Jump to content

torusni transformatori


gogosan

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima.Nov sam na forumu i ajde da pitam.Trazio sam na mnogo mesta ali nigde nisam naso proracun za torusne transformatore.Sudeci po pricama vidi se da su administratori veoma strucni.Pa ako neko ima formule tj. proracun za torusne transformatore bio bih zahvalan da podeli sa mnom ovde.Ja inace premotavam toruse (rucno )posto je motalica mnogo skupa.Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 22
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Ovo nije lose ali to je je,ako sam dobro video za zavojnice.Treba znati induktivnost namotaja a to moze samo kad je namotan. A i ja vise volim peske da sam racunam zato sam pitao za formule.Hvala na brzom odgovoru

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zavisi od lima. Ako ne znaš karakteristike, sve je stvar nagađanja. Inače, računa se isto kao i za klasičan trafo. Dakle, presek jezgra je presek jezgra. Od lima do lima, zavisi koliko će zahtevati navojaka za volt...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa rekoh već. Isti, ali u mnogome zavisi od lima jezgra. Kod toroida se permeabilnost jezgra i ostale karakteristike razlikuju i te vrednosti moraju biti promenjene u odnosu na standardne računice. Ostaje isto kako dolaziš do debljine žice, 2.5 ili 3A gustoće struje po mm2 itd. Zato se mora imati adekvatan podatak o kakvoći lima tj jezgra od čega je jezgro sastavljeno. Ja sam nekada davno rastavljao poker aparate i vadio toroidne trafoe i premotavao. Matematika za broj navojaka po voltu se skoro idealno poklapala sa računicama za datu snagu jezgra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaci broj navojaka po voltu je 45/S.Negde sam procitaoda kod torusa nije tako i da je negde cak 26/S,ali nisam siguran.Zamisli situaciju,dobio sam jezgro torusa i treba da ga namotam.Imam samo presek jezgra (a*B) recimo u cm2*3.Napon na sekundaru 2*45 v maksimalne amperaze koju moze trafo da podnese.Sta sad?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

postoji varijanta - ako hoces da naucis a ne nadjes literaturu - uzmi jedan dobar torus i razmotajonda ces saznati iskustvene parametremada - ako ne mislis da motas vise od par komada - ne isplati se rabota po danasnjim cenama

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako su motani na masini verovatno su dovoljno dobro slozeni i zategnuti.Mislim, ima im MOZDA leka da se posteno lakiraju. Doduse trebalo bi u vacuumu.Cinjenica je da vecina trafoa uopste nisu za neku finu primenu. Hoce da zuje cak i bez nekog narocitog opterecenja a da ga poteras i ne smes.Recimo ILP. Nije se proslavio za audio primenu onakav kakav je u originalu kad se kupi a to je kao neki standard i mozda najvise rasprostranjen.Tolika paznja prica i novac za elektrolite i SVE pada u vodu ako trafo nije dobar kao i bilo koja komponenta u nekoj konstrukciji sa ozbiljnijim zahtevima.Ziv nisam za rucno motanje a posebno ako se mota malo debljom zicom pa jos i ako nije kaljena.... ( BTW. kaljenjem se bakar omeksava )Secam se da je nekada pre jedno 20 godina zica kupljena u Nemackoj bila mnogo meksa i laksa za rad nego Zajecarska.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene nije samo problem fizički prisutno zujanje, već kada se to prenese i na zvučnike, e, onda, zakolutam očima i poludim... :connie_nutzo: Neka, za sve ima leka ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Auuuuuuu.Pa ono, leka ima. Il' je otpad ili Dunav a moze i Tisa pod uslovom da ga ne vezes sebi za nogu.Salim se ja naravno ali me posteno nervira sto moramo da se bavimo trivijalnim stvarima zato sto NEKO nije uradio posteno svoj deo posla a platili smo.Pa nije niciji zivot kao gavranov. :angry:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Auuuuuuu.Pa ono, leka ima. Il' je otpad ili Dunav a moze i Tisa pod uslovom da ga ne vezes sebi za nogu.Salim se ja naravno ali me posteno nervira sto moramo da se bavimo trivijalnim stvarima zato sto NEKO nije uradio posteno svoj deo posla a platili smo.Pa nije niciji zivot kao gavranov. :angry:

Ja znam najbolji lek... grajfer pa u presu... Pa onda nek razdvaja bakar od lima ko 'oće... :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kilo bakra 400 dinara,nije malo(starog),a ako je torusni trafo ne bi trebalo da zuji,osim ako ima mali broj namotaja u primaru

Ili ga ja donesem kući, pa onda još jedan, pa još jedan, a ne zna se sa kojim je veće sronje... :scratch_head:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav svima.Nov sam na forumu i ajde da pitam.Trazio sam na mnogo mesta ali nigde nisam naso proracun za torusne transformatore.Sudeci po pricama vidi se da su administratori veoma strucni.Pa ako neko ima formule tj. proracun za torusne transformatore bio bih zahvalan da podeli sa mnom ovde.Ja inace premotavam toruse (rucno )posto je motalica mnogo skupa.Pozdrav

N1=10000 / 4,44 x Sef x f x BmaxBmax za EI limove je oko 1T pa je tako dobijen obrazac N1=45/Sef za f=50Hz (priblizno)Bmax za torusne limove je oko 1,8T pa je N1=25/Sef (priblizno) U prilogu su neke korisne tabelePozdrav

koeficijenti za jezgra.pdf

TABELA PODATAKA ZA STANDARDNU LAK ZICU.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...