Jump to content

EFE-1 amplifier by Mioljub Mile Nestorovic


Zen Mod

Preporučeni Komentari

File enclosed here

~5MB

food for thoughts

text on Serbian - original ;

scanned and enhanced by Mighty ZM

enhancing means (besides graphical things ) that I translated on ZMEngrish most important chapter - about OPT - and added it on end of file

:thank_you2:

Nestorovic%20EFE%201.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 41
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ovaj članak je objavljen u seriji napisa u Radio-Amateru gde je čak i podrobnije opisan postupak za izradu transformatora i merenja kao i usporedbena merenja trafoa u odnosu na trafo od Quad-a i Leak-a, ako me sećanje dobro služi... Moram da nađem gde sam zaturio skenirane strane. Članak je objavljen negde 1964 ili 1965... Srećom pa imam baš te brojeve... :thank_you2:Za mene je ovaj članak bio važna karika u razumevanju potrebe da se izlazni transformator izvede sa proslojavanjem primara i sekundara... itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

slican ili isti ulazni stepen sam jednom pravio i probaokonkretno...I mogu vam reci da radi bolje od klasicnih.*Samo uopste ne mogu da shvatim danasnjeproizvodjace koji stavljaju isti nivo osetljivosti kao i ranijeovde je oko 160mV za punu snagu.*zamislite cd oko 2V, pa preamp A oko 10xto je vec 20Vonda je pot stalno negde oko minimuma...*Jos ako je "lampiziran" cd sa vec oko 10-20V na izlazu :thank_you2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Jos jednom da se zahvalim Zen-u na ovom clanku, koji nema samo istorijsku vrednost. Nestorovic je demonstrirao u njemu nacin razmisljanja pri konstrukciji pojacala, koji obuhvata problematiku u celinu, baveci se gotovo svim aspektima designa jednog HiFi pojacala i adresirajuci pri tom probleme koje je identifikovao ili koji su vec bili poznati u literaturi. Cini mi se da je upravo to, taj sveobuhvatni pristup problematici konstrukcije HiFi pojacala, ono sto je najvrednije u ovom clanku. Pri tom on ocigledno vlada teorijom dobro, ali i eksperimentise i meri, pri tome se ne oslanjajuci samo na ono sto vidi na osciloskopu nego i na ono sto cuje (videti sam pocetak clanka).Ali ima tu jedan interesantan detalj cini mi se ... Nestorovic na stranama 29 i 30 ovog clanka komentarise uticaj povratne sprege kao i nivo koji ona treba da ima. Njegov pristup ovom problemu je krajnje pragmatican i zasnovan na par jednostavnih premisa, koje je medjutim potvrdio merenjima izoblicenja visih harmonika. Istorijski posmatrano, povratna sprega se tokom sezdesetih godina smatrala (kod jednog broja konstruktora) za nesto pozeljno i bila je veoma intenzivno koriscena. Teorija regulacija sistema nas uci tome: povecava se frek. opseg, smanjuju izoblicenja, popravlja izlazna impedansa .... znaci sve lepe i korisne stvari. Pojedinci, koji su medjutim tvrdili da cuju losiju reprodukciju kod takvih pojacala nego kod onih bez povratne sprege, bili su izlozeni jakim kritikama. Vodjene su prilicno zestoke diskusije, od kojih su se neke zavrsile otvorenim pljuvanjem po novinama ili cak u slucaju Audio Note-a prekidom saradnje (Quotrup je jednom prilikom napisao da je kap koja je prepunila casu bilo to sto je Kondo napravio PP pojacalo sa povratnom spregom). Ako je verovati knjizi Menno van der Veena: High-End Roehrenverstaerker (strana 204) taj stav je poceo da se menja kada je Dr. M.Otala u Junu 1972 objavio clanak gde objasnjava da upravo pojacala sa snaznom povratnom spregom pokazuju tendenciju ka nestabilnosti (upravo ono sto je tvrdio Nestorovic u ovom clanku na strani 30). Taj clanak Dr. Otale je ostao gotovo potpuno nepoznat sve dok ga nije referencirao Peter van Wilenswaard krajem sedamdesetih. On je tvrdio da zbog postojanja jake povratne sprege moze doci do izoblicenja koje se tada poznatim metodama merenja nisu mogla utvrditi. Tu pojavu je nazvao Transient Inter Modulation Distorsion (TIM) i pri tome je predlozio potpuno novu metodu za njeno merenje ! Pozivajuci se na rad jednog drugog teoreticara, Baxendall-a, koji se bavio slicnom problematikom i 1978 u casopisu Wireless World objavio prva merenja izoblicenja visih harmonika pri postojanju povratne sprege, Peter Van Willenswaard je objavio merenja izoblicenja visih harmonika u zavisnosti od promene jacine povratne sprege (videti Menno van der Veen: High End Roehrenverstaerker na strani 204). Taj dijagram je izazvao pravu malu revoluciju, jer su ta merenja jasno pokazivala da pri prvih 10 dB povratne sprege dolazi do porasta izoblicenja visih harmonika (treci pa navise) a ne do njihovog smanjenja, kako se do tada verovalo. Ta diskusija na temu uticaja povratne sprege se kasnije nastavila i traje do dana danasnjeg, ali obratite paznju na godine: 1972, 1978, ... a Nestorovic je ovaj clanak napisao 1961 !!!Negde pri kraju ovog clanka Nestorovic usput pominje da je koristio merne uredjaje, izmedju ostalog, i sa zavoda za Fonetiku i patologiju govora (za koji je i napisao ovaj clanak), koji su u tom zavodu bili i razvijeni. Interesantno, zar ne ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovaj biser iz velikog cika Mioljubovog opusa nije toliko znacajan kao recept ( iako sagrizenom DIY-eru i moze to da bude ) koliko kao primer zdravog inzenjerskog pristupa projektu , kombinovanog sa ljubavlju i strascu prema muzici te onoga sto i proistice iz toga - velikog slusalackog iskustva .da ne zalazimo u pricu oko TIM i PIM , Qortrupu i ostalima ; ti uma nekoliko puta vise politike i egomanijastva i zavisti ( neki kazu i kradje ) nego sto je to podnosljivo , bar za moj ukus ;cinjenica je da je cika Mioljub jedan od kamenova temeljaca razvoja audio elektronike kod nas , ostavio je traga i u belom svetu , a uredjaji napravljeni u njegovom shopu su i dan danas funkcionalni i cenjeni jedan od najvecih strucnjaka za audio elektromagnetiku danas Bud Purvin ( na big DiyA poznat pod nickom BudP ) je kao mlad inzenjer radio u Nestorovic Labs ; on Mioljuba pominje po dobru i strucnosti ....... ako uspem od njega da dobijem neke (davno obecane ) Mioljubove seme i nacrte , bice mi drago da i njih uvrstim ovde ili u okviru posebne teme .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da bilo bi jako interesantno videti semu NA-1. Postojala je i SE varijanta istog pojacala. To bi trebalo da je ultimativna verzija, nastala nakon godina rada ... Navodno je izlazni stepen ostao isti kao sto je radio za McIntosh tokom sedamdesetih samo sto je imao samo jedan par cevki na izlazu. Ali je navodno sve pre tog izlaznog stepena izgledalo drugacije. Bilo bi jako interesantno to videti ... Ako se ikada sretnemo - imas pivo ... :rolleyes: (kako je lako obecati pivce na 600 km rastojanja :angel0: )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovaj biser iz velikog cika Mioljubovog opusa nije toliko znacajan kao recept ( iako sagrizenom DIY-eru i moze to da bude ) koliko kao primer zdravog inzenjerskog pristupa projektu , kombinovanog sa ljubavlju i strascu prema muzici te onoga sto i proistice iz toga - velikog slusalackog iskustva .da ne zalazimo u pricu oko TIM i PIM , Qortrupu i ostalima ; ti uma nekoliko puta vise politike i egomanijastva i zavisti ( neki kazu i kradje ) nego sto je to podnosljivo , bar za moj ukus ;cinjenica je da je cika Mioljub jedan od kamenova temeljaca razvoja audio elektronike kod nas , ostavio je traga i u belom svetu , a uredjaji napravljeni u njegovom shopu su i dan danas funkcionalni i cenjeni jedan od najvecih strucnjaka za audio elektromagnetiku danas Bud Purvin ( na big DiyA poznat pod nickom BudP ) je kao mlad inzenjer radio u Nestorovic Labs ; on Mioljuba pominje po dobru i strucnosti ....... ako uspem od njega da dobijem neke (davno obecane ) Mioljubove seme i nacrte , bice mi drago da i njih uvrstim ovde ili u okviru posebne teme .

Ako Gdin Bud.P. poseduje cika Mioljubove spise red bi bilo i da ih i vrati ili objavi na Net-u,makar i u PDF formatu,pa originale nek i zadrzi.Iza definisanja T.I.M (Transijent Intermodulation Distortion/Switching Transijent)stoji ipak Finac Gdin Tapio Koykka a ne njegov zemljak Gdin Mati Ottala.Cika Mioljub Mile Nestorovic svakako ima svoje zasluzeno mesto u Istoriji Audio Tehnike ne samo kod nas nego i u Svetu,Njegovi radovi,ideje i razmisljanja jesu ABC-eda teorijsko/ prakticnog poznavanja materije HiFi-ja i za uzor je svakom ko se zeli ozbiljnije upustiti u problematiku HiFi reprodukcije Poz Svima
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BudP pretpostavljam ima papire koje mu je Mile i dao .... tako da on nema sta da "vraca" :rolleyes:Cika Bud je isto jedan sirokogrud deka

Ok Zen-e,ali ako je tako neka bar objavi te papire na Net-u,bio bi to OK potez Gdina Bud.P, dok bi mi HIFi Entuzijazisti imali bolji uvid nazad u Istoriju HiFi-ja,ipak je cika Mile bio nas Covek odavde,inace ne verujem da se u tim spisima nalazi nesto `Epohalno`ali Znacajno Svakako bar za Nas ovde u Srbiji.Poz Zen-e :good2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 6 months later...
  • 1 month later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...