Jump to content

Preporučeni Komentari

Našlo se nešto 20-paričnog kabla (ne piše, ali mislim da mu je oznaka IY(ST)Y4). Prečnik žice je 0,6 mm. Ima nešto i 15-paričnog istog takvog. Spiralno su upredeni (labavo) po 4 žice. Mislim da su Novkabelovi. NOS :)Valja li taj kabl za interkonekte? I za zvučnjačke?Ako valja, treba mi mustra za pletenje (sa jedne strane XLR, a sa druge RCA) :) Ali sve, kol'ko niti, kada klot, kada frket...Isto to za zvučničke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 75
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nećete se vi 'leba najesti od pletenja. A ni ja s' vama :) 'Ajde barem odgovor na ovo: da li je za interkonekt (sa ulazne strane XLR a sa izlazne RCA) potrebno dve ili tri žice? Da li ta žica može (treba, malo ili je previše) biti sastavljena od 4 žice prečnika 0,6 mm (tako je upredena - lakše bi bilo da je ne raspredam) ?

Kabla ima, ja bi' da probam, al' da mi ne prigovarate posle, te trebalo je ovako, što nisi onako :) A, nabavio sam baš fensi RCA. I klasičan Neutrik XLR, razume se.

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nećete se vi 'leba najesti od pletenja. A ni ja s' vama :) 'Ajde barem odgovor na ovo: da li je za interkonekt (sa ulazne strane XLR a sa izlazne RCA) potrebno dve ili tri žice? Da li ta žica može (treba, malo ili je previše) biti sastavljena od 4 žice prečnika 0,6 mm (tako je upredena - lakše bi bilo da je ne raspredam) ?

Kabla ima, ja bi' da probam, al' da mi ne prigovarate posle, te trebalo je ovako, što nisi onako :) A, nabavio sam baš fensi RCA. I klasičan Neutrik XLR, razume se.

Postavljena slika

Odlicno , moraces da radis frket, ali pre toga da iz svake parice povadis po 7 licni jer ce ce Q faktor u o,6 biti preveliki pa ce se kriviti zvucna slika, onda svaku 2 licnu ponovo prelakiraj i onda ce se impedanse ispeglati tako da inverzija faze ne ce uticati povratni signal. Na prigusnicu bi tribalo dovest neki ICC signal male amplitude I onda meri impedansu na svakoj licni i videces da si uradio dobar posao ako ti se ne mesaju impedanse na oba kabla. Kad zavrsis javi sta si uradio. :acute:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Jedan znanac, inaće ing elektrotehnike, koji nije nikako povezan sa hifijem niti je svjestan postojanja cijele subkulture me je davno uvjeravao da je uz dovoljan presjek žice važniji dielektrik nego način pletenja ili peta decimala u postotku čistoće materijala. Pa ako žice već nemaju izolaciju - iz posta ne vidim imaju li ili ne - turi ih u neke teflonske cjevčice i spoji kako si nacrtao. Budući da je svejedno spajaš li 1 i 3 na uređaju ili u konektoru predlažem da ih spojiš u konektoru jer tako nećeš morati čačkati po uređaju kada budeš htjeo balansiranu konekciju nego jednostavno uzmeš drugi kabel.P.S. Bolje da ti ne kažem kako sam na prvu pročitao naslov teme. :):cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedan znanac, inaće ing elektrotehnike, koji nije nikako povezan sa hifijem niti je svjestan postojanja cijele subkulture me je davno uvjeravao da je uz dovoljan presjek žice važniji dielektrik nego način pletenja ili peta decimala u postotku čistoće materijala. Pa ako žice već nemaju izolaciju - iz posta ne vidim imaju li ili ne - turi ih u neke teflonske cjevčice i spoji kako si nacrtao. Budući da je svejedno spajaš li 1 i 3 na uređaju ili u konektoru predlažem da ih spojiš u konektoru jer tako nećeš morati čačkati po uređaju kada budeš htjeo balansiranu konekciju nego jednostavno uzmeš drugi kabel.P.S. Bolje da ti ne kažem kako sam na prvu pročitao naslov teme. :):cheers:

Žice imaju izolaciju. Prečnika su 0,6 mm. Nameravao sam da ih (dve - pošto je svejedno) umotam oko kanapa i obložim teflon trakom i ubacim u bužir - ovo samo zbog mehaničke čvrstoće, ne bi trebalo da smeta? :cheers:
Hvala za link Ninja :oke:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koja je poželjna odnosno preporučena kapacitivnost IC kabla od gramofona do preamapa

Kao i svakog drugog audio kabla - sto manja.Ako izvor zahteva kapacitivno opterecenje to se radi kondenzatorom u preampu, po preporuci proizvodjaca izvora (u ovom slucaju zvucnice).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao i svakog drugog audio kabla - sto manja.Ako izvor zahteva kapacitivno opterecenje to se radi kondenzatorom u preampu, po preporuci proizvodjaca izvora (u ovom slucaju zvucnice).

nailazim na podatke za kablove oko 60-120 pf po dužnom metru zavisno od proizvođačanprzvučnica izlazno 100-300pf (specifikacija proizvođača), ic kabl 60-120pf po metru zavisno od kablaza preampe teško da se može naći podatak o kapacitivnosti ulaza.može li to da se izmjeri i kako?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ulazna kapacitivnost preampa zavisi od konstrukcije ulaznog kola (ulazni filteri plus parazitna kapacitivnost aktivnog elementa na ulazu) i moze se odrediti uvidom u semu ili merenjem.Za merenje je svakako potrebno otvoriti uredjaj (jer je ulazna impedansa uredjaja kompleksna i sastoji se od termogene i kapacitivne komponente uz najcesce zanemarljivu induktivnu) a time se vec lako stice uvid u semu. Merenje se moze vrsiti na vise nacina ali se svodi na merenje kapacitivnosti opisano u blogu Ace Cara.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ulazna kapacitivnost preampa zavisi od konstrukcije ulaznog kola (ulazni filteri plus parazitna kapacitivnost aktivnog elementa na ulazu) i moze se odrediti uvidom u semu ili merenjem.Za merenje je svakako potrebno otvoriti uredjaj (jer je ulazna impedansa uredjaja kompleksna i sastoji se od termogene i kapacitivne komponente uz najcesce zanemarljivu induktivnu) a time se vec lako stice uvid u semu. Merenje se moze vrsiti na vise nacina ali se svodi na merenje kapacitivnosti opisano u blogu Ace Cara.

thanks :hi:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gramofonski interkonekt (rattlesnake) :smesna:

Potreban materijal:

[*]Posrebrena žica 4 komada dužina 125cm

[*]Termo bužir 2 komada fi 3mm dužina 125cm

[*]Širm upleteni 2 komada dužina 125cm

[*]Par vezica za crevlje dužina 125cm

[*]Termo bužir 1 komad fi 6mm 10cm

Izrada:

Dva voda posrebrene žice se upletu cijelom dužinom

Tako upleteni provuču se kroz širm

Na to se navuče termo bužir i zagrije

Nakon toga se iz oba para vezica izvuču konopi koji idu kroz njih i provuče se upleteni kabl postavljen u termo bužir

Krajevi vezica se zarade upaljačem (lijepo gore) i sa termo bužirom 6mm

Ostaje da se stave rca konektori po izboru na kabl

Spajanje u gramu po jedan vod na + i – kanala širm na masu ručke

Cijena:

Posrebrena žica 2,5 eura

Termo bužir 1,5 eura

širm pozajmljen iz starog kabla

Par vezica (malo boljih- ove su švapske) 1,5 eura

RCA zavisi kolko love imaš al ne valja ispod 1 euro po komadu :smesna:

Kapacitivnost kabla između dva voda na 125 cm 100pf

post-38-0-15515000-1346184363_thumb.jpg post-38-0-01237600-1346184383_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepi kablići, DIY kablovi su bre zakon :oke:Pravio nešto slično, neg mi nekako nije bilo drago da taj širm bude tik uz paricu pa sam je dodatno provukao kroz pleten pamučni konopac (onaj okrugli šnjur što meću po duksevima, kad se zagleda šupalj je pa može to uz malo truda) pa tek onda metijo širm na rastojanju od signalnih provodnika. Pamuk je i onako bolji izolator neg teflon, samo ne sme u vlažno da se meće... ...na kraju dakako kroz šnjur.

post-53-0-54661000-1346188688_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Baš lepo: Švapske vezice, srebrni kabl, širm... bahato :)

Jel' može bez širma (nemam od koga da zajmim)? Ja sam danas upreo tri žice (od onog kabla iz prvog posta), za balansiranu XLR konekciju. Nameravam da ih obložim teflonom i ubacim u ovaj bužir ispod (to je kako Revox zbori - kanap za vezivanje barki). Može li tako?

Postavljena slika

Tanji je od pertli - prečnik mu je 4mm. Dakle - širm će teško da stane (a ni nemam ga, pa ni brigu oko njega). Ali, ima jednu dobru osobinu - 30 m košta 1.190 dinara (evo ga na kupindu http://www.kupindo.c...-crni-30-metara)

I kako se to meri posle (ono kapacitivnost, induktivnost šta li)? Pročit'o sam ono što je Aca blogovao, al' ko i da nisam. Ima li neko puškice za Acinu knjigu :)

Ima i drugih boja i dezena. Vid' ovu:

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...