Jump to content

Flat zvucnicki kablovi


machinori

Preporučeni Komentari

@ Zen... Slažem se potpuno. Ja se i ne svađam već pokušavam razgovarati, ali jok on...

Zao mi je Zvucniak ali nisam dovoljno strucan da mogu da razgovaram na Vasem nivou.To sto sam ja slusao te kablove i sto sam izneo kako se ponasaju a Vi i dalje trazite da neko iznese slusna iskustva navodi da me ne smatrate za nikoga i bilo sta da kazem cete poklopiti. Svaka dalja diskusija mislim da je uzaludna.

Najlakše pobeći kad nedostaju argumenti. Nismo deca i ne postavljam ti ja nikakav nivo. Ako ti se tako nešto i učinilo... strašljive oči vide svašta... Želim da pričamo o ovome ali da ne pravimo neku mistifikaciju oko kablova. Mislio sam na neke realne parametre kao što je kapacitivnost koju si pomenuo. Skin efekat u slučaju o kom pričamo nema veze... Bez obzira to šta Zen napiše :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kapactitivnost ima veze , ali skin fekat ima jos vise veze , i sve sto proistice iz toga

imam pomenutu knjigu ; trebalo mi je 5 dana citanja i kontanja da rascitam 6 strana gde je objasnjena Hawksfordova logika teorije polja u provodnicima ;

onda sam procitao ostatak knjige - gde je narodskim jezikom objasnjeno sta je H. hteo da kaze i gde su ddati neki recepti

posle - sta god sam probao - donelo je rezultate u pozitivnom smislu ;

ja sam inace od onih koji ne cuju razlike izmedju kablova ( ne racunajuci one pijacarske - kad krenu da prekidaju :rofl: ) ........ i ovo je prvi put da samcuo razliku i to pozitivnu

ne nemam elektronski oblik knjige - platio sam je , i postujem autora .

edit:

zakljucak - sve sto je flat kabel a ima vecu debljinu od 0,1mm je fenseraj ; kapacitivnost ( zbog sirine provodnika ) vec odavno igra ulogu , a skin efekat nije ni poceo da se smanjuje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Allen Wright's Super Cables Cook Book :

Vratih se kući sa posla... Eto koliko mi treba :)

Sad pričamo. Na ovoj drugoj slici pretpostavljam da ovo "d.mm" predstavlja "diameter mm". Dakle govori se o okruglom preseku ?

Dalje, ako signal pri 20000 KHz ide do 0,5mm dubine, o kakvim "smetnjama jednog te istog signala samom sebi" se može govoriti, a o čemu je Impuls pisao.

kapactitivnost ima veze , ali skin fekat ima jos vise veze , i sve sto proistice iz toga

imam pomenutu knjigu ; trebalo mi je 5 dana citanja i kontanja da rascitam 6 strana gde je objasnjena Hawksfordova logika teorije polja u provodnicima ;

onda sam procitao ostatak knjige - gde je narodskim jezikom objasnjeno sta je H. hteo da kaze i gde su ddati neki recepti

Hajde onda pojasni i demistifikuj. Sve vrvi od audiofilske priče o kablovima, a niko ne zna da objasni šta i zašto.

ne nemam elektronski oblik knjige - platio sam je , i postujem autora .

Ne, ne treba mi elektronski oblik knjige ;)

Plaćaj i poštuj...

zakljucak - sve sto je flat kabel a ima vecu debljinu od 0,1mm je fenseraj ; kapacitivnost ( zbog sirine provodnika ) vec odavno igra ulogu , a skin efekat nije ni poceo da se smanjuje

EDIT: pogrešno formulisano...

Dakle bitna je kvadratura flet kabla ???

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

elem - to je ono sto tu i tamo napomenem u zadnje vreme , a vala i zakukah za info gde ima ( al' sam batalio vijajuci pokojecega drugoga) :20K nije gornja granica koju treba da prenese audio sistem bez devijacija bilo kakve vrste ; zarad toga - granica za koju se racuna skin effect , time smear itd - se pomera daleko vise , pa magicna cifra za maks devljinu provodnika ispada od 0,1 do 0,15mmkvadratura je naravno bitna - zato se ide u drugu dimenziju - dok ne dobijes kvadraturu koja je neophodna( recimo flat cable 0,1x35mm za 3,5 kvadrata ) , dok je treca dimnzija naravno sama duzinakapacitivnost izmedju dva provodnika je posledica ako se dva voda drze/formiraju u neposrednoj blizini ; ako ti postavka zivota , sprava i WAF omogucuju - vodi svaki vod slobodno - sto dalje jedan od drugog , pa i neces imati kapacitivnosti , kao ni time smear efekat koji se javlja izmedju njihako moras da ih priblizis - samo gledaj da nemas fino elektronski engleski amp ( u slucaju zv. kablova) jerbo ce da zacvili i progura DC kroz najnovejse kable :Viannen_loungelizard: ako imas kulturan amp - to malo kapacitivnosti nece zasmetatibio - probao - cuo razliku ; meni igra igru - drugome i ne mora ........ jerbo je to igra sos kabli :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

najo vise folija - pojedinacni vodovi imaju uticaja jedan na drugi - svaki pojedinacno ima svoj nazovimo ga electron cloud :rofl: ........ medju kojima dolazi do interferencija .......a sd - dal' je cujno ..... zavisi od tvojih ITT tebi je dosta i 2,5 kvadrata - efikasni su i ne traze puno strujeja moje od ~92db/W/m sam spojio sa 0,15mm zicom ( posrebreni Cu - telefonski multicabel) dakle - jedan vod za + i jedan za - to je ono sto Sipi zove paucinom kod mene

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Skin efekat postoji.i on se odnosi na efekat elektromagnetnog zracenje provodnika kroz koji protice Naizmenicna(AC) struja,ponekad je taj efekat los a ponekad koristan,sve zavisi od toga gde se i kakav se provodnik koristi i kolika je povrsina provodnika kao i ukupna duzina istog.Sto je Frekvencija naizmenicne struje veca to je i Skin efekat veci, ali se povecava i otpor zracenju.Postavljanjem takvih izolovanih Zvucnickih flet kablova jednog preko drugog(ili vise flet kablova u `sendvich`) kao rezultat imali bi smo- Kondenzator- koji je spojen paralelno sa izlazom pojacala tj Zvucnikom.Zvucno bi takav flat kabel(kondenzator) imao itekakav Negativan uticaj na krajnju Zvucnu sliku jer bi pre svega`gusio`spektar visokih tonova a,i nesto malo manje sredje tonove.`Velicina(kapacitet)tog paralelnog(parazitnog) kondenzatora kojeg bi cinio takav flet kabl zavisio bi od ukupne zajednicke povrsine izmedju dva takva flet-a,razmaka izmedju takva dva flet-a i ukupne duzine takvog kabla.Po mom misljenju bilo da se radi o okruglim ili pljosnatim Bakarnim Zvucnickim kablovima treba voditi racuna pre svega o debljini kablova (ukupnom poprecnom preseku).i kvalitetu i cistoci samog Bakra od kojeg su kablovi napravljeni,ovo zadnje se odnosi na specifican elektricni otpor Bakra u zavisnosti od specificne Hemijske cistoce Bakra.Sve ovo navedeno se ipak odnosi na ukupne Elektricne gubitke koje Zvucnicki kabel unosi kada je prikjlucen izmedju AC Generatora(pojacala) i potrosaca(zvucnika).Isto tako treba voditi racuna jer ima zanacajnog uticaja da specifican kapacitet Zvucnickog kabla(pf / m) bude sto manji.Poz Svima :good2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam kako vi, al' kod mene se odomaćio Jamov Silver od 1.5mm2 pa sve puta upleteno na 3x2 provodnika i nisam od kako sam ga skockao, ni razmišljao da probam sa nekim drugim kabelom. Za subwoofere u pričuvi čeka onaj NAUK, al' to tek kada pošteno završim ploču na kojoj su drajveri, pa zamenim tanke idi-mi-dođi-mi transparentne 0.5mm2 koju sam uzeo, tek zarad jednostavnosti rezanja i blankovanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A kako bi se ponašao flet kabl ako bi se uzela tri komada i uplela kao kika od pipike... :sarcastic_hand: ?? Jel bi to valjalo išta ili...??? Kako se to manifestuje na kapacitivnost, a kako na skin efekat ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...