Jump to content

Fotografija, foto aparati i dodatna oprema


revox

Preporučeni Komentari

Ja se sad ne bih bio spreman uhvatiti u koštac sa filmašem. Ima bar trideset i više godina kako sam poslednji put išta pošteno odradio sa filmašem. Poslednji porodični filmaš, Nikon, bio je klasični point and shoot i kad sad pogledam slike... Užas. Kad saberem prateće troškove, vreme i novac za kupovinu filmova, razvijanje, a znam da bih napravio svoju kupatilnu verziju komore... Na duže staze bi me izašlo koliko i pristojan digitalac. Uostalom, nije sve za svakoga.

Čisto usputno, mali savet za @kan042 : prvo nađi sve o toj Minolti i objektivima, a pride toplo preporučujem da malo odzujiš sa veoma korisnim klipovima na YT od Davida Hancocka. https://www.youtube.com/user/hancockDavidM        

Čovek ima gomilu kratkih (3-5 minuta) klipova sa pojašnjenjima koja se odnose na fotografisanje uopšteno, ali prvenstveno na filmaše koji nemaju toliko pristupačnih alatki za korekciju grešaka. Ako ti engleski nije problematičan za razumevanje, verujem da će biti od velike koristi. Naravno, ni on nije popio sve znanje sveta pa da ga nekom kroz levak sipa u glavu, ali pomaže ako se odgleda i isprati. Daje veoma jasne i nedvosmislene smernice za bolje razumevanje a to je svrha cele priče...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
51 minutes ago, mrcelavi said:

Ah što volem LOPPIS-e ( street sales) svašta nešto zanimjivo može da se ubode. Pa tako jučer za cc 10 $ ulete ovako nešto

Dorr A3 ALU   lak kao perce, rukohvat kao na pecaljkama, mekan i topao za zimske dane  + Manfrotto  804RC2  glava ( 1200 kr u radnji)

 

Svaka cast, odlican "ulov".  Ja ih vrlo rijetko posjecujem ali bi trebao, bar zbog ploca.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam danas "ulovio" nešto drugo. Ne mi se sad prtlja da ga slikam, ali ima slika na netu... Agfa Billy-Clack, proizveden cca 1934-1936 u prihvatljivo dobrom stanju za kolekciju, doduše, sa malkice oštećenim mehom... Inače u odličnom stanju...

img_0003.jpg

Pre nekoliko nedelja sam nalovio još jednu sličnu Agfu (Isolette III) ali iz 1952...

 

21011200356_6b5a573732_k.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ninja said:

 

Svaka cast, odlican "ulov".  Ja ih vrlo rijetko posjecujem ali bi trebao, bar zbog ploca.

Supruga i ja obožavamo da posećujemo lopise, ima tu svakakvih budalaština kao na svakom buvljaku ali je zanimljivo istraživanje čeprkanje a tek kad ubodeš neki biser eh.

Tako sam naleteo na Luxman L 120 za 150kr u mint stanju.

Seti se samo one Šveđanke (ako si čuo za to) kupila sliku na lopisu a posle procenjena na čini mi se par miliona kruna. 

A ploče su posebna priča.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Ili se ponese sa sobom maramica (papirna) i odradi posao... Trik je mator koliko i blic. Odlično funkcioniše na spontanim porodičnim okupljanjima, dečijim rođendanima i slično. Sve što je "ambicioznije" od takvih slika podrazumeva prvo premišljanje i planiranje pre fotografisanja. Međutim, ko nema ambicije da se petlja sa ozbiljnijim osvetljenjem i zadovoljava se onim što pruža ugrađeni blic, za 400 do 500 dindži može da kupi fabrički difuzor za iste i strpa u torbicu. Uz malo pažnje, trajaće duže od fotoaparata na kojem se koristi.

Vezano-nevezano... Ja sam batalio ugrađeni blic (podelio sveukupni broj snimaka sa brojem onih gde sam koristio ugrađeni blic)  pa sam došao do cifre manje od 0.2% snimaka gde sam ga koristio... Iole moderniji fotoaparati imaju odlično rešene probleme vezane za visoke ISO vrednosti, tako da se može raditi i na ISO6400 (ponekad čak i do 12800) a da ne bude primetnog šuma. Canon S3 koji sam onomad imao nije mogao dalje od ISO800 a i onda bi slika bila sva potopljena u šum...

Doduše, ako ikako mogu, držim se što bliže nižim vrednostima (ISO 100-200) pa po potrebi produžavam vreme ekspozicije... Pobogu, zato je izmišljen stativ... :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

image1_product_1200_full.jpg

Ja koristim ovaj mali padobran, uvek mi je uz aparat. Treba pojačati blic na 1 ili 1,5x ili dodati malo ekspozicije, ali nije bitno - svetlo ionako sređujemo  u Fotošopu ili Lajtrumu. Nije sasvim kolor neutralan, malo otopli fotku, ali toplina jako lepo utiče na ten (boju kože).

resized_Deep in Vogue.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Miloš 1210 said:

Nije sasvim kolor neutralan, malo otopli fotku, ali toplina jako lepo utiče na ten (boju kože).

Ako se slika u RAW onda se to stvarno lako koriguje, samo se dotera white balance :) (temperature) mada ko ima LR/PS to može da odradi u jpg, samo se izabere iz Filter padajućeg menija - Camera RAW filter...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, sir Oliver said:

U ovom slučaju (ovo što si nakačio) manja žarišna daljina sabija stvari u sredinu pa je tamo distorzija najveća. Bilo šta ispod 50mm nije preporučljivo za portrete jer stvara očigledne deformacije u slici. Idealno je negde između 70 i 150mm. Na primer Sigma 17-50mm F2.8 koju imam ima vidno polje 72.4° - 27.9°,  Sigma 30mm F1.4 45° dok Pentax 100mm daje 16/14° (diagonala/horizontala), Tamron 90mm  18.2 ° / 15.2 ° itd... Čista fizika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...