Jump to content

PIC Microchip


dlalkovic

Preporučeni Komentari

Mikrokontroleri svake vrste su postali besmisleno jevtini, tako da je prosto steta sto se vise nisu primili na podrucje DIY audio uredjaja (posebno kod nas). Ne znam sta je razlog tome...Primena je beskonacna: pretpojacavaci, razne vrste pomocnih sklopova u pojacavacima snage ( soft start, DC zastita , merenja nekih elektricnih velicina), savremeni DAC-ovi,cevni uredjaji, neki preamp/bafer sa selektorom sa relejima i atenuatorom sa relejima ili LDR, elektronski potenciometar...Nakon ovako dobrog uvoda da predjem na stvar:Molim clanove da daju neke svoje predoge na kojim mestima bi mogao da se usvoji jedan ovakav pristup? U stvari, ja nudim saradnju u ovakvom projektu kao programer mikrokontrolera.Siguran sam da ima clanova koji i ako nisu u ovoj oblasti, razumeju prednosti ovakvog pristupa. A verujem da ima i onih koji dobro znaju prednosti kao programeri.Sta fali fensi mikrokontrolerima kada su lako dostupni (jevtini)?Softver ce ( ako ga bude ) naravno biti besplatan...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 33
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Evo, ja ću prvi (i posle neću više, svega mi). Kao prvo, potpuni sam šalabajzer za elektroniku. Stara škola - jednostavno = dobro, komplikovano = nepotrebno izazivanje sudbine, svaki komad koji nije krajnje neophodan samo povećava rizik od kvara u eksploataciji - više funkcija - više delova, veća šansa da se nešto pokvari.Kao što rekoh, osim eventualnog "komfora" u rukovanju, ne vidim neku posebnu svrhu dodavanja elemenata/sklopova koji uređaj (ako pričamo o analognim audio/hifi uređajima) čine boljim, kvalitetnijim, pouzdanijim, muzikalnijim, kako god... Suština se u kvalitativnom smislu, opet moje rezonovanje, ogleda u dobro osmišljenoj i implementiranoj topologiji. Dakle, prevashodno dobra šema, dobro izvedeni vodovi, pločice, raspored elemenata, kvalitetni delovi i spojevi su ono što uređaj sa aspekta upotrebne vrednosti čine dobrim, kvalitetnim i pouzdanim. Čika Nelson Pass nas je naučio da jedan običan NTC savršeno dobro radi posao soft starta ako je reč o pojačalu snage. Potenciometar... Može jedan fini mehanički, hermetički zatvoren i radiće godinama i godinama bez problema... (mogu sada da nabrajam još štošta ali nije bitno)Što se tiče digitalija, e, tu ne bih ništa komentarisao, tu možda vredi razmišljati.Da ne ispadne da sam protiv upotrebe mikrokontrolera, nisam, u firmi smo pravili pećku za plastifikaciju. Kompletna kontrola procesa je urađena sa PIC-ovima, i umesto 35KW, peć "vuče" tek nekih 2.5-5KW jer je kontrolerima regulisan "takt" uključivanja i isključivanja grejača u talasima. Vreme predgrejanja, grejanja, i bukvalno sve je tako regulisano. Super stvar. Napravili smo i "robota" za kružno zavarivanje, ista priča, sve se reguliše pomoću mikrokontrolera i čini proces zavarivanja po obodu okruglih elemenata/cevi jednostavnim, kvalitetnim, i nadasve brzim i isplativim (pod uslovom da je i sve ostalo podešeno kako treba)... Eto, toliko s moje strane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mene pada na pamet gitarska lampaska glava 100W i tako toi sad u preamp delu mesto obicnog biasovanja trioda, stavis optokaplere koji ce da drze i pomereju radne tacke ako i kako treba, a ta kontrola donosi nove prostore u pogledu sustaina, kompresije, puncha, eq-a itdi sad ideja je da te optokaplere ganjaju picovi, i jos recimo da ti preko usb veze jos i zakacis na PC pa trazis ton koji si zamislioto je moja ideja...btw tako je vec radjeno na riveri recimo (optokapleri), ali ja bi tu i pic-ove uveo u pricu, ko sto rekoh

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam slab na te fensi dodatke i rado bi ih svugdje ugrađivao. Najbolja primjena mi se ipak čini u dijelu napajanja i zaštite. Po meni bi mikrokontroler, ne nužno PIC, tu fino držao sve pod kontrolom i omogućavao dodatni komfor. Bio je započeo jedan fin projekat na HiFi forumu ali je sve stalo i prije nego je počelo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upotreba mikrokontrolera u audio svrhe se moze upotrebiti samo u upravljanju relejima, potenciometrom, displej i daljinska kontola. Na ostalim mestima mikrokontroleri nemaju sta da rade jer su suvise spori. Narocito u zastiti zvucnika ili napajanja. Sem toga i kad se radi sa mikrokontrolerima obavezno je posebno napajanje za njih ili strogo vodjenje mase za njih sa ispravljackog elektrolita.Bilo koje mesanje mikrokontrolera u audio delu nije pozeljno ako se ne poznaje hardver jako dobro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mene pada na pamet gitarska lampaska glava 100W i tako toi sad u preamp delu mesto obicnog biasovanja trioda, stavis optokaplere koji ce da drze i pomereju radne tacke ako i kako treba, a ta kontrola donosi nove prostore u pogledu sustaina, kompresije, puncha, eq-a itd

За тако нешто постоје већ модули хибриди. Ознаку не знам али га користи лампаш Граф 5050.Могу једино да сликан и окачим овде, мада имам и шему.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam laik u toj oblasti(veoma povrsno poznajem tu temu sa mikrokontrolerimabez obzira sto sam kao programer iz srednje skole...).primecujem da sve vise chipova iz audio sveta koristi opciona setovanjapreko registara a te vrednosti upisuje mikrokontroler?.Nekako oduvek je to sve bilo previse komplikovano?treba programatorpa onda jos milion stvarii to coveka u startu odbije?.da li postoji neki mikrokontroler recimo u malom pakovanjuzalemis i posle mu ucitas software kada je vec u uredjaju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Impulsako se recimo napravi opticka izolaciona barijeraonda nema medjusobnog uticaja?I ja mislim da bi svaka funkcionalna celina trbalo da ima sopstveno napajanjepo mogucnosti galvanski odvojenotim pre sto tu nije neka velika potrosnja,a cesto kontroler treba prvo ukljucitiposto on okida sve ostale dogadjaje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam isto programer (doduse Java) i radio sam sa Mikroelektronikinim mikrokontrolerima koji su odlicni. Prvo sto mi je palo na pamet je, naravno, mogucnost primene u DIY, ali apsolutno niceg nisam mogao da se setim osim potenciometra i displeja a da je icemu korisno. A i te dve stvari su krajnje nepotrebne, tako da...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam isto programer (doduse Java) i radio sam sa Mikroelektronikinim mikrokontrolerima koji su odlicni. Prvo sto mi je palo na pamet je, naravno, mogucnost primene u DIY, ali apsolutno niceg nisam mogao da se setim osim potenciometra i displeja a da je icemu korisno. A i te dve stvari su krajnje nepotrebne, tako da...

Možda nisu nepotrebne ali nisu svakom ni potrebne, isto kao i daljinski upravljač. Svakako moram da manualno promenim CD ploču ili okrenem/zamenim vinil... Valjda je jedino što lično smatram korisnim, daljinska regulacija nivoa glasnoće. ALPS sa motorom, RC5 daljinski i rešeno. Mada, smišljen je bolji fazon: izvori i preamp pored mesta za slušanje, mic kabel od preampa (posebno korektno kada je reč o balansiranim konekcijama) do pojačala i rešeno, ni daljinski ne treba... :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Recimo meni su tu bitnije neke druge stvarikao na primerda se moze pristupiti i iz win i iz osxda nema dodatni hardverski interfejs (ako je uopste moguce)da koristi softver za programiranje koji nije neki specijalni nego univerzalnida se lako postavlja, vadi i ako je potrebno lemiDa eventualno moze da mu se pristupu preko matcada ili matlabada moze da mu se pristupi preko objektno orijentisanog soft iterfejsaitd?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da li postoji neki mikrokontroler recimo u malom pakovanjuzalemis i posle mu ucitas software kada je vec u uredjaju

Od Majkrocipa svi osmobitni ( verovatno i 16 i 32 bitni ) imaju tu mogucnost ( serijsko programiranje u kolu ).Ima ih od 4 i/o do 100+ pinova. Primer upotrebe: kolege sa ovog foruma su radile bafalo dac sa Atmel arduino modulom sa gotovim softverom. Bilo koji kontroler sa I2C/SPI busom i isprogramiran odgovarajucim programom moze da radi sa bafalom.Ovi sa malo pinova mogu na primer da zauzmu mesto raznim tajmerima sa 555.Itd...Uz gotovo bilo koji infracrveni daljinski i IC prijemnik dobija se i ova funkcionalnost za razne primene.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E super sto neko hoce da malo nesto objasnirecimo te neke osnovne stvaritipovi, razlike itdja to gledam kao spanska sela.Neznam da li je ispravnoali ja se trudim da funkcionalne celine i fizicki razdvojim na posebne boardovetako da se ti moduli malo ukrupne i cini mi se sve je nekako lakse?i recimo za PMD100 chip koji se moze setovati externone bih postavio neki mali mikro vec neki u istom DIP pakovanju?a za ove male suprotno...itd

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekako mi se cini da je bolje da bude sto univerzalnijajedinicaa i onako se softverski odredjuje namena i funkcijai meni je najmanje bitno koliko kosta i koje je velicine u tom slucajuvise me zanima da je jednostavan pristupda se izbegne drk... i nerviranje :crazyrocker:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali osnovna stvar po mom misljenju je da1. postoji samo jedan kabl izmedju racunara i uredjaja za pristup MCu2. ili USB ili taj koji je standardni3. i to po mogucnosti bez dodatnog hardverskog interfejsa (i softwerskog...)4. jedan kabl - jedan softver...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

recimo ako je to ovo?ovaj konektor je zgodan zato sto nema zabunecak ne mora nista ni da pise zna se sta je to...ali ima problematicno mesto sto vecina ljudi uopste nema takav kabl kod kuceda bi na licu mesta mogao da se zameni software ili sta vec?a recimo skoro svi imaju USB kabl...koliko sam sada video postoje i neke relativno jednostavne hardverske konverzijeUSB to I2Ca recimo sto se dizajna i ergonomije ticenajbolje je da postoje 2 konektora jedan pored drugogpa korisnik bira kako ce pristupiti?.Mozda je ovo sto pricam glupo i bespotrebno ali ja bih voleo da kao korisnikimam takvu mogucnost.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mikrokontroleri svake vrste su postali besmisleno jevtini, tako da je prosto steta sto se vise nisu primili na podrucje DIY audio uredjaja (posebno kod nas). Ne znam sta je razlog tome...Primena je beskonacna: pretpojacavaci, razne vrste pomocnih sklopova u pojacavacima snage ( soft start, DC zastita , merenja nekih elektricnih velicina), savremeni DAC-ovi,cevni uredjaji, neki preamp/bafer sa selektorom sa relejima i atenuatorom sa relejima ili LDR, elektronski potenciometar...Nakon ovako dobrog uvoda da predjem na stvar:Molim clanove da daju neke svoje predoge na kojim mestima bi mogao da se usvoji jedan ovakav pristup? U stvari, ja nudim saradnju u ovakvom projektu kao programer mikrokontrolera.Siguran sam da ima clanova koji i ako nisu u ovoj oblasti, razumeju prednosti ovakvog pristupa. A verujem da ima i onih koji dobro znaju prednosti kao programeri.Sta fali fensi mikrokontrolerima kada su lako dostupni (jevtini)?Softver ce ( ako ga bude ) naravno biti besplatan...

Vrlo interesantno. :good2:Ja imam raznih ideja za primenu u audio tehnici, ali to je još malkice na dugom štapu, pa da ne trčim.... Mnogo lipih stvari, no ne smijem rić.:lol:Malo ću to da uoblikujem razmišljanje i formulaciju, da se konsultujem sa "višim krugovima", pa možda napišem još ponešto i malo konkretnije.:Viannen_loungelizard:BTW, skoro je neko na nekom forumu okačio link za proizvođača pločica koje mogu da se prikače na comp preko USB-a i da se uradi ekvalizacija koja se software-ski ubaci, otkači se sa compa i prikači u aktivni sistem da EQ "udesi" signal po želji koja se uflashovala. Da li se neko seća? Bilo je skoro, može link?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Npr. serijski ili USB port na uredjaju moze da sluzi i za promenu softvera i za komunikaciju sa PC. Naravno neko bi morao da napise korisnicki program ( aplikaciju za PC ) za konkretnu primenu, tj. komunikaciju sa uredjajem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...