Jump to content

Karlson-KHYBOE Cabineti


Okibokis

Preporučeni Komentari

Boki to sto kazes je OK

Ali

Skoro da ne vazi u dva slucaja (verovatno da postoji i jos neki ali mi ne ada na pamet sada...)

A to su Uspravni Voigt kabinet - classic style 180cm

i Karlson kabinet K15

To je pre svega dizajn koji ima istorijski znacaj.

Sto se tice izrde, nije komplikobana ni za jedan ni za drugi tip

sto se tice izbora drivera takodje

A sto se tice smestanja u prostor i velicine Karlson nije veliki kabiet imajuci u vidu to da ide skroz do zida

i NE postavlja se u ugao, tako da zadovoljava standardne prostorije

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako prethodni post (#87) nije jasan, da pojednostavim....

Za SVAKU jedinicu treba drugačiji kabinet. Ne postoji jedna konstrukcija koja je 100% optimalna za jedinice iste veličine, npr. tipa 15".

A ovde se još razmatra i "portovanje" na manje veličine jedinica.

Jedinice imaju svoje T/S parametre i svoj odziv duž frekventnog opsega, svaka drugačiji, pa prema tome, zapremina kabineta, horna, ta zavesa, i drugi detalji konstrukcije kutije, drugačije utiču na svaki model zv. jedinice posebno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako prethodni post (#87) nije jasan, da pojednostavim....

Za SVAKU jedinicu treba drugačiji kabinet. Ne postoji jedna konstrukcija koja je 100% optimalna za jedinice iste veličine, npr. tipa 15".

A ovde se još razmatra i "portovanje" na manje veličine jedinica.

Jedinice imaju svoje T/S parametre i svoj odziv duž frekventnog opsega, svaka drugačiji, pa prema tome, zapremina kabineta, horna, ta zavesa, i drugi detalji konstrukcije kutije, drugačije utiču na svaki model zv. jedinice posebno.

Evo da i ja pojednostavim, to sto si napidao vazi u odredjenoj meri ne 100% za druge tipove kabineta.

Kod karlsona je vec data lista drivera koji se mogu upotrebiti u kabinetu K15

lista se nalazi na originalnom PDF-u na dnu teksta. Posto su to uglavnom driveri iz tog vremena kao i kabinet mogu se

upotrebiti i driveri koji su danas dostupni a imaju slicne parametre kao i driveri sa liste.

Svi ti driveri sa liste, a normalno da im se razlikuju TS partametri su 15in

(mada je dat i Philips AD5200 od 12in vez izmena kabineta ako se ne varam?)

su testirani i mereni kako od strane Karlson-a Tako i drugih, kao sto je na primer Klipsch

koji je dao i njegova merenja Karlson kabineta...

I to bez izmena dimenzija kabineta. Tako da to nije od znacaja u ovom slucaju. Ovde je vazan deo grlo horne, i hiperbolicni oblik

na ustia horne.

Tu jednostavno nema nikakve misterije ni mistifikacije

kao sto je slucaj sa morem drugih iznova prezvakavanih kabineta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema potrebe komplikovti na silu i ici obrnutim putem,

nesto sto je vec pojednostavljeno i priredjeno i optimizovano,

a u praksi pokazalo vrlo dobre rezultate

kako u kucnim uslovima tako i u profesionalnom okruzenju

google Stanley jordan, Grateful Death - wallof sound, K18 Gauss,

i mnogi drugi.

.

Sto se tice otvora kod grla horne

To nije portovanje...

To je povrsina grla horne koja je skoro genericka u u direktnoj je vezi sa povrsinom

zvucnika Sd... Za optimalan load resistance - google Bruce edgar on horns imas tamo objasnjenje sa formulama za izracunavane

ima i na drugim mestima ali tu ces naci sigurno...

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...
  • 2 nedelje kasnije...
  • 3 years later...

Evo ovo svira od nove godine kod mene i mogu da kazem da je kabinet sposoban za velika dela.Dobio sam gotove kabinete od prijatelja i sad gustiram polako.Ovo je veca verzija K15 i zapreminski ima 218 litara,ali unutrasnjost mislim da nije veca od 150l.

Ostatak je supljina iza krilaca.

0-02-05-cf20e67e522e39099edeecd38a538927fb6084c6d950ac65d16e269ae77c5e40_full.jpg

0-02-05-c7f08dd3c9ae393dd8c722d52e37fe725229971fdab779d5c79d3f5b6dcda307_full.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I dobro sad, kako zvuce ti Karlsoni, ima li to stofa ili ne. Davno sam imao nacrte zatakvu kutiju, i sada kada sam poceo da se nesto organizujem za akciju, vidim da se dosta njih :P na zvuk. I to onako zabrinjavajuce, deprimirano.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zavisi od toga koji se drajveri ubace u njih.Ja sam imao srecu da naletim na ove EV koaksijalce,cime sam izbegao pricu ima li ili nema visokoih tonova.

Pre ovih kabineta sam imao K12 model,koji je u sebi imao Norelco Philips iz 60-ih i to je meni bilo malo.Posle sam ubacio potentnije zvucnike,ove koje su sada u upotrebi i gusili su se u manjim kabinetima .Sada je ovo kombinacija sa drajverima od 12 incha,kojima fakat treba vise litara da pokazu sta znaju,i mislim da je to optimum.Ja sam kao laik ubacivao razne 12-ice,ali je zvuk uvek bio drugaciji.I naravno licno sumnjam da je ovakva vrsta kabineta radjena i najbolje zvuci sa starim Altec ,University,ili Ev zvucnicima iz onog vremena.

Evo utisaka:Zvuk ne lici ni na sta drugo ,a svaki rock iz 70-ih pusta svetski.Od snimaka izvlaci maksimum tamo gde ima gitare bas bubnja i naravno glas.Trazi da se slusa malo jace,ali tada prenosi scenu i detalje veoma jebacki .Za tiho slusanje pravi drustvo,ali ono nesto posebno je kada se odvrne malo jace.

Ovo je opet klepano sa onim sto ja imam u kuci,tako da je mozda i litraza ta koja diriguje nacin slusanja.Za sad rade sa 12 incha drajverima,a ako se pojavi neko musko od 15 incha,probacu i to.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slusao sam male Karsonete sa nekim manjim ali kvalitetnim FR driverom. Stereo. Ja sam bio prijatno iznenadjen. Tako da sam skoro siguran da ti K15 rade vrlo dobro. Opet, zavisi i od parametara drivera. Sigurno da ce sa nekim driverima raditi loše. ALI kao orijentir u smislu TS parametara drivera koji su fabricki testirani i dolaze u obzir za taj kabinet, pogledati na originalnim nacrtima za K15 listu drivera. ima ih dosta. To su stari driveri i tesko ih je naći. ALI na osnovu te liste i TS parametra tih drivera, siguran sam, moze se izabrati i driver iz recentne proizvodnje koji ce odgovarati za K15. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neko moje iskustvo je da jako lepo raspskava i pod vecim uglom. Nema direktivnosti. Slusao sam i pravio i taj tip horne ali za visoke. I to je jako dobro. Isto jako dobro rasprskava, umanjuje efekat prevelike osetljivosti kod kompresionih HF jedinica i nema "jett-a" i direktivnosti. Na merenjima impedanse se ponasa kao i tipicna horna? E sad ukusi su razliciti, sa tim što kod nas skoro da i nema kabineta ovog tipa. Ja znam samo za 3-4 komada. 2A3 bi mogao nesto reći na ovu temu pošto je ranije slao fotografije kabineta? Postoji i formula za izracunavanje oblika...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pojacava pozadinsku svirku ne mogu da ocenim da li pomaze basu,ali glas i adekvatna svirka recimo neki bluz sa dosta izvodjaca na sceni ,nosi sasvim drugacije od klasicne kutije.Nema teskobe ,nisam bas vican opisivanju,ali generalno kabinet se veoma brzo snalazi sa promenom ritma,i sa slozenijim deonicama.Uveliocava sitne detalje,pa to bude interesantno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Okibokis said:

Pojacava pozadinsku svirku ne mogu da ocenim da li pomaze basu,ali glas i adekvatna svirka recimo neki bluz sa dosta izvodjaca na sceni ,nosi sasvim drugacije od klasicne kutije.Nema teskobe ,nisam bas vican opisivanju,ali generalno kabinet se veoma brzo snalazi sa promenom ritma,i sa slozenijim deonicama.Uveliocava sitne detalje,pa to bude interesantno.

Bas bi voleo to da cujem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drago mi je OKIBOKIS da nisi odustao od gradnje ovog kabineta.Ja da imam drajvere sigurno bih pravio to za sebe,jer to stvarno radi fenomenalno.Nisam imao prilike da ih cujem u sobi nego samo na terasi i to sa mini alephom i f5 + predpojacalo ecc88.Niko nije imao ni jednu zamerku na zvuk ,a ekipa se ,,bavi ,, takvim stvarima vec jedno30 -tak godina.Velika pozornica cuje se sve ,svaki detalj kao da je uzivo svirka i potrebno malo ssnage/a i drajveri su preko 90 db/Jedini problem kako uneti to cudo u kucu a da nemas reci sa zenom,sto moj kolega ima pa ni posle toliko vremena nije dobio dozvolu ni da proba a kamoli da stoje u sobi.Licno volim i cenim zvuk tih kabineta a i moja ekipa.Evo i malo ekipne razonode.

DSCN4116.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, 2a3 said:

Evo i malo ekipne razonode.

 

Radio sam jesenas sa ekipom iz okoline Kikinde i nekom pričom dođemo na temu lampaša i Brašika se odmah dohvati telefona i pozva nekog mislim da je iz baš te ekipe, čovek se zove Đurica Stojanović, čovek mi napriča da pravite tamo izložbe i slične manifestacije sad kapiram da je to.

E pa svaka čast za druženje :crazyrocker:

 

Što se tiče Karlsona, mogu jedino da se samopozovem kod čika Bojana da konačno čujem te leptirove

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, John Coltrane said:

Radio sam jesenas sa ekipom iz okoline Kikinde i nekom pričom dođemo na temu lampaša i Brašika se odmah dohvati telefona i pozva nekog mislim da je iz baš te ekipe, čovek se zove Đurica Stojanović, čovek mi napriča da pravite tamo izložbe i slične manifestacije sad kapiram da je to.

E pa svaka čast za druženje :crazyrocker:

 

Što se tiče Karlsona, mogu jedino da se samopozovem kod čika Bojana da konačno čujem te leptirove

Samo napred,dobro dosli ste,nije vas dugo bilo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...