Jump to content

Sta ste udomili od drajvera i zvucnika u skorije vreme.....


Mikorist

Preporučeni Komentari

Ovo je waveguide za siromašne:

J0h58wO.jpg?1

h4RBYPe.jpg?1

vzxly8T.jpg

Veličina je 104 mm, manje nego što bi trebalo za normalan waveguide, tako da bi trebalo da se seče višlje; Ali veličina tačno odgovara standardim visokotoncima pa može i da se ugura u neku kutiju kao zamena. Magnet je minijaturni neodijumski. Plastika nije previše debela ali nije ni nešto pretanko za ovu primenu. Ali je zato baš jeftino.

Izmeriću odziv i distorziju kad budem imao uslova...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I još nešto...

CHHOwJM.jpg?1

Uhvatio me bio neizdrž, dugo tražio da li ima neki nov (moderan) drajver 8 ili 10" koji bi mogao u kompresiju. Ispostavilo se da ima: ovaj SB. Parametri su bili tu negde, u fabričkom prospektu fs 25Hz, Qes 0,43. Može da ispadne dobro, i ne mora... Rizikovao sam i naručio taj 8" (i 5" koji je bio na popustu, da bude mid), pošto mi se jako sviđa ova SB serija sa crnim marinijumskim membranama.

6frG5PP.png

Ovo sam izmerio posle malo razrađivanja. Ispalo odlično za kompresiju. Toliko kvalitetno prave sad ove drajvere, parametri za oba primerka jako jako blizu.
Idu prilično nisko u samo 16 litara kompresije, mada ću ja verovatno povećati kutiju na 20+ litara, videću. Jedina mana je 86,5 db. Ne može i nisko i glasno :)
Idealno za manje sobe (20 kvm ili manje), za neko pozicioniranje bliže zidu pozadi itd. A da opet bude koliko toliko veći drajver.

lwxdO90.jpg

BYpPhgL.jpg

pCqISMT.jpg?1

3raRgWZ.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

2u9rTy3.jpeg

S6mMHoj.jpeg

Stigli visokotonci iz Kine, sa alija. U pitanju su Vifa D25AG-35-06. Ja sam ih platio ukupno drajveri + shipping, 64 eur za ovaj par. Imao sam sreće sa carinom, nije im bilo ni zanimljivo da otvaraju uopste, tako da nisam platio ništa. Kinezi sami napisali da je vrednost 16 eur ili koliko, bez da sam im išta tražio, mada generalno skoro uvek pišu manju vrednost.

k1UBWYe.jpeg

0VBMNQs.jpeg

Razlog što sam ih naručio, zato što odlično pašu na Visaton 148R waveguide, ne treba da se buše dodatne rupe itd. Tako da je to jedna od najjeftinijih a dobrih opcija za waveguide. Ovi su novi, za razliku od polovnih Vifa drajvera sa istom maskom, koji se mogu naći za maltene iste pare, takođe bitno je da je ovo varijanta sa komorom pozadi, o čemu više reči kasnije. Ima i nekih Seas i Peerless drajvera koji odgovaraju za iste WG, ukoliko se želi silk dome umesto marinijumskog. Možda je kod tih negde potrebno bušenje maske za šrafove da se prikače na WG.

tbwtX4a.jpeg

MCpTuSN.jpeg

Eto kako pasuje, prosto i jednostavno.

E sad, igrom slučaja već imam isti ovaj model, samo bajati polovni, original, na žalost na jednom je alu dome blago ulubljen na par mesta, i to mislim mojom krivicom, jer se ulubi bukvalno čim se dotakne prstom ili nečim. Ne pipati, postoji razlog zašto preko visokotonaca sa krutim membranama uvek idu ove plastične zaštite ili mrežice.

5KQBx37.jpeg

Df7yhEw.jpeg

Levo novi kineski, desno stari original. Plastika maske je malo drugačija, drugi je kalup i drugi tip plasitke, naravno sve dimenzije su iste, tj sve rupe i geometrija itd.

I3GaAlP.jpeg    CLLK9mt.jpeg

Levo impedansa novog, desno impedansa starog. Sada ponovo da kažem da je bitna ova plastična komora pozadi, jer vidimo da je zbog nje Fs starih 1000 Hz, a Fs novih čak 650 Hz. Ukoliko se kupuje varijanta polovnih drajvera sa ovakvom prednjom maskom zbog kačenja na WG, a da nema plastične komore pozadi, Fs takvih drajvera je 1500-1700 Hz, što je previsoko, problem je što skretnica generalno treba da bude na nekih 2000-2500 Hz.

Sada malo i o razlici u impedansi između starih i novih. Kada sam spomeno ono "kineska kopija vs original", pitanje da li je to kopija ili su sve originali, znamo da se Vifa i Peerless (i neki SS Discovery) drajveri proizvode godinama u Kini, verovatno je prosto ili neko kupio nešto od proizvodnih mašina koje se više ne koriste, ili proizvođač u slobodno vreme naštanca još malo za sebe itd, ili se čak prodaju sa nekom licencom, mada znamo kako kinezi poštuju licence.
Ovi moji "stari" drajveri su ko zna koliko matori, sasvim je moguće da je u nekom trenutku sama Vifa (Tymphany Corp.) promenila specifikacije i išla na niži FS kao što je verovatno kod svih modernih drajvera. Ostaje pitanje, zašto kod novih drajvera ima ovo sekundarno brdašce u impedansi na 1600 Hz? Koliko ja znam, tehnički može da bude nekoliko razloga, ili je nedostatak ferofluida, ili je drugačiji coupling između prednje i zadnje komore. Možda se svesno išlo na to kada se snižavao Fs, kao nebitna sekundarna pojava. Možda su stvarno ipak kineska kopija (mada bih pre rekao da je nešto od onog prvog).
Nisam imao vremena da kačim mikrofon i pravim kartonske baffle da bih merio odziv i distorziju i rekao nešto više o tome.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...