Jump to content

MOSFET-trioda Mju folover verzija


Sipi

Preporučeni Komentari

Hvala, hocu da povezem ovaj preamp na AK4490 dac, nadam se da je isto kao za AK4396.

 

Znaci R1 i C12 su samo zamenili mesta u sch. post-1159-0-42739400-1421680533_thumb.pn

Jesi li to prepravio rucno na gotovom  PCB-u ili si menjao eagle fajl. 

Takodje sam napravio  sam ManicP-ov pcb ali on nema mesta za pot (ili gresim?) pa pretpostavljam da si modifikovao eagle ...

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da nije to dobro rešenje jer će klizač potenciometra ako nema kond iza sebe videti neki DC napon (što se ne preporučuje ako se dobro sećam) a pride će se, rekao bih ovako odoka, zavisno od položaja pota menjati radna tačka celog sklopa (ona podešena Id iz prvog posta će da vrluda kako se vrti pot a menjaće se i gain celog sklopa).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da nije to dobro rešenje jer će klizač potenciometra ako nema kond iza sebe videti neki DC napon (što se ne preporučuje ako se dobro sećam) a pride će se, rekao bih ovako odoka, zavisno od položaja pota menjati radna tačka celog sklopa (ona podešena Id iz prvog posta će da vrluda kako se vrti pot a menjaće se i gain celog sklopa).

 

Jes, nisam o ovome razmisljao. Svakako, sada taj preamp nije tu, pa ne mogu ni da premerim, ali good to know.

Mada sam nedavno DAC izvadio i stavio u zasebnu kutiju, te vratio opamp na izlazu - nesto ne primetim razliku sa/bez opampa... tako da bolje ici sa nekim dobrim.  Za opamp sam uzeo LME49720.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dac bez LP filtera za mene je neispravan uređaj.

 

Sa opampom ide jedan kondenzator (i to manje vrijednosti), dok u varijanti bez opampa idu dva kondenzatora.

 

Vrćenje potenciometra ima i povratni efekat za DAC chip, a u pravilu ne znamo što je na njegovom unutrašnjem izlazu. Najmanje to što je izlaz opterećen nesimetično, ostalo samo za naslutiti....

 

Konstruktori iz AK nisu lajbeci već stručnjaci koji znaju svoj posao pa ih vrijedi poslušati, a na nama je da ostatak priče uradimo kvalitetnije. Moj princip.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Citajuci datasheet sam razumeo da je LP filter vec implementiran interno:

 

"The internal switched-capacitor filters attenuate the noise generated by the delta-sigma modulator beyond the

audio passband."

 

A onda ovo (valjda samo za SACD):

 

"It is recommended for SACD format book (Scarlet Book) that the filter response at SACD playback is an analog

low pass filter with a cut-off frequency of maximum 50kHz and a slope of minimum 30dB/Oct. The AK4490

can achieve this filter response by combination of the internal filter (Table 32) and an external filter (Figure 42)."

 

 

Ali "ubedili" ste me da ostavim opamp, da ne pametujem mnogo. Takodje mi se ne svidja resenje sa dva konda.

Jedino sto se tada postavlja pitanje potrebe preampa?

 

Poigracu se sa raznim kombinacijama, hvala svima na savetima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

A možda i ostavim IC buffer... experimantisaću. Hvala.

 

A ima i ovo:

 

1rbzg5p0_zpsadef4046.gif

Ko hoće sa simetričnim napajanjem. (copyright Juma)

 

p.s. Ovo oko 18k ne znam tačno, a treba na sorsu Q1 da bude 0V - kad napravim znaću tačno.

 

Alex, jesi li probao da izvedes ovo sa simetricnim napajanjem?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 11 months later...

Prenosna osovina je učvršćena za prednji panel preko lagera i tu je sva sila. Osovina pota se u potpunosti gađa sa prenosnom, nema nikakvog uvrtanja, klizi sve lagano i lepo...

 

Rešenje video na Ampinu: http://www.6moons.com/audioreviews/dayens/open_right.jpg

 

Još kod njega ima lufta par milimetara na mestu gde prenosna osovina izbija na prednju ploču.... lično video.

 

Ovde sve udihtovano, utegnuto, ne mrda ništa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ako nema kardančića u blizini video sam i rešenje sa komadićem gumenog creva i dve šelnice za elastičnu vezu :)

 

Sam trošim one spojke sa alija, sa vrha strane. U prednju ploču stavim rasturen stari potenciometar, onaj deo gde je šraf za montažu i gde prolazi osovina. Ništa luft :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

slusam ovo dok pisem, dobro je. verovatno bi se moglo malo upucati spram izlaza kao sto je sipi pisao na pocetku ali ovo svira bolje od gomile brendiranih preampova koji su prosli kroz ovu kucu, krell 250, electrocompaniet 4.8 itd itd

 

izvrsno se ponasa u srednjem spektru, brzo je, otresito i dinamicno. mozda malo gubi na tonalitetu ali zato nadoknadjuje na brzini i attacku.

 

kolika je izlazna impedansa, jel zna neko? malo bih voleo da je agresivnije u basu ali to moze da bude mismatch sa izlaznim pojacalom.

 

za ovu cenu za koju alex prodaje ovo je totalni no brainer.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...