Jump to content

DIY LCR Riaa


neskor

Preporučeni Komentari

Polako prikupljam delove za ovaj preamp:

Postavljena slika

Najveci problem je bilo nabaviti EQ600 na semi, tzv. LCR Riaa.

Naravno, moze da se nabavi preko, ali "cijena prava sitnica" :)

Jedino sto mi je ostalo je da pokusam da ga naravim u DIY izvedbi.

Seme koje mogu da se pronadju na netu za LCR Riaa su uglavnom ove:

Postavljena slika

Ja sam se odlucio za ovu drugu opciju, sto zbog jednostavnosti, sto zbog cinjenice da ispred LCR elementa ne treba ogromni kondenzator.

Ovde lokalno sam kupio potrebne induktivne elemente, a ostatak delova u RK i Mikroprincu.

Evo slika kako je na kraju ispalo. Ostaje samo da se zasebno ubace u metalnu kutijicu.

post-72-0-13674800-1359816118_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tek kada sam sklopio ovu LCR skalameriji, video sam da ovakav polozaj kalemova nije dobar ( nasao na netu raspravu o pravilnom i nepravilnom postavljanju vazdusno motanih kalemova u skretnicama) Ono sto mene sada brine je, da li ce ovakav polozaj kalemova imati preveliki uticaj (citaj - stetnost) jednog u osnosu na drugi ili to pravilo nije bas primenljivo kod feritnih jezgara i u ovoj primeni?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako vam zatreba zica tu je VF pletenica. Mislim da joj nista nece faliti da se namotaju ti kalemcici s' obzirom da osim laka ima i sloj svile te bi samim tim trebalo da ima povoljan uticaj na parazitne kapacitivnosti namotaja.

Da me neko ne shvati pogresno. Ovo nije reklama za moju zicu nego cisto da se zna da ima pa ako nekom zatreba lako cemo se dogovoriti(naravo ne prodajem zicu, mogu vam je pokloniti ili jos bolje po mene da se menjamo za nesto)

Nadam se da ovo nije totalni offtopic, ipak ima veze sa temom jer su kalemovi najtezi deo projekta.

Voleo bi da cujem jos necije misljenje o ideji da se koristi VF pletenica za razne kalemove u audio tehnici pa cak i za transformarore za cevna pojacala.

post-962-0-45158900-1359822026_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

svaka cast Gosha

 

sto se tice prigusnica ( raznih tonskih ) mislim da treba probati

 

sto se tice trafoa i prigusnica gde postoji visoki napon (swing i DC) , mislim da se ne vredi igrati , zbog nesigurnosti izolacije

 

ako je i dupla svila u pitanju ( a verovatno jeste ) ipak je tricky

 

koju najtanju pletenicu imas - interesantno je za rucke ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gosho 

 

Da li je ta VF pletenica naparavljena od mnogo tankih  lakom izolovanih zica a zavrsno je izolovana svilom , onako kao sto je to uradjeno kod svih standardnih VF pletenica ? 

 

Pozdrav ! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koju najtanju pletenicu imas - interesantno je za rucke ?

 

Da, zaboravio sam da napisem debljine.

Ovako, ima:

5x0.06

12x0.03

15x0.05

ZA rucke vam ne treba mnogo zice tako da vam mogu poslati u obicnom pismu (postarina jedna postanska marka a cena zice 0din)

 

Izvinjavam se neskoru za mali offtopic.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, da, mene je Zen onomad počastio komadom na plastičnom kalemu a rugao se žici koju sam stavio (pvc izolacija) i kada sam krenuo da spremam žicu za ručicu sa silenom izolacijom, ispostavi se da ista ima veoma lepu ali za ručicu krajnje nepoželjnu karakteristiku - ponaša se kao opruga. Molio bih Goshu da uzme po komad od ovih žica (cca 20cm) i proveri koliko ima "samonosivosti" - što je žica kruća, utoliko me manje intrigira... Inače, izuzetno sam zainteresovan da se menjam - imam svakojakih delova viška - što novih, što korištenih i rad sam da ih menjam za mekanu žicu sa svilenom izolacijom. Imam hladnjaka, čipova, tranzistora, čak i kompletnih fabričkih uređaja, i da sada ne nabrajam ovde...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

neces naci na netu podatke za LR

 

to mora da se konJstruise :rofl:

 

ja hocu , jednog dana ......... lepog .......

Ako budu dobri ima babo da kupi ramoniku

jedno po jedno

kad se zavrsi LCR

poslacu shemu i podatke za LR

ali verovatno nece niko da pravi

posto "nije sa interneta"

:acute: 

a mora prvo i da se proveri

u odnosu na kontrolnu RIAA eq

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...