Jump to content

VU meter and peak level indicator / meter


Beli_Ninja

Preporučeni Komentari

Videces, imam ja neke ideje u glavi samo da proberem pravu. Sto se boje tice, jos se dvoumim ne zato sto ne volim tu maslinasto zelenu, NAPROTIV, vez zato sto nisam siguran kako cu bas sve da uklopim sa tom bojom. Ali, izaci cu na kraj.Probacu da okacim video klip sa radom VU meatra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 91
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

0k,pratim šta se dešava. Ovo od APEX-a je toliko jednostavno da ne može da ne radi,i vjerujem da će se dobro uklopiti sa ostatkom. Ima on još jedan koji uključuje više dioda a ima kao poslednju klip-diodu koja je baš to bez obzira na napon napajanja.

Isprati osciloskop i poslednju le-diodu u nizu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

0k,pratim šta se dešava. Ovo od APEX-a je toliko jednostavno da ne može da ne radi,i vjerujem da će se dobro uklopiti sa ostatkom. Ima on još jedan koji uključuje više dioda a ima kao poslednju klip-diodu koja je baš to bez obzira na napon napajanja.........Isprati osciloskop i poslednju le-diodu u nizu.

Ovo je super, samo sto sam ja hteo da izbegnem LED.Mene sad interesuje, da li je poslednja dioda na APEXovom vu metru isto sto i crveno polje na mom vu metru?Nisam proverio moj VU metar na osciloskopu, ali odradicu i to.Mozes li ovde da okacis semu i pcb ako imas za APEX vu?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je pojacavac koji je konstruisao macolakg.http://www.elitesecurity.org/t452396-0#3130648 44250, Tvoj uredjaj je prvi sklopljen do kraja, pa me zanimaju tvoji utisci i poredjenja sa ostalim modelima u AB klasi (apex i boraomega) koje si vec sastavio. pozdrav,

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je pojacavac koji je konstruisao macolakg.

http://www.elitesecu...52396-0#3130648

44250,

Tvoj uredjaj je prvi sklopljen do kraja, pa me zanimaju tvoji utisci i poredjenja sa ostalim modelima u AB klasi (apex i boraomega) koje si vec sastavio.

pozdrav,

Uh,jednom mi je bilo rečeno da ne povlačim teme sa ES foruma pa ne znam kako će ovo proći. Pojačalo kod mene radi danas prvi dan u kući i zvuči jako dobro,rekao bi neutralno u cijelom spektru zvuka (ako se to tako može reći) i ničega nema previše niti ičega fali. Imam osjećaj da tačno ono što mu daš da ono bez bojenja i izbaci na zvučnike. Inače nisam pretjerano sklon da opisujem rad pojačala koje imam jer smatram da je sve to subjektivan osjećaj koji opet zavisi od kompletnog "set-up"-a ,prostora u kojem se sluša i ukusa slušaoca. Ziki je baš tamo u temi "Hi-End Pojacavac 70+W(LM3886-most) by:Dragoljub Aleksijević, Macola" prokomentarisao da je radio klasično pojačalo sa jednim LM3886 i da mu se nije dopalo kako zvuče visoki a da mu se dopao bas. Još je rano za kompletne utiske,ali za početak u ovoj konfiguraciji kako je to zamislio macolakg ja ne nalazim baš nikakve zvučne zamjerke. Još nisam povezao f.b. sa konektora zvučnika već slušam klasično-direkt,da čujem prvo ovo pa onda ću i sa f.b. pa da vidimo kako to ide. Koga zanima može tamo da isčita utiske samog macolakg, u temi koju si ti naveo u linku a raspored pločicu koju sam ja crtao možete naći u ovoj temi koju sam ja naveo u ovom linku: http://www.elitesecurity.org/p3175706. Sve je rađeno u sprint-programu i lako se modifikuje prema sopstvenim afinitetima. Dosta sam skrenuo sa teme,nadam se da mi urednici neće mnogo zamjeriti...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je pojacavac koji je konstruisao macolakg.http://www.elitesecu...52396-0#3130648.....

Imao sam zadovoljstvo da upoznam Macolu. Vrstan elektronicar. Veoma cenjen u industrijskoj elektronici (ovo sam cuo od mnogih ljudi za koje je radio). Vidim da je uskorije vreme aktivan u audio elektronici (a znam da mu je to ljubav i hobi odavno).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je super, samo sto sam ja hteo da izbegnem LED.

Mene sad interesuje, da li je poslednja dioda na APEXovom vu metru isto sto i crveno polje na mom vu metru?

Nisam proverio moj VU metar na osciloskopu, ali odradicu i to.

Mozes li ovde da okacis semu i pcb ako imas za APEX vu?

To zavisi od vrijednosti zener-diode koju ćeš upotrijebiti,ako staviš veću vrijednost zener diode onda će te klip-indikacija ranije upozoravati i više svijetliti a ako staviš manju vrijednost onda će to biti kasnije i rijeđe. Izračunaj na kojem ti naponu pojačalo daje deklarisani maksimum pa po formuli koju sam ti dao na prvoj strani izračunaj vrijednost zener diode kako ti odgovara. Meni je 15V zenerca palila isuviše rano na SymAsym pojačalu,dok je ovde još neprovjerena situacija sa spojenim zvučnicima. Kad budeš poručivao dijelove,uzmi više vrijednosti zener-dioda pa se poigraj i ostavi onako kako ti najviše odgovara-ja inače volim da svjetluca-ima nešto pacovsko u mojoj psihi! :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je super, samo sto sam ja hteo da izbegnem LED.

Mene sad interesuje, da li je poslednja dioda na APEXovom vu metru isto sto i crveno polje na mom vu metru?

Nisam proverio moj VU metar na osciloskopu, ali odradicu i to.

Mozes li ovde da okacis semu i pcb ako imas za APEX vu?

Evo:

post-649-0-68809000-1349625173_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imao sam zadovoljstvo da upoznam Macolu. Vrstan elektronicar. Veoma cenjen u industrijskoj elektronici (ovo sam cuo od mnogih ljudi za koje je radio). Vidim da je uskorije vreme aktivan u audio elektronici (a znam da mu je to ljubav i hobi odavno).

Da,imamo mi strašno dobre ljude i dizajnere u audio-sferi i baš sam se na njih skoncentrisao u dosadašnjoj hobi-karijeri. Jedini uređaj koji sam dosad urdio u zadnjih pet godina a da nije bio domaćeg porijekla bio je SymAsym i jako mi je drago zbog toga. Druge uređaje bi rado poslušao kod bilo koga! A i volio bi da je neko od zemljaka i moj komšija kao što je tebi Dragoljub,kao što reče jako prijatan čovjek,otvoren i...ma sve naj!

#31 je prazan ima samo moj citat :wink2:

Heh,bilo-a sad je pao "Edit" i više nije! :)Fajlove sam postavljao u dijelovima jer nisam želio da kompresujem-iz ovoga se rade pločice. Sam led-vu-metar i klip-indikacija se kako vidiš po šemi mogu izvesti tako da nadgledaju pozitivnu ili negativnu granu napajanja-po volji,radiće isto a pločice su univerzalne i koriste se i za jednu i za drugu stranu samo treba paziti na okretanje elemenata. Ima o svemu ovome i na diyaudio.com.

Hvala 44250...

Nema na šta! :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad nesto gledam, interesantna je ovo stvarcica. I onako treba da resim pitanje osvetljenja ovih mojih cajgera. Za to bih mogao da iskoristim prve dve diode (power on) i da ih gurnem u instrumente, a ostalih 6 da mi pokazuju -25 i -10dB i klipovanje. I to je to.Videh tamo da ima i kontrola za ventilatore, i to mi treba. Mislio sam da radim to preko termoprekidaca, ali ono je bolja (sigurnija) varijanta.Sto se tice Macole, lepo bi bilo da i ja imam vremena da se druzim sa njim ali kad bi dan bio 12 sati duzi sve bi bilo jednostavnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemoj previše ni da ušareniš,mislim barem ja tako gledam na ovo a ti uradi kako tebi odgovara. Na tvom mjestu ja bi uradio onu prvu verziju i to tako da klip-led zasvijetli kad cager na vu-metru dođe u 0dB i krene na više i to baš iza tog dijela skale. Sebi sam na ovom macolinom ugradio led iza potenciometra za pojačavanje lijevi kanal lijevo desno kanal desno pa kad je stereo izražen baš onako zanimljivo izgleda to svjetlucanje.Na jednom sledećem Borinom pojačalu ugradiću jedno masivnije dugme za pojačavanje,iza njega isto ovu klip-indikaciju sa jednom led i negdje na prednjoj strani vu-metar sa dva kanala u jednom prozorčetu sa onom "cigaret-žar" žutom le-diodom iza,plus naravno prekidač-i to će mi biti najšarenija prednja strana svih pojačala. Ako nekad budem radio šarenije to će biti sa nekim ovećim displejem ili led-spektrumom za barem deset frekvencija-znači iz krajnosti u krajnost.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Potpuno si u pravu. Nisam razmisljao o tome da ce mi prednja ploca u tom slucaju liciti na novogodisnju jelku ili na Las Vegas.

Ima li neko ideju koju boju da stavim za osvetljenje cajgera?

Ja mislio da zveknem neku jacu belu diodu (tipujem na prvu odavde) jer nema puno mesta da bih mogao da je ugradim da svetli u skalu. Ili mozda dve zute sa istog linka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Snimano je telefonom i mozda je malo glupo snimano ali video nije bio namenjen za You Tube vec je odsecen bitan deo.

0K je snimak,ja inače volim nešto brži rad kazaljke a to se lako da izregulisati onim kapacitetom paralelno spojenim sa kalemom. Svakako izgleda kao bombona a izgledaće i još bolje kad budu jedan uz drugoga pa kad krenu zajedno da različitim a sličnim pomjeranjem pokazuju stereo zvuk!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Potpuno si u pravu. Nisam razmisljao o tome da ce mi prednja ploca u tom slucaju liciti na novogodisnju jelku ili na Las Vegas.Ima li neko ideju koju boju da stavim za osvetljenje cajgera?Ja mislio da zveknem neku jacu belu diodu (tipujem na prvu odavde) jer nema puno mesta da bih mogao da je ugradim da svetli u skalu. Ili mozda dve zute sa istog linka.

A nešto ovako: tri bistro-žute pa crvena pa opet bistro-žuta u nizu,sve zabodene u parče debljeg pleksiglasa i matiranog što finijom šmirglom da valjano disipira osvjetljenje s tim da crvena pali kad kazaljka uđe u crveno ili malo ranije,a sve to iza linije na samom instrumentu? Samo razmišljam,trebaće i meni...

post-649-0-48620600-1349706010_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene to nece moci jer je sam cajger metalan i na njemu je bilo nekad odstampana skala za kontrolu necega (imalo je crveno i zeleno polje) i fabricki nema osvetljenje. Ja sam na samolepljivom papiru odstampao na laserskom stampacu u boji moju skalu za VU (koju sam jedva nacrtao, ali uspeo sam).

Evo kako bih jedino mogao da izvedem osvetljenje.

Na slici nije bas precizno sve nacrtano, samo sematski. Nije mi instrument pri ruci, ali uslikacu rasturen instrument pa ce biti sve jasnije. Stavio bih ovu diodu sto svetli pod uglom od180 stepeni tako da ce da obasjava cajger. Mozda stavim i dve diode.

Edit: ili mozda ovako nesto http://www.flickr.co...in/photostream/

post-193-0-51328900-1349708741_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...