Jump to content

Lowther driveri


milovan1963

Preporučeni Komentari

2 hours ago, ninja said:

Pa normalno je da je FR i da je trosistemski. Ne razumjem sto ti se sad TO ne svidja! Ne valja kad je sam, ne valja kad su tri ....

Hibridom ga zove zbog horne koja se koristi za donji dio.

Izabrao je elemente da pasu na svojim mjestima a Lowthera tamo gdje je najbolji. Osjetljivost je oko 100dB a mozda i vise, ne sjecam se sad.

Nisi razumeo. Kritikovao sam samo upotrebljenu terminologiju "hibrid". Mada, možda ni ja nisam razumeo na šta se tačno hibrid odnosi. Morao bih malo više pročitam. Videh za bass da piše push-pull compound, tako da nisam siguran da je horna. Pre će biti neka varijanta BR ili band-pass-a.  A pohvalio sam što je trosistemac. Vrati se i pročitaj moju preporuku za korištenje Lowthera - kao srednji na području 250 Hz do 3 kHz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

O konceptima razmišljam tako da gledam šta kako može da se izvuče u nekoj maximalnoj varijanti. Dakle, tehnički maximalnoj, ne razmišljajući šta je upotrebljeno i koliko će da košta.

Možda tu dolazi do zabune, jer će neko želeti da izvuče maximum iz jedne FR zv. jedinice, bez dodatih basova i visokih, bez skretnice i prevelike kutije. Ova druga varijanta je 3X do 8X skuplja, pa možda nekome to ne vredi toliko.

Posebno polje je koncept u odnosu na zadatu sumu novca. A stvari se dodatno komplikuju kada se koncept osmišljava sveobuhvatno: prostorija+zvučnici+pojačalo. U stvari, tako bi i trebalo da se radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja mislim da je koncept zadate sume novca malo pogresan, pogotovo ako je za licnu upotrebu. Troskovi se uvek probiju.

A ni koncept tehnicke cistote nije na stabilnim nogama, sta je uzrok ne znam, niti je bitno, uglavnom tu vec krece odvajanje ukusa od tehnickog zadatka, cilja.

Ja licno pokusavam da nadjem nekakvu korelaciju izmedju klinicki ciste tehnike i efekta ukusnosti. I neki opsti zakljucak(za sve komponente sistema) je da mora da ima dovoljno svega, a necega i previse.

I ne bih takvu jedinicu stavljao ni u kakve opciono minimalno okruzenje, skracene horne ili kompromisne konstrukcije.

Pa tek oonda varirana merenja uz slusanje slatkosti. Cisto iz radoznalosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

36 minutes ago, BokiTokiVoki said:

A stvari se dodatno komplikuju kada se koncept osmišljava sveobuhvatno: prostorija+zvučnici+pojačalo. U stvari, tako bi i trebalo da se radi.

Naravno normalnim smrtnicima ovo je nemoguće.

Što se tiče skoro FR zvučnika, pošto se meni sviđa ono što rade kako rade, ja sam više da se pusti da sviraju što mogu a rastretiti ga za ono što ne mogu. Znači dodati nešto gore, dole... a ono što mene interesuje je FAST koncept.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poanta svega je da svaki projekat sa takvim driverima nije za svakoga... Ja konkretno znam hrpu ljudi koji su sretni sa zvukom takvih zvucnika ogranicenog opsega. Takvi ljudi nisu toliko kriticni prema cinjenicama da dolje i gore nesto fali u zvuku i uzivaju u sjajnoj reprodukciji onoga sto ti driveri mogu a to je uglavnom od 100 Hz - 12tHz. Sve mimo toga ako se i pokusa nesto izvuci sa konstrukcijom kutije je napumpavanje necega sto moze rezultirati određene probleme koje te kutije donose.

Radio sam relativno mnogo projekata sa raznim driverima ali svaki pokusaj sa FR driverom je zavrsio da bez helpera gore i dolje uglavnom svira samo primamljivo i čarobno u uskom spektru. 

Postujem zaljubljenike u takav zvuk i to je zaista poseban dozivljaj ali to vam je kao da ste u obitelji kupili Porshe 911 za zabavu kao 3 auto. Taj auto je fenomenalan za to cemu sluzi ali nije upotrebljiv u sirem opsegu a da ne govorim za svakodnevni obiteljski zivot.

Isto je tako i sa Lowtherima, Fostexima i sl.

Da li je netko pokusao sto izvlaciti iz zvucnika sa FR driverom uz pomoc DSP -a, room coretora i sl. naprava?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 minutes ago, skrstic said:

Naravno normalnim smrtnicima ovo je nemoguće.

Što se tiče skoro FR zvučnika, pošto se meni sviđa ono što rade kako rade, ja sam više da se pusti da sviraju što mogu a rastretiti ga za ono što ne mogu. Znači dodati nešto gore, dole... a ono što mene interesuje je FAST koncept.

Pustis FR driver da radi to sto radi najbolje i dodas brzi bas preko aktivne skretnice...

Ja sam Fostex rasteretio rezanjem na 80 Hz:)

fostex-208-sigma-klipsch-neodyum-kevlar-aluminijum-bass-slika-54704528.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Dacho said:

Da li je netko pokusao sto izvlaciti iz zvucnika sa FR driverom uz pomoc DSP -a, room coretora i sl. naprava?

Mnogo ce jos proci vremena dok se shvate prednosti DSP-a, poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedan mladi kolega od 20 i nesto godina, koji redovno prati forum ali se srami učlaniti radi ovakve stvari sa Fostex i sl. driverima....

Bas je neki dan netko napisao da nema vise toliko zaljubljenika u FR drivere i takav zvuk među mlađom populacijom...ima ih samo su skriveni talenti!:)

WP_20150509_003.JPG

horne-fostex-fe-166en-full-range-moguca-zamjena-doplatu-slika-44507798.jpg

060_560x747.JPG

017_1024x768.JPG

020_1024x768.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma ima svega ..... i sve je manje vise razradjeno

recimo da je Ivanekov Veliki jedan od najredje koriscenih pristupa

 

evo , da se malko citucka ........ FR je nacin zivota , nikako potraga za objektivnoscu  http://twogoodears.blogspot.rs/2016/12/a-pleasant-day.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Dacho said:

Pustis FR driver da radi to sto radi najbolje i dodas brzi bas preko aktivne skretnice...

Ja sam Fostex rasteretio rezanjem na 80 Hz:)

fostex-208-sigma-klipsch-neodyum-kevlar-aluminijum-bass-slika-54704528.jpg

Uradio sam jedan blaze savijeni Voigt za Fostex 208sigma. Par meseci posto se pojavio. Neverovtan driver. (Ali samo sigma verzija, ne ove druge i ne ACR-ov model koji je isto OK ali ima sasvim drugacije parametre od originalnog Fostexosovog modela...). Secam se nismo mogli da izdrzimo i pustili smo samo sklopljen kabinet cak i bez porta, bez dampinga, onako na gajbicama od piva, samo driver i kabinet. To je bilo neverovatno uopste mu nije bio potreban nikakav helper dole razvaljivalo je kako je to odlicno radilo. Voight je bio oko 2.4m duzine mislim da imam negde i nacrte uglavnom savijao sam ispod ugla od 21deg i cak je to solidno i izgledalo vizuelno. Steta sto vise ne proizvode bas taj model izvrstan je bio :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, ZZZ said:

Uradio sam jedan blaze savijeni Voigt za Fostex 208sigma. Par meseci posto se pojavio. Neverovtan driver. (Ali samo sigma verzija, ne ove druge i ne ACR-ov model koji je isto OK ali ima sasvim drugacije parametre od originalnog Fostexosovog modela...). Secam se nismo mogli da izdrzimo i pustili smo samo sklopljen kabinet cak i bez porta, bez dampinga, onako na gajbicama od piva, samo driver i kabinet. To je bilo neverovatno uopste mu nije bio potreban nikakav helper dole razvaljivalo je kako je to odlicno radilo. Voight je bio oko 2.4m duzine mislim da imam negde i nacrte uglavnom savijao sam ispod ugla od 21deg i cak je to solidno i izgledalo vizuelno. Steta sto vise ne proizvode bas taj model izvrstan je bio :)

Upravu si. Izvanserijski driver. Ja sam ga prije 5-6 god nabavio NOS nikad upotrebljavan za 400€. Sjecam se da sam imao jedan obican crt televizor u sporednoj sobi i dok sam se igrao sa njima ostavio sam na par minuta driver na tv-u,....unistio mi je sliku trajno sa gornje strane!!!:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Problem je u tome sto se tesko prave i horne i savijanja i to u startu obeshrabruje ljude. Onda prave razne pojednostavljene konstrukcije. Takodje se po svaku cenu smanjuju i dimenzije narocito komercijalnih modela da bi bili pristupacniji ustini ovde ustini onde i gotovo...

A svaka cast ovom decku na izradi ovih primeraka horni... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Dacho said:

Upravu si. Izvanserijski driver. Ja sam ga prije 5-6 god nabavio NOS nikad upotrebljavan za 400€. Sjecam se da sam imao jedan obican crt televizor u sporednoj sobi i dok sam se igrao sa njima ostavio sam na par minuta driver na tv-u,....unistio mi je sliku trajno sa gornje strane!!!:D

Odlicno, dobro si prosao i to se cene tice? koliko se secam bili su oko 700eu par i to bez onih carinskih dr...nja. :)

Nije mi jasno zbog cega su ukinuli te modele iz te sigma serije? Mogli su ih dopuniti samo alniko verzijama? Na tim driverima je SVE bilo odlicno - korpa fenomenalna masivna i precizna sa dosta mesa, vesanje impregnorano platno, centrator, pa cak su imali i dobar magnetni i mehanicki stit preko magneta, membranu od abake da ne spominuvam... A recimo jesi primetio da su svi poceli da skidaju bas te korpe, sad ih iste takve koriste malte ne kao standard :) pun ih je allespess

Ako se ne varam FE208Sigma su bili i malo vece snage oko 40W?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, ZZZ said:

Odlicno, dobro si prosao i to se cene tice? koliko se secam bili su oko 700eu par i to bez onih carinskih dr...nja. :)

Nije mi jasno zbog cega su ukinuli te modele iz te sigma serije? Mogli su ih dopuniti samo alniko verzijama? Na tim driverima je SVE bilo odlicno - korpa fenomenalna masivna i precizna sa dosta mesa, vesanje impregnorano platno, centrator, pa cak su imali i dobar magnetni i mehanicki stit preko magneta, membranu od abake da ne spominuvam... A recimo jesi primetio da su svi poceli da skidaju bas te korpe, sad ih iste takve koriste malte ne kao standard :) pun ih je allespess

Bogme da. Pao sam na dupe kada sam ih prvi puta primio u ruke, ostali driveri su izgledali kao igracke spram ovima.

Glede mog televizira, toliko o tome kako im je djelotvorna zastita magneta. Moji su ustvari imali oklopljen magnet nekom rebrastom plastikom, ne znam sto je ispod.

Ovaki su isti bili....

Fostex_FE_208Sigma_FS.jpg

fostex-208-sigma-klipsch-neodyum-kevlar-aluminijum-bass-slika-54704521.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jebote sasvim sam zaboravio koliki je to magnet. :) jeste da imaju magnetni stit od nekog gumenastog materijala ali on nije debeo oko 5-6mm, koji je btw izuzetno koristan zbog toga st ose zvucnici ne klizaju i smanjuje se verovatnoca da se ostete pri rukovanju... Ispod je ustvari veliki magnet

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo taman za FR

Audio > Zvučnici | Oprema i delovi > ID oglasa: #41246627 (postavljen: danas)

Oris 200 horne 

(Korišćeno)
Oris 200 horne
+
Cena: 480,00 €
Viđeno: 150 puta

http://www.kupujemprodajem.com/Oris-200-horne-41246627-oglas.htm?filter_id=127

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...