Jump to content
shuca77

HI -FI Show Holiday Inn

Recommended Posts

Stoji da još uvek nisam imao priliku da pažljivije odslušam ni celu muzičku numeru na tim (kompletiranim) zvučnicima. U momentu kada sam završio sklapanje druge kutije, odneo sam ih na farbanje, odatle su se vratile u petak ujutro, sledilo je žurno montiranje, bušnje rupa za terminale, stigao sam u Beograd uveče... Prvi put sam ih čuo pet minuta pre otvaranja vrata za posetioce, kasnili smo sat vremena, zbog nekih malera koji su nas pratili, vezano i za neke druge stvari, ne samo za zvučnike.

Eno ih, sklonjeni, hteo sam da se malo odmorim od njih, baš su me namučili. Svakako ću razmotriti sve primedbe, mada mislim da su reči poput "naporan", "neobuzdan", "neuklopljen" preterane, pomalo diskredituju veliki broj komentatora, pa i onih eminentnih, koji nemaju takvo mišljenje.

27 minutes ago, beatgoeson said:

Stoji da još uvek nisam imao priliku da pažljivije odslušam ni celu muzičku numeru na tim (kompletiranim) zvučnicima. U momentu kada sam završio sklapanje druge kutije, odneo sam ih na farbanje, odatle su se vratile u petak ujutro, sledilo je žurno montiranje, bušnje rupa za terminale, stigao sam u Beograd uveče... Prvi put sam ih čuo pet minuta pre otvaranja vrata za posetioce, kasnili smo sat vremena, zbog nekih malera koji su nas pratili, vezano i za neke druge stvari, ne samo za zvučnike.

Eno ih, sklonjeni, hteo sam da se malo odmorim od njih, baš su me namučili. Svakako ću razmotriti sve primedbe, mada mislim da su reči poput "naporan", "neobuzdan", "neuklopljen" preterane, pomalo diskredituju veliki broj komentatora, pa i onih eminentnih, koji nemaju takvo mišljenje.

Želim ti uspeh, sredićeš ti to. Razlika od ima previše visokih do nema visokih je reda veličine 2dB.

30 minutes ago, NIXIE said:

Želim ti uspeh, sredićeš ti to. Razlika od ima previše visokih do nema visokih je reda veličine 2dB.

Hvala, potrudiću se.:)

Više me intrigiraju primedbe o "neuklopljenosti" basova. Imam dugu tradiciju nesporazuma, na oba foruma, po pitanju reprodukcije basova. U ovoj postavci, najidealnije bi bilo da je Fostex upotrebljen na projektovani način. Bas od Fostex-a u refleks kutiji bi bio najidealnije uklopljen, odnosno, uglavnom ga ne bi bilo.B)

U našoj sobi se forsirala moderna, uglavnom džez, malo žešća produkcija, sa izraženim ekstremima u donjem i gornjem opsegu. Cilj je bio da publika čuje da to može da zvuči drugačije nego što je navikla. Kada su basovi u pitanju, nije se forsirala neka "slojevitost", nego ono što pomera... ako treba, i predmete.:D Takvih "pomerajućih" momenata ima i u sasvim običnim snimcima, samo ljudi nemaju prilike da ih registruju na svojim uređajima.

Otuda se nekome može učiniti da fale ti nekakvi "prelazni elementi" između basa i Fostexa. Međutim, ni govora o tome. Pustio sam i neke pop-rok numere (Toma Petija, Pritenderse) i to je izuzetno kvalitetan bas u tim, nekakvim, uobičajenim granicama koje reprodukuje većina kućnih sistema.

Meni lično basa bilo malko prekoviše i to onog niskog al kad je tu dsp kontam da se to lako ugodi.

Ostalo mi se dopalo na prvu loptu ali nisam ostao dugo, zaista mi je smetao pritisak u sobi od gore pomenutog, bar na mestu gde sam stao.

12 minutes ago, ManicP said:

bar na mestu gde sam stao.

Ovo je, naravno, ključni momenat. Ne samo za našu sobu, nego uopšte. Ako se ne sedi na iole pristojnom mestu, ništa od zvuka. A DSP je čudo. Ima izuzetne mogućnosti za manuelno podešavanje, u realnom vremenu. Smisliš korekciju, pustiš REW da izmeri, koriguješ, na ekranu vidiš svaku promenu krive... za minut možeš da probaš pet-šest varijanti.

14 minutes ago, beatgoeson said:

Ovo je, naravno, ključni momenat. Ne samo za našu sobu, nego uopšte. Ako se ne sedi na iole pristojnom mestu, ništa od zvuka. A DSP je čudo. Ima izuzetne mogućnosti za manuelno podešavanje, u realnom vremenu. Smisliš korekciju, pustiš REW da izmeri, koriguješ, na ekranu vidiš svaku promenu krive... za minut možeš da probaš pet-šest varijanti.

Zato ja planiram da uradim satelite i SUB. Neki snimci imaju nepodnošljivo puno basa, drugi ni traga onako stidljivo. Jedino me brine integracija stelita i SUB. Zato moram da uradim veće satelite kako bi ukrštanje bilo što niže.

Ako vec planiras da ides na SUB, idi bar na 2 komada, sa jednim je tesko da ne kazem nemoguce dobiti dobar bas. Neko moje iskustvo za LP rez je na max 80Hz 24dB/oct.

54 minutes ago, damic said:

Ako vec planiras da ides na SUB, idi bar na 2 komada, sa jednim je tesko da ne kazem nemoguce dobiti dobar bas. Neko moje iskustvo za LP rez je na max 80Hz 24dB/oct.

Da, obavezno dva komada i što niža frekvencija reza, em nemam mesta za jedan u sredini, em imam stereo pojačalo za pogon tako da su dva optimum. Pojačalo je LEACH, ima barem 2x200W RMS na 4oma a soba je oko 22m2, moram da pazim i na prozore. Neću da ih koristim za filmove, to me ne interesuje, samo muzika. Još samo da nađem vremena za sve što planiram da uradim.