja a velika masa resava problem u sisemu gramofona, minimalno sprovodi brum(spursta svojom rezonantnom frekvencijom brum u zonu gde ga statisticki ima malo), i ima veliku inerciju zarad smanjenja variranja brzine.

P.S.

Tako da je logicnije da se tvrdi da spajanjem ose diska i oslonca rucice, spoljni uticaj je jednak i na rucicu i na osu, pa ce eventualno imati manji efekat na iglu..u recimo vertikalnoj i horizontalnoj ravni

On jednak u vertikalnoj ravni i ako su odvojene te dve tacke, ostaje problem horizontalnih oscilacija koje se mogu ujednaciti ucvrscenjem, ili velikom masom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...