Jump to content

Flat zvucnicki kablovi


machinori

Preporučeni Komentari

po meni ne vredi praviti. Slusao sam par primeraka i ni jedan mi se nije svidjao. Mozda na FR svira ali na normalnim kutijama nit bas valja ni visoki.Ono sto vredi praviti je vise uskih traka izolovanih i sve u istoj ravni (Nordost). U tom slucaju se kombinacijama vezivanaj dobija razlicit kapacitet kabla i moze da se menja zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel pravio neko zvucnicke kablove od flat bakarnih traka?

Ima li to potencijala da bude kvalitetan zv. kabl?

Podrazumeva se da je bakar kvalitetan i izolovan.

Da li stack-ovati trake, ili samo sigle? Kako terminisati.

Ja nekad i to pravih

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

bakarna traka 14 x 0.2mm

Eno leže na ormaru...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedino od zv.kablova što me zanima je Goertz. flat kabl.

Slusao sam Goertz Mi1 i nisam nesto bio zadovoljan. Flat kablovi gde jedna traka naleze na drugu celom povrsinom imaju jako veliki kapacitet. Sem toga napravljeni su suvise tanki da bi bili fleksibilni pa signal koji ulazi do odredjene dubine u kabel pri prenosu smeta signalu sa druge strane trake. Ovo se manifestuje na bas podrucju jer niske frekvencije dublje ulaze u materijal.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

..............Sem toga napravljeni su suvise tanki da bi bili fleksibilni pa signal koji ulazi do odredjene dubine u kabel pri prenosu smeta signalu sa druge strane trake. Ovo se manifestuje na bas podrucju jer niske frekvencije dublje ulaze u materijal.

Ako može pojašnjenje... Meni ovo nije jasno :scratch_head:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve je meni jasno ali mi je nejasno šta ovo znači...

Sem toga napravljeni su suvise tanki da bi bili fleksibilni pa signal koji ulazi do odredjene dubine u kabel pri prenosu smeta signalu sa druge strane trake

???Neuk sam... Hajde da objasnimo ovu pojavu. Ovi linkovi govore o skin efektu, a ne smetanju nečega nečemu drugom. Skin efekat mi je poznat.. Piše na slici koji je materijal.post-117-0-01905800-1291819199_thumb.gif
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To su okrugli vodovi u idealnoj situaciji kada na njih nista ne utice. Pricali smo o pljosnatim kablovima koji su debljine 0.2-0.35 i sirine 30-60mm. Izmedju plusa i minusa postoji elektricno polje koje nije jednako na blizoj i daljoj povrsini jednog voda. Iz tog izvodim zakljucak da struja kroz jednu idrugu povrsinu nisu identicne. Kako one uticu jedna na drugu nemam pojma jer nisam doktorirao skin efekat ali znam da su i Kimber i Audioquest nasli optimalnu debljinu vodova za prenos odredjenih frekvencija i da nije manja od 0.4 a cak rade kombinacije 4 razlicite debljine gde idu do 0.8.Sem toga slusao sam Goertz a slusao sam i pravljeni kabel iz Novog sada i imali su identicne mane. Mereni kapacitet je bio ogroman (nekoliko nF) na 2m duzineA sto se tice uticaja jednog kabal na drugi navescu samo jedan banalan primer. Jeste li znali da ovaj dalekovod nosi vodove za 3 faze. Iako su na razmaku od metar i vise posle odredjene duzine smenjuju se mesta zicama jer na srednju zicu ne utice isto polje kao na krajnje pa dolazi do razlike u fazama.Ako ste ocekivali strucan odgovor sa 30 strana sitno kucanih formula, necete dobiti. A ako mislite da ja nisam u pravu dokazite. Sad odoh da radim pa me necete vise videti danas.

post-15-0-05232800-1291820008_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To su okrugli vodovi u idealnoj situaciji kada na njih nista ne utice. Pricali smo o pljosnatim kablovima koji su debljine 0.2-0.35 i sirine 30-60mm. Izmedju plusa i minusa postoji elektricno polje koje nije jednako na blizoj i daljoj povrsini jednog voda. Iz tog izvodim zakljucak da struja kroz jednu idrugu povrsinu nisu identicne. Kako one uticu jedna na drugu nemam pojma jer nisam doktorirao skin efekat ali znam da su i Kimber i Audioquest nasli optimalnu debljinu vodova za prenos odredjenih frekvencija i da nije manja od 0.4 a cak rade kombinacije 4 razlicite debljine gde idu do 0.8.Sem toga slusao sam Goertz a slusao sam i pravljeni kabel iz Novog sada i imali su identicne mane. Mereni kapacitet je bio ogroman (nekoliko nF) na 2m duzineA sto se tice uticaja jednog kabal na drugi navescu samo jedan banalan primer. Jeste li znali da ovaj dalekovod nosi vodove za 3 faze. Iako su na razmaku od metar i vise posle odredjene duzine smenjuju se mesta zicama jer na srednju zicu ne utice isto polje kao na krajnje pa dolazi do razlike u fazama.Ako ste ocekivali strucan odgovor sa 30 strana sitno kucanih formula, necete dobiti. A ako mislite da ja nisam u pravu dokazite. Sad odoh da radim pa me necete vise videti danas.

Na slici je dalekovod visokog napona. Mislim da to nema mnogo veze sa audio signalom, zar ne ???Mislim da sam skapirao na šta si mislio i moje mišljenje je da je to malo nebulozno. Ne može jedan te isti signal smetati sam sebi kad je to jedan te isti signal. Na slici koju sam postavio se vidi da 1KHz ide do dubine od 5mm, a tek 400KHz ide na manje od milimetar dubine provodnika. Hajde grubom računicom da kažemo da 20KHz ide do dubine provodnika recimo 3mm. Zanima me ko još kod svoje kuće ima provodnik od 3mm u prečniku i kaže da mu to nije dovoljno za visoke tonove? Dakle, moja poenta je da u frekventnom opsegu koji nama treba sve frekvencije putuju celim presekom kabla. Kakve onda veze ima da li je pljosnat, okrugao ili ne znam ni ja koji ?Doduše skroz kapiram da kapacitet kabla može uticati na zvuk ali je to druga priča. Ako govorimo o skin efektu u audio kablovima.... Pa mislim da više ne moramo govoriti o njemu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesic ima napravljene kablove a nikako da kaze slusna iskustva iako se radi o interkonektu

Meni se učinilo da je, sve, rekao:

Ja nekad i to pravihEno leže na ormaru...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na slici je dalekovod visokog napona. Mislim da to nema mnogo veze sa audio signalom, zar ne ???

Sto? Na dalekovodu je struja a u audio signalu jogurt? Mozda ga treba namazati mascu od bureka da audio signal bolje klizi.Uopste prica o kablovima da li sviraju ili ne dovodi do razilazenja misljenja. Oni sto ne cuju drze jednu stranu a oni sto primete sve razlike drze drugu. Jos kad se povede prica o razlici u zvuku izmedju pljosnatog i okruglog kabla, to tek dovodi do raspada sistema. Zvucniak, da li ste uopste slusali negde pljosnati kabel kome su plus i minus paralelni, kao sto je Goertz da iznesete slusna iskustva?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto? Na dalekovodu je struja a u audio signalu jogurt? Mozda ga treba namazati mascu od bureka da audio signal bolje klizi.

Čemu ovakva banalizacija ??? Ako zaista misliš da je to jogurt u audio signalu onda ne bi trebao da iznosiš bilo kakve zaključke o kablovima...

Uopste prica o kablovima da li sviraju ili ne dovodi do razilazenja misljenja. Oni sto ne cuju drze jednu stranu a oni sto primete sve razlike drze drugu. Jos kad se povede prica o razlici u zvuku izmedju pljosnatog i okruglog kabla, to tek dovodi do raspada sistema.

Kakve veze ima držanje strane sa činjenicama koje se mogu izračunati i izmeriti ? Lepo su ljudi izmerili i postavili i dijagram do koje dubine ide koja frekvencija za one koji ne žele da čitaju tekst. Da li tvrdiš da je slika fake i okačena od strane onih koji "drže stranu" ovima što kažu da kablovi ne sviraju ???

Zvucniak, da li ste uopste slusali negde pljosnati kabel kome su plus i minus paralelni, kao sto je Goertz da iznesete slusna iskustva?

Ne, nisam slušao. Isto tako ne vidim ni kakve to veze ima sa skin efektom o kome si napisao svašta pa skrećeš temu u nadi da ćeš videti moju nesigurnost zato što nešto nisam slušao. Nađi molim te gde sam ja rekao da je pljosnati kabl glupost. Ja sam napisao da je nebuloza ono što si postovao u vezi "smetnje jednog te istog signala samom sebi". Zapravo mislim da će dva jednožilna kabla iste kvadrature svirati isto bili oni okrugli, pljosnati ili šestougaoni, a baš zbog onoga što sam postovao o skin efektu.Dakle, nisam slušao ali sam otvoren za sugestije i slušna iskustva onih koji jesu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zao mi je Zvucniak ali nisam dovoljno strucan da mogu da razgovaram na Vasem nivou.To sto sam ja slusao te kablove i sto sam izneo kako se ponasaju a Vi i dalje trazite da neko iznese slusna iskustva navodi da me ne smatrate za nikoga i bilo sta da kazem cete poklopiti. Svaka dalja diskusija mislim da je uzaludna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

granica od koje pocinje prica o skin efektu je 0,1-0,15mm

sve preko toga je podlozno skin efektu , a sve ispod toga ima f-ju smanjenja skin efekta

sve lagano dokazljivo formulama proisteklim iz fizickih zakona

ali - kao i sve drugo - nije vredno svadje

al' je vredno smejanja - sve strane ......

:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...