Jump to content

zocky

Preporučeni Komentari

Posle mog prvog A5 izgrađenog od "šta se zateklo" materijala, zahvaljujući Neskoru bio sam u prilici da sklopim amp od komponenti koje su specijalno za njega nabavljane iz raznih svetskih butika audio ezoterije.

Ne pitajte koliko je sve to koštalo, na to nemam odgovor, verovatno je četvorocifren broj, jer je Neskor sve nabavio a moje je bilo samo "šrafcigerisanje" :)

Ovde nije bilo puno prilika za smišljanje "genijalnih rešenja" u izvođenju mehanike i gradnji, raspored u kutiji i ožičenje izvedeni su na standardan način za amp sa jednim trafoom sa duplim sekundarom.

Trafo je 800VA, dva greca složena od brzih dioda, CLC filter sa 2x 100mF i 10mH po grani.

O pločicama kanala nemam nikakve podatke ali mogu reći da su odlično rešene, dvoslojne, metalizirane rupe, sa verovatno 120um bakrom sudeći po tome kako ih je bilo teško ožičiti i zalemiti izlazne trandže "normalnom lemilicom" (ne znam kako je Neskor prošao sa lemljenjem komponenti, verovatno je i tu bilo problema). Međusobno simetrične sa dobro raspoređenim izlaznim tranzistorima i kvalitetnim rasporedom ostatka komponenti (ispoštovana sva pravila u dizajnu) a stop-lak je priča za sebe, neuništiv je.

Kućište italijansko, hifi2000, najveće iz njihove ponude, hladnjaci su taman kako treba za A5, temperatura ide 33 stepena iznad ambientalne (mereno na hladnjaku naspram srednjih tranzistora).

Evo kako sve to izgleda, slike su poređane od finiša ka početku rada, grupisane u tri celine:

(Izvinjavam se svima koji budu imali problem sa otvaranjem stranice zbog veličine slika)

- završen amp

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Detalji u krupnijem planu:

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Na slici iznad vidi se izvođenje signalne mase.

Malo je drugačije od standardnog, možda se iskusni diyeri neće složiti sa ovakvim pristupom ali ja mislim da je ovako najispravnije u ovom slučaju.

Obzirom da Aleph topologija nema standardnu "power" masu na pločici i da sve postojeće mase na njoj pripadaju "signalnoj", kada je napajanje zajedničko za oba kanala, vođenje mase ka levom i desnom kanalu iz CTM-a uz vodove napajanja stvorilo bi sa izvorom signala veliku petlju u masi koja bi u ovom slučaju obuhvatila filterske kondove, sklopove na zadnjoj strani ampa i ko zna šta sve van kutije interkonektima ka preampu i dalje ka samom izvoru signala (ako je preamp dual-mono konstrukcije). Petlja bi se bukvalno mogla meriti u metrima, površina bi joj bila ogromna i tu bi mogao da uleti svakakav indukovani šljam...

Vođenjem mase iz CTM-a jednim provodnikom do ulaznih konektora a odatle širmovanim kablovima ka ulazima kanala površina petlje je svedena na minimum i zatvorena u samoj kutiji ampa. Još jedna prednost je što signalni vodovi nisu paralelni sa ostatkom ožičenja pa je i time smanjena mogućnost za prodor smetnji u koristan signal.

Kod dual-mono koncepta ova priča ne važi, onda je sve standardno u ožičavanju.

Postavljena slika

Na ovoj slici se vidi CTM, odatle idu 4 provodnika, pored signalne mase dva su za "minus" pol zvučnika i jedan za uzemljenje napajanja koje je izvedeno preko spoja dveju anti-paralelnih dioda (1N5406) u paraleli sa NTC-om od 10E (žuto-zeleni provodnik). Iz tačke gde je vezan NTC za šasiju kreće provodnik ka pinu za uzemljenje na IEC konektoru. Kućište je na taj način uzemljeno samo iz te tačke.

Svi energetski vodovi su izvedeni provodnicima prečnika 2,5mm (4,5 kvadratna mm) i međusobno su jednakih dužina. Zbog njihove male dužine i krutosti kao i insistiranju na jednakim dužinama bila je neizbežna "šuma" koja se vidi na slici.

Evo i slike komponenti preko kojih je izvedeno uzemljenje napajanja ampa:

Postavljena slika

Postavljena slika

I za kraj ove ture izgled donje strane šasije; sivi kabl je dvožilni, širmovan, njime se napaja primar trafoa, širm je sa strane IEC-a vezan za pin uzemljenja. Žuto-zeleni provodnici su za slepi namotaj (šild) u trafou i već pomenuto uzemljenje šasije i crni četvorožilni koji povezuje ON/OFF taster sa pripadajućom elektronikom

Zbog velike težine trafoa morao sam da ubacim jedan "U" profil jer se onaj noseći lim preterano uvijao :

Postavljena slika

Postavljena slika

Kraj :)

uskoro...

  • Love 1
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Druga tura fotki prikazuje tok montaže...

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Ako se neko pita zašto baš ovakav nosač trafoa - zato što se takav komad gvožđa našao u furdi... leg'o je kao ... TAMAN (akcenat na zadnjem slogu) :)

Nosač je odvojen od šasije specijalnom anti-vibracionom penom** u cilju ublažavanja čujnosti eventualnog zujanja trafoa. Anti-indikciona svrha nosača ostvarena kratkom žicom kojom je spojen sa šasijom.

Na sreću, trafo je OK ili ovo stvarno opasno amortizuje tek, ništa se ne čuje iz kutije ampa.

** (slično podlozi za mausa, možda za nijansu gušće, komad je od podloge za metu za magnetni pikado a gumice ispod zavrtnja su od gumica za ventil na slavini česme)

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

I, naravno, neizbežne RSD kovanice u obezbeđenju dobre termičke sprege tranzistora i hladnjaka (preko podloške od liskuna i sil. paste) :

Postavljena slika

Postavljena slika

Tunel.... :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I poslednje "poglavlje", reč je o stvarčicama koje nisu neophodne ali čine život mirnijim i utiču na ukupan estetski momenat kod ampa ;)

Tek u ovom delu sam mogao da pustim mašti na volju i učinim projekat interesantnim (jer već dugo slušam A5 u sistemu), DC zaštita, soft start i malo digitalija za taster...

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Detaljniji opis ove pločice i dokumentaciju za nju postaviću u novoj temi ovih dana, ako se nekom učini interesantno imaće sve što treba za izradu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I... to je to, sada dolazi pitanje kako to svira ...

Zvuk Aleph ampove se voli ili ne voli... Onaj kome se ne dopada zvuk MOSFET-a uvek će naći neku zamerku bilo kom alefu pa i ovom, činjenica je da se meni dopada jer već nekoliko godina slušam A5 i ne razmišljam o tome da bih možda trebao da ga zamenim.

Postavljena slika

Amp sa slika u ovoj temi, posle 7 dana burninga, sinoć je prešao u moj glavni sistem... zvuči baš kako sam očekivao/navikao ... da li postoji neka razlika u odnosu na moj A5, to još ne znam, potrudiću se da organizujem "panel" kad Neskor dođe po svoj primerak i tada ćemo znati...

Iskreno, mrzi me bre da secam one grdosije samo da bih uporedio kako sviraju, dovoljno će biti ako Neskor odavde ode sa širokim osmehom na licu :)

Ono što mogu bez problema je da forumu omogućim makar vizuelno poređenje dva Aleph 5 ampa :D

Postavljena slika

Postavljena slika

Težina ima je vrlo slična. oba su po sto kila kad treba da se ponesu makar i par koraka, ovaj levo jest' fizički manji ali ima dva ogromna "C" trafoa i kutija mu puna k'o oko pa su tu negde...

Još samo ovo da "kažem" (slika iz radionice - puštanje u rad i podešavanje radnih parametara) i neću više da vas zadržavam :)

Postavljena slika

Hvala na pažnji!

:shinymj5:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pokušao sam da celu temu postavim u jednom cugu iako je iz više postova... moguće da se negde narušio redosled zbog copy/paste akcije, ako primetite nešto javite da se ispravi, ja večeras više nemam snage da je gledam, ko je radio ovako nešto znaće zbog čaga :hot:

bombonainfo za chokes - gde , sta , posto soldi ?

Hvala na "bonboni", očekivao sam da me zadevaš oko nekih rešenja koja sam ispred opisao... :)Na pitanja tipa: "gde, šta, pošto" ... molio bih Neskora da odgovori jer ne znam ni jedan detalj oko nabavke materijala.Ja ću rado odgovoriti na pitanja oko konstrukcije i pojedinih rešenja ako to bude nekog zanimalo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

faljen isus da neko pravi klasiku a ne ove razne nadobudne iteracije :)sta su ta bela sokocala gore desno na stalazi?

Ja nisam imao puno prilika da u ovoj maloj varoši i okolini poslušam mnogo različitih sistema... u glavnom nisam čuo ništa što bi me zaintrigiralo da pokušam da ga napravim.Jedno je sigurno, Aleph je sasvim solidan pojačavač ako se ispoštuju makar osnovni principi u gradnji audio-tehnike, može da ga sklopi svako ko ima dovoljno volje i strpljenja i da zaista uživa u slušanju muzike... Sigurno postoje moćniji uređaji ali oni nit' mogu sami da sviraju (ostatak sistema takođe mora da bude na tom nivou), niti ih je lako napraviti u samogradnji. S druge strane kupovina takvih komada zaista iziskuje jaku bankovnu solventnost i onda je Aleph logičan odgovor u ponuđenom izboru. Pretpostavljam da sume koje treba izdvojiti za amp koji će ubedljivo da tuče recimo A5 nimalo nisu naivne.Gore desno na vrhu je signal generator sinusnog signala, neki stari germanski (GF61), sa opsegom od 200Hz do 2,1MHz. Ispod je takođe stari uređaj, HP-ov Spectrum Analyzer (hp 8553B)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...