Jump to content

OB za Davora


Zen Mod

Preporučeni Komentari

Ovo sto je chika ZM reko apropo velicine zvucnika itekako pije vode ! ...

Sve ima prednosti i mane. Ja sam oladio od 8" fullrange-a prvenstveno zbog "shout-a" tj. deranja, a da bi se to ucutalo, treba korekcija, a kad napravis korekciju, onda, kako vec negde rece ZM "ubi zilu u muzici"... E sad, ako je Sonido SFR 200 lepo vaspitan te se ne dere, pa ga ne treba krotiti, onda lepo..veci je bolji... :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 134
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Da malo zagadim temu pocetnickim pitanjem: Pasivna skretnica. U datom slucaju, Alfe su secene na 200 Hz a Sonido na 300 Hz, skretnicom drugog reda, ok? Prilikom pokusaja da upotrebim doticni kalkulator za proracun skretnice: http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/ (second order Linkwitz-Riley) dobijam drugacije vrednosti. Ubacio sam 8 oma za "tweeter" i 4 oma za "woofer" (2 Alfe u paraleli). Prvo preracunao sa 200 pa onda sa 300 Hz...hmmm...Ocigledno sam nesto propustio... :character13::hyper::buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da malo zagadim temu pocetnickim pitanjem: Pasivna skretnica. U datom slucaju, Alfe su secene na 200 Hz a Sonido na 300 Hz, skretnicom drugog reda, ok? Prilikom pokusaja da upotrebim doticni kalkulator za proracun skretnice: http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/ (second order Linkwitz-Riley) dobijam drugacije vrednosti. Ubacio sam 8 oma za "tweeter" i 4 oma za "woofer" (2 Alfe u paraleli). Prvo preracunao sa 200 pa onda sa 300 Hz...hmmm...Ocigledno sam nesto propustio... :hyper::character13::buehehe:

vidis - dobra stvar voruma - vise ljudi vise zna .... ZM mora da proveri vrednosti u sretnici !!!mislim da sam bas kod sonida zaboravio prebaciti na 8 oma :hyper:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vidis - dobra stvar voruma - vise ljudi vise zna .... ZM mora da proveri vrednosti u sretnici !!!mislim da sam bas kod sonida zaboravio prebaciti na 8 oma :character13:

To je to.:buehehe: Znaci vrednosti C i L kod Sonida su: C= 33.17 uF, L=8.49 mH. Alfe su OK. :hyper: A sad odoh na :hyper:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam ja dva pitanja kao OB noob:1) na koliko se Alfe "režu" odozdo dimenzijama ploče u ovom slučaju? tačnije širinom od 20"2) jel probao neko DAppolito na OB? po tim silnim forumima preko?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam ja dva pitanja kao OB noob:1) na koliko se Alfe "režu" odozdo dimenzijama ploče u ovom slučaju? tačnije širinom od 20"2) jel probao neko DAppolito na OB? po tim silnim forumima preko?

1- sve ti se vidi iz onog grafa u prvom postu2- sta ce ti apolito , kad je rez na 250 hz ? ionako je cilj da glavni driver bude na visini usiju . inace - radili su i apolito , u slucajevima OB sa vise drivera , ali su iste bile i po 2 m visoke
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa zbog grapha i pitam. ako ja to dobro tumačim pad počinje oko 50Hz gde još uvek ima solidnih 95dB.To mi malo nerealno zvuči ali ako simulacija tako kaže...OKŠta bi sa onim rule of thumb da širina baffla treba minimalno da bude duplo veća od prečnika bas drajvera?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za to pravilo prvi put cujem, no ako je u pitanju dobijanje sto nizih frekvencija ta sirina ploce ima smisla. Medjutim, problem nastaje kod srednih tonova gde dolazi do reverbacije i prigushenja odredjenog dela spektra pa samim tim i losijeg zvuka. Ovo se manifestuje manjom zvucnom scenom i shoutingom. Sirina baffle-a treba da bude duplo veca od pune duzine zvucnog talasa od 0-0 koji treba da se dobije. Zbog toga je i npr na 1000Hz lose da imas sirinu od pola metra jer dolazi do pojava koje sam pomenuo. Pogledaj Orion-e kako izgledaju-ne mogu biti uzi.Idealno bi bilo kad bi ploca u bass podrucju bila 2x sira a da je kod mid drajvera prakticno ni nema, samo kako to ostvariti i na sta bi to na kraju licilo ???Offsetovan FR drajver je u neku ruku najidealniji kompromis.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... samo kako to ostvariti i na sta bi to na kraju licilo ???

Evo jedno moguce i interesantno resenje. Ja nikako nemam volje za klasicni OB, ne me privlace regali :character13:

post-9-125752100794_thumb.jpg

Ovako je OB napravio Gainphile sa velikog DIY. Ploca je svega 19 cm i visine ~109 cm u krajnjoj izvedbi. H-frame je uradjen sa po dva 10" basa.

Prva konstrukcija mu je bila sa Alfama 15 ali ne znam zasto je njih izbacio. Mene privlaci ovakva izvedba, imam male Vifice P13WH00.

Ono sto je jos lepse, Gainphile na velikom DIYa sugerise izradu ovoga sa (jos) jeftinijim a linearnijim midbasom i jeftinim a dobrim visokotoncem:

Zaph Audio ZA14W08 ($39.95 kom) + Vifa DQ25SC16-04 ($13,10 kom) sve to kod Madisounda.

Meneme i dalje muci sta staviti kao doobar a ne preskup bas (4 kom) u H frame-u. Tu ide i aktivno skretanje, sve nalik na

(pre)skupi ali cuveni Linkvicov "Orion". I postavka se u stvari moze uraditi kao Orion, ne mora H-frame odvojeno.

Gainphile-ov blog sa ovim i ostalim projektima: http://gainphile.blo...e-speakers.html

:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ni mogućnost finog podešavanja na uvce kod takve koncepcije nije za zanemarivanje : Postavljena slika

Igranje sa vec gotovom skretnicom i dva drajvera: bas i visoki dalo je sledece rezultate. Uvek sam mislio da za sliku u prostoru trebaju dva zvucnika i prevario sam se. Podesavanje razmaka izmedju zvucnika se radi na jednom zvucniku na sledeci nacin: pomeranje razmaka izmedju zvucnika ce u jednom trenutku dati sliku po visini. To je znak da je uboden razmak. Nakon toga se pomeraju zvucnici po dubini. Kada se ubode ovaj polozaj zvucnici ce nestati iz prostora i ostace samo zvuk. Ovo sam probao i tacno je.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a jeeeee - mnogo bitno kad je skretnjaca kao kod klasicnog dvosistemca - rez bilo gde izmedju 1K5 i 3K5ovde je ipak akusticki na 250Hz .... pa skontaj koje su talasne duzine u pitanju .nije da nije bitno , ali je daleko manje kriticno ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

офхорс, tako je Postavljena slika... tolerancija za odstupanja je daleko veća, al' ko' što reče "nije da nije bitno" Postavljena slika ... Steinika može iz prve ruke da nam kaže štogod o tome, njegove roletne sa LA su koncepcijski veoma slične ovome

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uporedjenje levo vec predlozena varijanta skretnice , desno druga varijanta skretnice :niski propust 100Hz , 6db/oct serijski spulna 6,37mH , u fazi visoki propust 400Hz , 6db/oct serijski kond 49,7uF ,spojen u kontra fazi mislim da nema potrebe da se crta takodje nema potrebe reci da sve varijante podrazumevaju da su Alphe spojene u paralelu

post-2-12575400314_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sta da ti kazem - nijedan software nije bas u mogucnosti da ukljuci u simulaciju realni izmereni odziv zvucnjaka .......to je jedan driver , sa takvim T/S parametrima , smesten na takvo parce daske u svakom slucaju - te grbe su daleko manje zabrinjavajuce od onoga kako izgleda bilo koji driver na realnim ( a ne umivenim ) grafovima ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...