Jump to content

Karlson-KHYBOE Cabineti


Okibokis

Preporučeni Komentari

Savij cevku pa poslušaj kad te toliko kopka :)Šta ti znači tuđ komentar ? Samo da te navede na pogrešan put :)

Ja nameravam da pravim,kabinet,a to je mnogo posla i truda,a mozda je promasena prica.Na stranim forumima,jedni hvale,a drugi,kude,tako da nesto posebno nisam shvatio da li u ovaj projekat vredi uloziti napor.Posto se samo magare uci na sopstvenoj kozi,postoji forum gde ljudi iznose svoja misljenja,predloge i savete,pa je mnogo lakse nego nekad da se dodje do nekog pravog zakljucka.Ako je neko pravio ovaj kabinet,meni je dobrodosla svaka rec u vezi toga,jer krecem od nule.Mislim da se slazete da je lakse ici utabanim putem,nego da sam, bez ikakvog predznanja krcim kroz nepoznato.Vec sam pravio nesto upotrebivsi kompletan svoj mozak,pa sam promasio ceo projekat.Znaci meni forum sluzi za mnogo toga.Taman posla da svi znamo sve,onda ne bi mnogo toga trebalo da postoji pa ni ovaj forum.Znaci zelim da razmenim par reci sa istomisljenicima i to nije nista lose.Nas vecinu ovde vezuje samogradnja,i traganje za svetim gralom,tako da je moje insistiranje na temi logicno.Ili bih trebao po vama da se ucutim u nekoj radionici,pa da gruvam dokle imam snage i to sto zakljucim,da sacuvam za sebe,i ne podelim ni sa kim?Ne bih bio srecan,zabavnije je ovako ,jer to je moj hobi

post-1130-0-48692800-1346250552_thumb.jp

post-1130-0-11831600-1346250716_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav Okibokis!Razumijemo svi zašto si postavio temu. I sam se već par dana vraćam da vidim ima li što novo napisano. Mislim da se nitko nije odazvao sa konkretnim opisom iskustva zato što se nitko ovdje nije bavio sa Karlsonom. Ili možda je, ali nije primjetio temu.Kako vidim netko je napisao da ZZZ zna ponešto iz prve ruke. Zašto mu ne pošalješ PM. Neće te ugristi ako mu postaviš konkretno pitanje. A ako ti ne odgovori uopće, poštuj njegov privatan život i možebitne privatne okolnosti zbog kojih nema vremena ili snage ili volje da visi na forumu. I to je sve! ;)P.S. Nadam se da će netko sa vlastitim iskustvom napisati ponešto, ali ako se to i ne dogodi nije smak svijeta. :cheers:P.P.S. Sva iskustva koje će ti netko možda dati su i došla tako što je taj zagrizao u tvrdo i prošao kroz neistraženo i tako stekao znanje. Nemoj to potcjenjivati niti omalovažiti rečenicam u kojima objašnjavaš da nisi magarac da sam krčiš put. Znam da nisi tako mislio, ali bi ti to netko mogao zamjeriti ako se ustao na lijevu nogu. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav Okibokis!Razumijemo svi zašto si postavio temu. I sam se već par dana vraćam da vidim ima li što novo napisano. Mislim da se nitko nije odazvao sa konkretnim opisom iskustva zato što se nitko ovdje nije bavio sa Karlsonom. Ili možda je, ali nije primjetio temu.Kako vidim netko je napisao da ZZZ zna ponešto iz prve ruke. Zašto mu ne pošalješ PM. Neće te ugristi ako mu postaviš konkretno pitanje. A ako ti ne odgovori uopće, poštuj njegov privatan život i možebitne privatne okolnosti zbog kojih nema vremena ili snage ili volje da visi na forumu. I to je sve! ;)P.S. Nadam se da će netko sa vlastitim iskustvom napisati ponešto, ali ako se to i ne dogodi nije smak svijeta. :cheers:P.P.S. Sva iskustva koje će ti netko možda dati su i došla tako što je taj zagrizao u tvrdo i prošao kroz neistraženo i tako stekao znanje. Nemoj to potcjenjivati niti omalovažiti rečenicam u kojima objašnjavaš da nisi magarac da sam krčiš put. Znam da nisi tako mislio, ali bi ti to netko mogao zamjeriti ako se ustao na lijevu nogu. :)

Ocigledno da sam pogresno shvacen,ovo je forum zasnovan na dobrovoljnoj bazi i ne pravim obavezu,da bezuslovno dobijem i odgovor,od bilo koga.Kad sam rekao samo se magare uci svaki put na svojoj kozi,to je fraza,nisam mislio da objasnim nikome cemu sluzi forum:).Ali bez obzira na nase samostalno krcenje puta,povremeno se sastanemo,pa razmenimo misljenja i to nam svima znaci.ZZZ,bi trebao da bude Zen mod?Ne znam,ali dobro.meni se tema ucinila zanimljivom,jer sam video na netu i manje kabinete u kojima bi mogli da se ugrade i manji Fostex-i ili Coral-i.Znaci svrbi me da krenem polako u razradu ovog Kabineta,a ne bi hteo neki veliki drajver da stavim unutra,nego mali Fostex Fe 164.Koji nema toliku udarnu moc,ali ima prijatan zvuk.Ocigledno dam mi nesto znaci neciji komentar,ili sugestija.Eno je gore lepa tema o furniranju,pa mnogo moze da se nauci iz nje,od onih koji su to radili,a imali su volje da napisu za one koji u tome nemaju iskustva,ili se plase samostalno da krenu polako pa lagano:)Pozdrav,i neka se niko ne nadje uvredjen,pre nego se javi neko ko je cuo ove kabinete,inace propade tema.

post-1130-0-98382100-1346255620_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aiiiii :)Oki, leptiriću naš vorumski :)Ništa loše Oki. Umem ja ponekad da napišem i da izgleda babarogasto, a da zapravo ne mislim tako. Drugačije je kad pričam sa nekim uživo.Htedoh reći, ne mislim da trebaš bez bilo kakvog iskustva, pa makar i tuđeg, da krećeš u izradu. Mislio sam na to da sigurno imaš neke zvučnike kući koji nekako sviraju. Ti zvučnici moraju imati nekakve visokotonce, baseve, srednjetonce itd.Uzmeš cevku i napraviš približno kao na slici. Zalepi i selotejpom na visokotonac pa poslušaj šta se dešava. Meni je Karlson kutija za bas uvek izgledala kao kućica za zvučnik sa zavesom :) To trebaš pokušati samo ako imaš neki stari ormar koji treba baciti i neke midbasove koji ti stoje. Isečeš od ormara ivericu i spojiš šrafovima za drvo po nekom od projekata sa foruma koji su linkovani gore. Opet poslušaš. To te košta nešto malo do ništa, a dragocenije ti je od spevova po forumu.Nisam ni u kom slučaju mislio da tražiš nešto na poslužavniku, a nije ni moj ZeroWAF, sigurica :)Zen Mod je Zen Mod ... (čudan ti je taj mnogo :rofl: )ZZZ je drugar koji ima te Karlson zavesice na visokotoncima. Da li je pravio i bas kabinete nekada, ne znam. Verovatno je mnogo zauzet pa ga nema na vorumu inače ovakve teme njega privlače kao magnet :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad pomenu magarad, tek sad ces se nacekati...Nesto moras i sam. Verovatno se moze naci za sitne pare neki ostatak iverice ili medijapana od nekog namestaja, sklepas kutiju samo da cujes, ako treba i ekserima. Ili jos jeftinije- na kp Bg, momak prodavao prazne kutije za 500 dindzi komad, raznih dimenzija, tu imas sve strane, prednju i sredinu uredis po planu, ionako imas te nacrte i dimenzije...Ako zadovolje, prave se prave kutije, ako ne , nije steta ni ogrejati se njima, a drajvere ionako mozes koristiti uvek u njihovim preporucenim kutijama...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hej Okibokis, nisam te ja grdio. Žao mi je što se to tako može isčitati. Zvule ti je dobro rekao da nisam taj lik. Mislim da nisam sa nikim ovdje ukrstio mačeve. To na forumu nema smisla jer nije ni približno zabavno kao uživo, :buehehe:Evo jedno 'ladno za sve prisutne. :cheers:Milovan ima dobru i izvedivu ideju! Ako tako napraviš i preneseš dojam, pa još ako se snađeš za nekakav software i mikrofon i izmjeriš "dojam" - pa makar to bilo i u za prvu ruku sklepanoj kutiji sa firangom - vjerojatno će netko iz toga znati isčitati potencijal.I da, Zen Mod voli neobične kutije i "ceve", ali, ćini mi se, ne kao ZZZ. ;)P.S. Zen, sutra stižu Iskre! Jedva čekam da čujem to ćudo domaće audio industrije. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisam se nikad igrao sa Karlsonima , a vala nikad nisam ni cuo nijedan kabinetbio jedan par na BAF-u onomad , sa nekim 12" , ali nisam bio u prilici da sticem utiskeza Lorenze jos nisam izmerio T/S , a kad cu ........... ?!?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slusao sam verziju karlsonette to je manja verzija kabineta

i mogu reci da jako dobro radi.

Nije potrebno mnogo snage za pogon uopste dovolno je par wati za kucno slusanje.

rasprskavanje je vrlo dobro, skoro neverovatno tako da se na momente gubi stereo slika?

reakcije brze a bas je dobar.

preporucujem verziju za 15in drivere

sa mobilnom plocom za zvucnik tako da se mogu eventualno promeniti driveri

takodje je potrebno ostaviti kao promenljiv modul i grlo sa malim krilcima koje se ne vidi na fotografijama ali ga ima na planovima

tako da se moze prilagoditi i za manje jedinice...

.

Na nacrtima za K15 imas i listu preporucenih drivera koje ces danas tesko naci

ALI ti moze posluziti kao baza podataka za parametre drivera koji su tu fabricki testirani

pa da se eventualno pokusa naci nesto priblizno?

Ali mislim da ce tu raditi skoro svaki driver...

.

Unutra je bio neki nov FR driver oko 8in

ali potpuno sirov, pa se tipicno malo drao kao magarac ali to nema veze sa kabinetom

a i vecina materijala tada je pustana preko mp3 formata

tako da je sredina bila malo vise izrazena.

.

Karslon horna spada u istorijski znacajne knstrukcije kabineta

nije pretereano komplikovana za napraviti

ima 2 kose povrsine i jednu letvicu...

jedino secenje onih zakrivljenih linija na krilcima zahtva paznju

a i to se uraadi za 20min...

.

prednost je st okabinet stoji tik do zida i ne ide u ugao pa je pogodan za smestanje u prostoriju

a moze doci kao u ogledalu i do plafona

.

A za visokotonac, kao sto Zvu rece

napravis probu za 15 mon sa makazicama i kartonom

i kod kompresione jedinice odlicno rasprskava i eliminise usmerenost[/font]

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slusao sam verziju karlsonette to je manja verzija kabineta

i mogu reci da jako dobro radi.

Nije potrebno mnogo snage za pogon uopste dovolno je par wati za kucno slusanje.

rasprskavanje je vrlo dobro, skoro neverovatno tako da se na momente gubi stereo slika?

reakcije brze a bas je dobar.

preporucujem verziju za 15in drivere

sa mobilnom plocom za zvucnik tako da se mogu eventualno promeniti driveri

takodje je potrebno ostaviti kao promenljiv modul i grlo sa malim krilcima koje se ne vidi na fotografijama ali ga ima na planovima

tako da se moze prilagoditi i za manje jedinice...

.

Na nacrtima za K15 imas i listu preporucenih drivera koje ces danas tesko naci

ALI ti moze posluziti kao baza podataka za parametre drivera koji su tu fabricki testirani

pa da se eventualno pokusa naci nesto priblizno?

Ali mislim da ce tu raditi skoro svaki driver...

.

Unutra je bio neki nov FR driver oko 8in

ali potpuno sirov, pa se tipicno malo drao kao magarac ali to nema veze sa kabinetom

a i vecina materijala tada je pustana preko mp3 formata

tako da je sredina bila malo vise izrazena.

.

Karslon horna spada u istorijski znacajne knstrukcije kabineta

nije pretereano komplikovana za napraviti

ima 2 kose povrsine i jednu letvicu...

jedino secenje onih zakrivljenih linija na krilcima zahtva paznju

a i to se uraadi za 20min...

.

prednost je st okabinet stoji tik do zida i ne ide u ugao pa je pogodan za smestanje u prostoriju

a moze doci kao u ogledalu i do plafona

.

A za visokotonac, kao sto Zvu rece

napravis probu za 15 mon sa makazicama i kartonom

i kod kompresione jedinice odlicno rasprskava i eliminise usmerenost

Ko ceka doceka:)hvala ZZZ ja sam planirao da uradim kabinet onaj njihov glavni koji se zove 15,a za fullrendzere bih stavio Lorenz lp 312,kao sto ih ima Zen Mod.Ali to je jos na putu da stigne kod mene,
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

LP312 je 12" pa pronadji nacrt za odgovarajuci kabinet.Da parafraziram ZZZ-a, prednosti ovog dizajna su: rasprskavanje, pozicioniranje uz zid, brze reakcije i dobar bas.Nedostatci: odabir drajvera, moguc gubitak stereo slike, teska nabavljivost originalnih nacrta.Moje misljenje - Go for it!Da, trebace ti i visokotonac, lp312 je vise wide range sa padom odziva nanize sto bi kabineti mogli da koriguju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

K15 je osnovni kabinetsve druge verzije su izvedene iz njegai ne idu tako optimalno nisko...manji mogu biti i malo boomypostoje verzije i za izvodjacku muziku i one su veci kabineti istog koncpta..K15 ce primiti i 12in driver uz malo manje grlo i manja krilca unutar grla (Braces) a bez drugih izmena.recimo na planovima postoji i lista tada dostupnih driveraa od firmiJBL, EV, RCA i drugi gde su dati pogodni modeli za K15ali ima tu i drugih drivera recimo 12in Philips (Norelco USA) itdtako da taj lorenc 95% odgovara uz tunovanje grala....Ima dosta originalnih nactrata i originalnih dokumenata za karlsonovo je jedan link http://gainclone.com/Karlson/index.php?board=1.0a ima jos toga na netu....Ipak ne mozes sve saznati iz price po netuako napravis samo osnovnu plocu sa driverom i pod uglom kao K15a sve ostalo od kartona od kartonskih kutija i braon selotejpasto pribliznijih dimenzija kao K15za jedno 1-1.5 sat posla bice ti jasnoi imaces prilike da sam cujes jezgro tonaA sa 2 kabineta od pravog matrijala rezultat nece biti losiji nefo sa kartonskom probom sigurno.cheers

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da su Karlson horna i Voigt horna 2 najznacajnija dizajna kabineta uopste

Vidim da se na zapadu podsmevaju pojedinci na forumima,a s druge strane postoji Karlson klub,a ja cu da napravim makar Karlsonette jer me je najvise kupio onaj snimak na you tube-u.Imam 6.5 incha sirokopojasne zvucnike i kao stvoreni su za probbu,

post-1130-0-32102000-1346377956_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Manje verzije nisu pravo lice karlsona K15 je basea taj lorenc nije uopste mali drivermasivan je i ima jak motorbojim se da karlsonette nema dovoljno volumena za taj drv?.Drugo primeti da je cak i k15 podignut na 5-6 cm od poda (ili plafona)tako da manji modeli nemaju dovoljnu visinui K15 je optimizovan (smanjen za kucne uslove, transport, pakovanjezbog toga sto se svojevremeno prodavao u kit kompletua na reklami ga sklapa jedna zgodna zena... Toliko je jednostavno).Kazem pokusaj napraviti probu od kartona sa cvrstom nosecom plocom pod uglom od 60degna podua kartonski deo samo spustis odozgo, nije ti potrebno dno i to napravis za pola sataselotejpom i skalperom?Cisto da onjusis da li te uopste privlaci takav zvuka i da vidis realnu zapreminu kabineta jer jedno je na papiru i fotografiji a drugo u Euklidovom prostoru.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 7 months later...

Sada videh temu i divane oko carlsona pa posto smo mi to radili pre jedno 25 godina pa opet 2012 ili jesenas po zelji jednog naseg drugara.Posto sad moram da idem evo dve slike na brzinu a kad spremim dokumentaciju bice sve prezentovano sa slikama i sa kompletnim crtezima za izradu.Inace ovo je kutija koja u sebi objedinjuje hornu bas reflex i transmisiju.MI smo radili sa driverom od 38 cm.Bogami moze dobro da drma zidove neke manje diskoteke ali i da veoma mirno svira u nekoj sobi sa svega par vati.Za sada toliko javljam se cim sredim dokumentaciju.

post-1362-0-81782900-1364765183_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo i slika zvucnika

Imam folder za carlsona  u pdf formatu od 12 mb pa neka mi neko objasni kako da ga smanjim na 200 da mogu poslati jer bas i nisam neki kompijuterista da bih znao to uraditi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E 'fala bogu da ima neko preduzimljiv i odlucan da uzme i napravi ovaj fenomenalni dizajn kabineta...

Koji je kod nas toliko redak. :respect:

.

Ovde se prave kojekakve nebuloze sa interneta bez ikakvog pardona

a toliko su ljudi surevnjivi prema Karlsonu i Voigtu...

.

Koji je to driver RCF?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E 'fala bogu da ima neko preduzimljiv i odlucan da uzme i napravi ovaj fenomenalni dizajn kabineta...

Koji je kod nas toliko redak. :respect:

.

Ovde se prave kojekakve nebuloze sa interneta bez ikakvog pardona

a toliko su ljudi surevnjivi prema Karlsonu i Voigtu...

.

Koji je to driver RCF?

Ne mogu da se setim koji je to driver bio ali mislim da je to neki madjarski kopija rcf i znam da je svirao do 2500 hz koliko se ja secam jer smo to tad radili za mog drugara koji ceka lepo vreme da ih unese u sobu kad zena ne bude bila kuci.Rekao sam da smo mi to pravili pre 25 godina i mislim da retko koja kutija moze dati takav zvuk.To se mora cuti da bi se moglo o njoj pricati a u to vreme su mnogi ostali bez texta kada su culi kako to radi.Jos nismo uspeli da ih cujemo u sobi ali bice i to uskoro.Ajde bre da li zna ko kako da smanjim pdf format sa 12mb pa da kacim crteze .Znam traktor da rasturim i sastavim a to ne znam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...