Jump to content

Fotografija, foto aparati i dodatna oprema


revox

Preporučeni Komentari

13 minutes ago, sir Oliver said:

Nisam ja tvoj nivo.:artist:

A šta, sad ćemo se gledati sa visine? Ja sam mislio da smo ovde svi jednaki? Nivo, čuj, nivo... Ja sam ti baš neki nivo... :buehehe: Elem... Sa slikanja od pre nekoliko dana:

31884906232_9dee83ff3b_o.jpgMony_4751_BW1o1 by Robert Stein, on Flickr

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, stein said:

A šta, sad ćemo se gledati sa visine? Ja sam mislio da smo ovde svi jednaki? Nivo, čuj, nivo... Ja sam ti baš neki nivo... :buehehe: Elem... Sa slikanja od pre nekoliko dana:

Mony_4751_BW1o1 by Robert Stein, on Flickr

Ma ti si za  mene profi. Ja jedva i ovo napravih

 

DSC_0430.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

37 minutes ago, Zen Mod said:

mnogo ti dobra ta stranica na flickr

Vid' lepo si mi rek'o da više ne pravim pojačala pa sam te poslušao :) Ovo nije zapaljivo... :buehehe:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, sir Oliver said:

Ma ti si za  mene profi. Ja jedva i ovo napravih

 

DSC_0430.JPG

 

E... Sad ću da ti natrljam malo nos, ali da se ne ljutiš. Ovde si postovao podosta linkova iz kojih se može ponešto korisno naučiti. Odeš tamo, pročitaš, podeliš i onda ništa od toga ne iskoristiš? Bubo lenja :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa hteo sam da budem koristan za zajednicu. Linkovi koje sam postovao, bar neki od njih , su veoma korisni i interesantni i da će biti korisno da ih podelim sa drugarima forumašima. Prosto nisam želeo da ih ne pokažem. Ja se lično ne bavim fotografijom . Ne više od eto, dokumentarnog škljocanja u hodu. A tada mi ništa od onih zlatnih preseka, spirala u kompoziciji i ... ne pada na pamet da upotrebim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, sir Oliver said:

Pa hteo sam da budem koristan za zajednicu. Linkovi koje sam postovao, bar neki od njih , su veoma korisni i interesantni i da će biti korisno da ih podelim sa drugarima forumašima. Prosto nisam želeo da ih ne pokažem. Ja se lično ne bavim fotografijom . Ne više od eto, dokumentarnog škljocanja u hodu. A tada mi ništa od onih zlatnih preseka, spirala u kompoziciji i ... ne pada na pamet da upotrebim.

Pa dobro... inače, svi ti zlatni preseci i trećine i spirale su precenjene stvari. Slika je ili dobra ili nije.... Isto kao i naj-haj-end oprema. Nagledao sam se loših slika rađenih sa najboljim aparatima i fantastičnih rađenih sa mobilnim... Nema pravila... Jedino pravilo je da se prvo nauče sva ta pravila zato da bi se posle kršila.  :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

da li dslr aparati, entry level, mogu da fotografišu u 16:9 formatu?

koje god aparate da sam pogledao (nikon d3200, d3300, canon 1100d, 1200d) u specifikaciji piše ratio 3:2 ili 4:3, dok snimanje filma dozvoljava 16:9

jel to ne može 16:9 ili grešim?

doduše ima u scenama mogućnost landscape snimanja ali mislim da je to samo za pejzaže

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fotoaparat ima senzor određene veličine i proporcija. Ako je recimo veličina slike u bilo kom odnosu veličina (3:2, 4:3, 5:7, 16:9) širina snimljene slike u pikselima će uvek biti ista, samo se svodi na to koliko ćeš piksela koji zbog drugog odnosa veličina strana izgubiti od piksela koje si platio. 16:9 je kinematografski format, ali ako je senzor proizveden u odnosu 4:3, sve što bude iznad i ispod tog odnosa, ispada. U suštini, svaku od slika možeš veoma lako bez ikakvih specijalnih veština i softvera skresati na željeni odnos tzv kropovanjem. I nema nikakve veze sa klasom i cenom aparata. Fotoaparat je fotoaparat, a to što može da snima video zapise do maks 30 minuta, to je samo bonus omogućen softverom. Standardni fotopapir je isto tako npr 25x38cm i nema problema da ti se odštampa kropovani snimak u 16:9 formatu, ostaće ti dole i gore belo pa bacaš papir koji si platio. Ali ako ti je slika baš tako dobra, onda te i nije briga, ne? Ja se time ne bih opterećivao.

Što se "scena" tiče, to su setovanja u aparatu isključivo za jpg (lossy) snimanje gde određeno setovanje na određeni način manipuliše kontrastom, saturacijom i sl. Ja već poodavno uopšte ne slikam u jpg, samo u raw (lossless) i tek u post produkciji snimam kao jpg.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne znam, iritira me ono crno sa leve i desne strane a slika u sredini

na nekadašnjim monitorima je to bilo ok jer je slika bila preko celog ekrana ali na ovim današnjim mi se ne sviđa jer su svi monitori wide i prilagođeni za 16:9

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razumem šta te muči, ali ako malo obratiš pažnju, skontaćeš da se veliki broj slika koje se danas prave i dele na internetu prikazuju na web stranama koje uz sliku, najčešće se desne strane imaju i prateći sadržaj. Na primer Facebook ima sa desne strane slike komad bele pozadine gde je sadržaj o tome ko je postavio sliku i prateći komentar, npr Youpic sa desne strane ima podatke o slici (opis, tehničke karakteristike snimka, lokaciju itd plus eventualne tekstualne komentare) a da budemo iskreni, od svih slika koje se danaske prave, najveći broj završava na internetu... Onima koji svoje slike dele, važno je da oni koji sliku vide, znaju ko je sliku pravio, šta je njegova priča iza slike i feedback onih koji sliku gledaju, budimo realni, mnogi fotografi očekuju i bore se da upravo preko interneta steknu nove klijente, mnogi potencijalni modeli žele da saznaju nešto o fotografu i steknu neki uvid da li je to profesionalac kome mogu da veruju i da li mogu da očekuju neku saradnju itd... Na mnogim sajtovima (flickr, 500px youpic itd) se slike na "glavnoj strani" prikazuju kropovane u kvadratnu ili pravougaonu formu pa tek kada klikneš na sliku, ista se prikazuje u obliku u kojem je stvarno oblikovana. Za full screen pregled jeste bolje imati fotku koja popunjava piksele ekrana po punoj površini, ali čak i da sve batalim, kada odeš u bilo koji editor, slika je negde na sredini, a sa jedne ili čak obe strane imaš alatke sa kojima radiš pa ti npr 1:1 ili 4:3 format bukvalno upada u taj prostor i popunjava ga... Dakle, svodi se na to da je format ekrana i sve današnje internet i softverske zezancije u usklađenosti, ostaje samo jedna stavka a to je prikaz u full screen modu. Veruj mi da jako malo ljudi gleda sliku preko celog ekrana. Od ruba do ruba... I naravno, kompozicija slike... Kod svake slike ima nešto što povuče oko i postaje "centar" bez obzira na geometrijski centar ekrana (presek dijagonala) a sve ostalo oko tog centra je samo kompliment tom centru. Dakle, imaš uvek nešto (kod dobrih slika) pogotovo kod portreta što je "centar svemira" a sve ostalo orbitira i veruj mi da retko ko zagleda u rubove i ivice slike. Ta fokusna tačka je najvažnija (psihologija) a sve ostalo samo izdiže tu tačku (ili tačke)... Nadam se da ovo objašnjenje daje više svetla na tvoju dilemu oko pitanja zašto niko ne radi 16:9 kao nativni format na fotoaparatima. Kada se prelomiš i kupiš fotoaparat, napraviš par hiljada slika, izabereš svoje najbolje i kreneš da ih redom pregledaš, shvatićeš da je to u stvari tako... Ili tako nekako... Manje brini, više slikaj ;)

 

edit: pogledaj ovu moju sliku gore... Negativni prostor sa leve slike je prazan, nema detalja, nema ništa osim beline koja ističe portret sa desne strane. Oko ide na lice, na oči, usne... Sve ostalo je samo tamo da ostvari kompoziciju kako je zamišljena...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stein, a kako se taj prazan prostor popunjava na fotografiji na papiru?

mislim, svi mi imamo foto albume i sve su slike popunjene i sa leve i sa desne strane...kako?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne popunjava se veštački, jednostavno je takav format da bude po, to je regulisano standardom (10x15cm, 20x30cm itd.). Senzori su u većini aparata danas 3:2 (i crop i full frame), ako korisniku treba 16:9, to se vrlo lako softverski sredi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, crni said:

stein, a kako se taj prazan prostor popunjava na fotografiji na papiru?

mislim, svi mi imamo foto albume i sve su slike popunjene i sa leve i sa desne strane...kako?

Ajd, kad smo već kod toga, uzmi sad lepo foto album i pogledaj na kojoj fotografiji imaš odnos veličina 16:9... tj 1:1.77 (visina u odnosu na širinu) Uglavnom se slike rade sa odnosom 1:1.5 tj ono što je Progster napisao... 10x15cm, 20x30cm itd... Imaš dva načina da na papiru 20x30 odštampaš sliku koja je u računaru 16:9 ... ili otpada delić sa leve i desne (ili samo jedne) strane, ili dobijaš sliku gde iznad i ispod slike dobijaš beli papir. Ja kada radim neke slike u 1:1 formatu (tzv Hasselblad full frame format) naprosto moram da prelomim kolka slika treba da bude u santimetrima a shodno tome bira se veličina papira na kojoj se radi a višak se odseca skalpelom ili makazama...

Evo ti slikovit primer 16:9 na 4:3 slici. Gore i dole gubiš visinu ako želiš da ti cela širina 16:9 formata stane na papir...

qnC2j.gif

Da ne budalim, evo lepo objašnjeno kako to funkcioniše...

http://android.stackexchange.com/questions/158049/what-does-aspect-ratio-has-to-do-with-the-megapixels

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema na čemu. Nego, Ja bih nešto da te pitam kad već gledaš po entry level aparatima, imaš li favorita i drugo, da li konačno dolaziš u fazu da si spreman da kupiš aparat? Pitam iz praktičnih razloga. Ako planiraš da uzmeš neki DSLR aparat, onda ozbiljno razmotri opciju da umesto 18-55mm umeš recimo nešto što gde u ponudi ide objektiv bar do 80-85mm ili čak 105, 135mm. Ako misliš da kupiš DSLR i zadržiš se na jednom objektivu, onda je to mnogo inteligentniji izbor.  Ako si spreman da kasnije uložiš u još neki objektiv, onda okej, ali ako misliš da ostaneš na samo kit objektivu, postavlja se pitanje šta zapravo želiš da ti bude primarna tematika za slikanje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja bih najradije neki prosumer ali čega se latim to je preskupo

dok sam mislio o d3100 pojavio se d3200 i taman da se rešim kad se pojavi d3300:buehehe:

za sada se aparati pojavljuju na 18 meseci ali vrlo brzo će kao i mobilni, na godinu dana. ko to može da prati?

inače ideja je da imam apart koji će da pravi malo kvalitetnije slike nego dosad, naročito noćne. klasična upotreba. letovanja, izleti, proslave, razna putovanja...nisam ja lovac na dobre fotke, samo uobičajena upotreba.

prosumer je jako upotrebljiv, mali, lagan, a kvalitetan. međutim, skup. nešto mi se ne daje 500-600e za onaj prcvoljak

ps

velika je razlika u ceni objektiva 55mm i recimo 105mm

da li imaš neke slike slikane jednim i drugim objektivom da vidim realnu razliku?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...