Jump to content

PHONO PREAMP AND LINE PREAMP


Alex Kitic

Preporučeni Komentari

Na predlog prijatelja iz Zrenjanina, počeo bih malo drugačiji thread o samogradnji - na temu predpojačala, posebno phono sekcije.Pošto mi nije namera da držim predavanje o tome kako bi trebalo da se pravi i projektuje phono sekcija predpojačala (baš kao i linijski deo), zapravo želim da iniciram diskusiju koju bih pokušao da "usmeravam" u konstruktivnom pravcu.Pa, da počnemo: cilj je da napravimo phono sekciju za predpojačalo, sa elektronskim cevima. Prvo pitanje koje bi trebalo sebi da postavimo je da li pravimo phono sekciju za MM ili MC zvučnicu (glavu), odnosno - koliko nam je pojačanje potrebno.Pozdrav budućim učesnicima u diskusiji,Alex

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 170
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pa, da počnemo: cilj je da napravimo phono sekciju za predpojačalo, sa elektronskim cevima. Prvo pitanje koje bi trebalo sebi da postavimo je da li pravimo phono sekciju za MM ili MC zvučnicu (glavu), odnosno - koliko nam je pojačanje potrebno.

Видим да је у питању првенствено Фоно секција!стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih delio, nego išao postupno. Prvo fono sekcija (phono MM ili MC sa RIAA EQ), onda "linijski" (line) stepen, onda napajanje...Cilj je da budemo konstruktivni i iznesemo svoje stavove kako bi nešto trebalo uraditi (a onda ga eventualno i uradimo). Na taj način će početnici naučiti neke značajne stvari, a majstori "fono" sekcija i "linijskih" sekcija će moći da iznesu stavove na konstruktivan način.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na cega treba obratiti paznju kod izbora lampi za phono: sum, pojacanje, nacin grejanja, oklapanje...?........

sum naravno - uvek i u svakom slucajupojacanje naravno - ali zavisno od koncepcije .... mada se svodi da i nemas mnogo izbora za prvi stepen ...... izbor krece od klase mi=30 (ECC88 i derivativi) pa do mi=100 (ECC83 i derivativi) ....grejanje - pozeljno DC , pozeljno CCS ,obavezno dizanje na odredjeni DC potencijal

..... Da li raditi iz jednog stepen apojacanja ili vise i sta se dobija odnosno sta su mane pojedinih resenja?

iz jednog stepena tesko da moze - sem ako upotrebis pentodu kao gain elemenat , te RIAA EQ u vidu povratne sprege.ja licno ne volim EQ u petlji povratne sprege , ali verovatno ima ko voli .dakle - razmisljanja bi tekla u pravcu , kao sto Aco rece , prvo - MM ili i MC ,drugo - passive ili active EQ , preferirane cevi , preferirana topologija ( choke loaded , SRPP, prosti anodni pojacavac , gyrator loaded ,CCS loaded , mu-stage , hybrid (jfet cascodiran sa cevi - kao kod Allen Wright-a) ...... dilema/izbora ima dosta ....ja vec godinama razmisljam o tube RIAA sa LR EQ ..... ali tome nije ni mesto ni vreme u ovom threadu
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je ovo proverena shema :post-39-125838234682_thumb.gifpost-39-125838237401_thumb.gif

Recimo da je takva šema dobra za početak priče, kao neka ilustracija. Šema je prilično jednostavna i veoma ilustrativna, a radne tačke elektronskih cevi su pravilno odabrane.RIAA sekcija je pasivna (poželjno, ali ne i jedino rešenje) i verovatno prilično precizna, a napajanje je načelno OK, iako nismo proverili koliko dobro "pegla" i filtrira za phono sekciju... Dakle, sasvim OK phono sekcija... ali za šta?Čekamo da neko priloži najvažniji momenat: MM ili MC? Odnosno, u čemu bi bila razlika? Kako vi to vidite?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da izbor konstruisanja striktno MM phono sekcije u vecoj meri prosiruje izbor cevi ;s druge strane - onda se povecava i izbor za konstrukciju pre-pre - da li trafo , da li cev , da li jfet .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Recimo da je takva šema dobra za početak priče, kao neka ilustracija. Šema je prilično jednostavna i veoma ilustrativna, a radne tačke elektronskih cevi su pravilno odabrane.RIAA sekcija je pasivna (poželjno, ali ne i jedino rešenje) i verovatno prilično precizna, a napajanje je načelno OK, iako nismo proverili koliko dobro "pegla" i filtrira za phono sekciju... Dakle, sasvim OK phono sekcija... ali za šta?Čekamo da neko priloži najvažniji momenat: MM ili MC? Odnosno, u čemu bi bila razlika? Kako vi to vidite?

Sema je proverena. Sa Telefunken ECC88 radi prelepo mada malo tiho. RIAA merena ( cheda) i skoro pa idealna ( ko po teoriji). Mislio sam da RIAA-u napravim kao modul izmedju cevki na posebnom rasteru ili usima pa da menjam razne RIAAe ali se pokazalo da je odlicno pa nisam odradio. Trenutno mi gramofon nije u funkciji pa i ovo nedovrseno.Ah da, MM preamp je u pitanjuNapajanje bi se dalo unaprediti ( stabilisano HV bi bilo prava stvar).Evo i line preampapost-39-125838706308_thumb.gif
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a propo line stage-a ;mislim da pojacanje stage-a ne bi ni u kom slucaju trebalo biti vece od 5x , uzimajuci u obzir danasnje izvore ( sve redom bar 2Vpp) i standardnu osetljivost power ampova .to donekle suzava izbor lampi , odnosno topologija ; ako se ide na klasicni anodni pojacavac ( sa ili bez folowera , nebitno koja vrsta radnog load-a) onda se izbor cevi suzava na cevi sa malom mi (12B4 , 6H13C , 6С19П i slicne ) , za WOT topologiju se vec prosiruje izbor cevi ..... naravno - zbog opste popularnosti treba pomenuti i Aikido , gde je vec malo lagodnija igranka po pitanju mi cevi ...... ali - za moj ukus previse obrade signala , em ne bi bilo zanimljivo raditi na osnovu apsolutno prezvakane topologije ....sad - da li sam pomogao daljim komplikovanjem ........ :clap:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po meni bi se trebalo usresrediyi na MM jer je zastupljenija kod potencijalnih DIY, a izbor MC HI Output je takodje zadovoljavajuci. Sto se tice Line bolje manje pojacanje potencionalno kvalitetniji urebjaj, manje muke sa brumovima i mikrofonijama, toliko o mom misljenju :clap:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlična tema, pozdravljam :clap: Skoro upadoh i sam u ove cevne vode... ps: Dajte nešto oko line sa 6SN7 :(

drzi se ti onoga sto si ga vec napravio ..... :( 6SN7 ce tesko bolje da radi ...... ta lampa jeste maltene etalon po linearnosti - ali je 12-17mi malo previse ako ces bez povratne sprege ,pa uz nju moras i folower blabla , pa si opet na nizoj grani nego gde jesi
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...