Jump to content

Fotografija, foto aparati i dodatna oprema


revox

Preporučeni Komentari

3 hours ago, crni said:

ja bih najradije neki prosumer ali čega se latim to je preskupo

dok sam mislio o d3100 pojavio se d3200 i taman da se rešim kad se pojavi d3300:buehehe:

za sada se aparati pojavljuju na 18 meseci ali vrlo brzo će kao i mobilni, na godinu dana. ko to može da prati?

inače ideja je da imam apart koji će da pravi malo kvalitetnije slike nego dosad, naročito noćne. klasična upotreba. letovanja, izleti, proslave, razna putovanja...nisam ja lovac na dobre fotke, samo uobičajena upotreba.

prosumer je jako upotrebljiv, mali, lagan, a kvalitetan. međutim, skup. nešto mi se ne daje 500-600e za onaj prcvoljak

ps

velika je razlika u ceni objektiva 55mm i recimo 105mm

da li imaš neke slike slikane jednim i drugim objektivom da vidim realnu razliku?

Ja sam te varijante batalio pa sam prvenstveno prešao na tzv "prime" objektive sa fiksnom žarišnom daljinom, 28mm F2.8, 30mm F1.4, 50mm F1.8, 90mm F2.8, 100mm F2.8 Imam samo dva zoom objektiva, Sigma 17-50mm F2.8 (cca 390€ nov) i Tamron 70-300mm Macro (cca 140€ nov) kojeg koristim samo u području od 70-90 mm i to isključivo za portrete u studijskim uslovima.  Moj Pentax je u klasi Nikona D7100/D7200 pa je malo nerealno da ja sad nešto balavim šta je bolje za tebe... Kao što se iz nabrojanog da primetiti, ja sam se opredelio za kvalitetne objektive i svaki ima neku svoju namenu a to košta. Što se prozumera tiče, ćera ima Canon SX50 HS koji ima 50x optički zum, mislim da je 12MP i sasvim dovoljno za većinu potreba a danaske isti ako se nabode polovan a dobar primerak, ne košta bogatstvo. Za rekreativno slikanje na putovanjima savršena spravica. Ima na KP jedan u Trsteniku za 230€... Ono što mi se ne dopada kod prodavca je činjenica da je navodno član od 2011 a nema ni jednu jedinu ocenu. Ni pozitivnu, ni negativnu... Otkako ne trošim na audio, imam više nego dovoljno para da se poprilično ozbiljno bavim fotografijom a pošto ima već sigurno 5-6 meseci kako nisam uopšte uključio muzičku opremu, dobro što sam se batalio fifija... Dva mala JVC-a pored monitora i mali Kenvood ispod štampača su mi savršeno dovoljni...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@crni Imao sam vremena i osetim da mi se nešto ne zbraja. U obe varijante u koje gledaš (DSLR vs prosumer) veoma mnogo pažnje obraćaš na cenu i tehničke karakteristike. To mi je jasno, međutim, nisi odgovorio na vitalno pitanje, za čega bi koristio foto aparat koji kupiš i da li uopšte imaš nameru da ikada u budućnosti praviš korake dalje i ulažeš u to. Daću ti primer. Imam frenda fotografa koji već godinama koristi Nikon D80 (izašao 2006, 10MP) i uz njega ima tri objektiva. Sve što mu padne na pamet, odrađuje sa tim. Ima poprilično jasno definisan stil fotografisanja i prilično prepoznatljiv stil kako mu fotke izgledaju kao krajnji proizvod. Siguran sam da kada bi finansijski to mogao, kupio nešto modernije, ali ne može, što ga i dalje ne čini ništa manje vrsnim fotografom.

Što se različitih varijacija na temu tiče, različiti proizvođči imaju različite proizvode i skoro svake godine na tržište se izbaci nešto novo, ali to ne znači da nešto starije generacije nisu dobre nego je naprosto reč o tržišnoj utakmici gde se svaki od njih trudi da ponudi konkurentnu mašinu za novonastale uslove koje omogućava razvoj tehnologije... Koliko sam ja uzgledao razlike u tech. spec D3200 vs D3300, male su razlike, a da budem iskren, D3200 je za početnika po mnogim parametrima bolji.

http://snapsort.com/compare/Nikon-D3200-vs-Nikon-D3300/detailed

Ono što ja vidim kao potencijalni problem u nekoj budućnosti, Nikon uopšteno ima odlične objektive, ali su i skuplji (vs Canon vs Pentax).

Canon 1100D, 1200D, 100D nisu ni blizu Nikona D3200 ni po čemu. (imao sam Canon 1100D i odličan je aparat, daleko od toga da nije ali ne može na isti autobus sa Nikonom D3200) Canon 1200D je samo doterana verzije istog...

http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-1200D-vs-Nikon-D3200/detailed

Međutim (ko o čemu)

Pentax K-S2 je recimo skoro pa neuporedivo bolji aparat od Nikona D3200 (bar što se mene tiče, a pričam o ličnim iskustvima pa uzmi ovo sa "grain of salt")

http://snapsort.com/compare/Nikon-D3200-vs-Pentax-K-S2/detailed

Jedan od podataka koji se na ovakvim sajtovima konstantno pojavljuje je broj dostupnih objektiva a to je nerealno jer Pentaks koristi tzv "K" mount koji se nije menjao od 1975 pa praktično možeš da koristiš bilo šta proizvedeno unazad 40+ godina. Da, dobar deo toga jeste manuelni objektiv koje zahteva više rada, ali tu su i Sigma i Tamron koji rade fenomenalne objektive za veoma pristojne cene plus sijaset korištenih vrsnih objektiva koje možeš koristiti.

Kod svakog iole modernijeg Pentaxa (unazad desetak godina) se provlači ista priča, ima stabilizaciju u telu, što znači da i manualni objektiv od 30 godina koji kupiš za 2 ili 3 hiljade dinara na KP ima stabilizaciju. Uz to, ako radiš u manualnom modu (stari objektivi nemaju autofokus)  ima tzv potvrda fokusa što u praksi znači da u tom trenutku kada izoštriš objektiv, aparat ti signalizira crvenim kvadratićem koja tačka je u fokusu i daje i zvučni signal. Čak možeš u nekoliko poteza podesiti da aparat NE okine ako slika nije izoštrena ili da to učini automatski kada je slika izoštrena. WR je weather resistant, što znači da možeš da budeš na pljusku i slikaš a bez da se sav daš u nevolju kako da ga zaštitiš. Doduše, ne možeš raidit podvodne fotografije, ali kiša i slične stvari mu ne mogu ništa. Moj K-3 II jeste WR ali ja nisam pa se držim dalje od kiše i kijameta, ali nije loše da znaš. Tamo gde mnogi aparati (evo baš drugar bio na zimovanju, na minus 27 mu se aparat redovno gasio posle jednog do dva okidanja sa full punom baterijom, Pentax radi garantovano i do minus 40...

Sony se prvenstveno fokusira na video performanse a izbor objektiva je stvarno veoma ograničen a cene su da se onesvestiš ,i tu prestaje potreba da ga dalje poredim, bez obzira na kvalitet slika koje ume da napravi...

Sva priča o DSLR-ima počinje da bude bespredmetna ako ti nije u planu da vremenom dokupljuješ objektive i ozbiljnije se posvetiš slikanju.

U tom slučaju, dreši kesu i kupuj neki Canon prosumer.

Ako ti je to puno, onda neki dobar noviji iPhone i pravićeš fantastične slike, ali ne zaboravi, ne na "auto" režimu, nego uz podešavanja ( a to je svakako proces učenja koji ne možeš izbeći ako hoćeš da praviš "wow" slike)

Dakle, kada budeš znao šta zapravo želiš, znaćeš gde da gledaš...

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaboravih da se pozabavim opcijama noćnog snimanja tj snimanja u uslovima smanjene vidljivosti.

Prethodne generacije Nikona uglavnom završe svoje na ISO6400, novije su tu gde i Canon, na ISO 12800. K-S2 ima mogućnost da radi do ISO 51200! Da, slike na ISO51200 su pune šuma i zapravo sranje, zato što je to isforsirana softverski generisana vrednost, ali su zato na ISO6400 i ISO12800 još uvek veoma dobre. PPošto je to na Nikonima i Canonima kraj, tamo su im slike opasno blizu onoga što dobiješ kod Pentaxa na 51200... Uostalom, imam sijaset slika koje su savršene a rađene su na ISO 6400 i ISO 12800. Ali nemoj da veruješ meni, prepun internet sajtova gde možeš da proveriš in depth reviews ovih aparata...

Treba da svi budu načisto da postoji samo jedna ISO vrednost na senzoru svakog aparata, a to je uglavnom i najčešće ISO 100. Sve ostalo je softverska manipulacija. Kada imaš kontrolisane uslove slikanja gde možeš manipulisati svetlom, onda možeš uvek raditi na iso 100. Problem je kad nisi u mogućnosti da petljaš sa svetlom nego imaš to što ti okruženje pruža... E, onda...

Postavi samo pitanje sebi da li više gledaš u dubinu džepa ili rezultate koje očekuješ...

Čisto zarad fore, ovaj lik prodaje nov K-S2 po smešne pare... http://www.kupujemprodajem.com/Pentax-K-S2-telo-ili-sa-18-50-41366949-oglas.htm?filter_id=82716673

Ako je za kakvu pomoć, lik je okej i nije hoštapler...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Naaaaajsssss...... :)

My very skromno mišljenje: Nemam šta da zamerim sem količine senke na zadnjoj - jel dodato u PSDu ili si nekako svetlom napravio tako? Mada mislim da je psd... Otvori malo, u bilo kom pravcu, way too much shadow :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 3/8/2017 at 6:37 PM, Alex said:

Naaaaajsssss...... :)

My very skromno mišljenje: Nemam šta da zamerim sem količine senke na zadnjoj - jel dodato u PSDu ili si nekako svetlom napravio tako? Mada mislim da je psd... Otvori malo, u bilo kom pravcu, way too much shadow :P

Svetlo u osnovi, ali naravno uvek utegnuto u post procesiranju.... Model je oduševljen, ne diram ništa :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, pregledao sam vecinu fotografija koje si izbacio.

 

Moje misljenje je da se fokusiras na fotografisanje prirodnih fenomena i pojava, fotografisanje ljudi ti ne ide bas najbolje, zasad.

 

Smanji dozivljaj kod postprodukcije. NHF.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na komentarima i sugestijama :)

Cenim vreme i trud odvojen da se nešto pogleda a isto tako i mišljenja i nema nikakvih razloga da se nešto stresiram oko komentara a prvenstveno vezano za lične percepcije...

Ovo su one verzije fajlova koje su modeli sami izabrali kao njima "najlepše" i izdvojene za foto štampu a sa namerom da ih negde kod svoje kuće postave kao trenutak gde se osećaju lepo i pozitivno. Sa aspekta prirodnosti i vernosti a u smislu čiste fotografije, definitivno su sve slike ispeglane do glatkosti. High piano polish... (tehnički gledano čisti overkill)  Ali očekujući da će i to biti na stolu a bazirano na preliminarnim razgovorima šta model želi za sebe, od većine slika sam radio po 4-5 verzija a sva razlika se svodila na intenzitet "peglanja" fine strukture kože lica i ruku. Uklanjanje bubuljica i mitisera se podrazumeva a od slučaja do slučaja, očekuje se čak i uklanjanje pigmentacije... Zanimljiva lekcija iz ženske percepcije samozadovoljnosti sopstvenim izgledom...

Što se tiče komentara koji sam dobio od Trottera čime bih trebalo radije da se zanimam, ne mislim da je neumesan ali isto se tako radujem mogućnosti da se sa tim ne složim, a bez ikakvih negativnih emocija na račun samog komentara :)

Rad sa ljudima je poseban izazov i ako se posvetim radu sa nečim drugim, nikada ovo neću naučiti i usavršiti. Mogu pročitati sve ikada napisane knjige i odgledati hiljade sati video tutorijala ali iz toga neću ni blizu toliko uspeti da naučim ono što naučim iz svake iskorištene prilike da učim u praktičnom radu. Da, teorija mora da se savlada, pravila nauče i na tome radim poslednjih nekoliko meseci mnogo više nego ikada ranije. Zahvaljujući dobroj volji modela koji su samo obične osobe iz svakodnevnog života da odvoje svoje dragoceno vreme i učine mi uslugu da budu ispred kamere, dobijam uvek nove prilike i nove izazove i nova rešenja za sve moguće probleme u procesu učenja. Pošto sve radim na bazi "dobrovoljnog rada" kako s moje tako i sa strane modela, mislim da ne smem odustati od ovoga nego raditi dok ili ne postanem odista dobar (voleo bih i više od toga) ili ne shvatim da nisam sposoban za to. Vreme će pokazati :)

Pošto se pokazalo da od mene dobar elektroničar nikada neće biti, a skockao sistem i sada naprosto samo uživam u slušanju muzike as it comes, slobodno vreme koristim eto, ovako... I sve dok neko bude srećan i zadovoljan onim što uradim, meni će to biti dovoljna nagrada da nastavim sa još više elana i energije :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo su slike koje bivaju moj izbor... A sve u smislu razjašnjenja razlike između onoga šta model želi da vidi i kako ja doživljavam stvari...

IMGP5572.jpg

IMGP5591.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Komentar na ranije fotke, 8mart je cini mi se datum post-a.

Postprocesing je ocigledan i za moj ukus los, ali zeljom klijenta je opravdao svoje postojanje.

Meni tehnicki nesto smeta, pa bih tu dao zamerku, dobronamernu, naravno.

Catchlight na prvom portretu je perfektan, druga fotka ispod nekih nogu.

Na preostala dva portreta catchlight mi smeta kako je uradjen.

Prvo pravilo je da moze postojati samo jedan, a na tim ima dva catch-a.

i drugo pozicija ide ili na 10 ili na 2 "sata"...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...
  • 3 nedelje kasnije...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...