Jump to content

Kupuj dok nije otišlo...


Zvu

Preporučeni Komentari

sad ga i ti zadevas

 

jeste - genijalni za drivere , osrednji za skretnice , duduci za kutije

 

razlozi :

skretnice - genijalni za konstrukciju najvaznijih , ali brate pojeftino realizovano

kutije - napravljene u duhu vremena , sa ciljem da se prodje jeftino i zaradi u prodaji

 

nijedna od stvari nije na dusu inzenjera/konstruktora ....... nego racundzija koji definisu cost bracket

 

cela prica striktno o pravim Tannoy proizvodima , ne onome sto je kasnije doslo , za mass market

 

i naravno da ima izuzetaka ....... traziti ih striktno medju nasjkupljim primercima

 

edit: iverica, univer,mediapan - zna se vrlo dobro sta je sta na nasem trzistu i govornom prostoru

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iverica:

iverna3.jpg

 

Univer ti je isto to samo se obicno podrazumeva da ima i dezen sa strane:

image27.jpg

 

MDF = Medijapan:

mdf.jpg

 

MDF = medium density fibreboard, LDF = low density fibreboard, HDF = high density fibreboard

Dakle, razlika je u gustini ploče - više mase u istoj zapremini. Ima više varinajti tih stvari ali se prave na sličan način, koliko znam HDF je obično dosta skuplji i nisam video da ga je neko koristio za zvučnike (možda grešim).

 

Kod pravljenja kutija i izbora materijala stvar je sledeća:

U bass području koje je najvažnije je potpuno nebitan tip materijala od koga praviš kutije, samo je bitno da stranice imaju što veću masu i da budu što bolje učvršćene. Znači, što deblji i masivniji zidovi, samo treba imati mere zbog prenošenja kutije. Kome ne smeta jako velika masa kutija, može da ide na stvari kao što su duple ivice (npr dve spojene 18mm iverice), stranice punjene peskom, lepljene keramičke pločice iznutra ili slične stvari - sve je to već rađeno.

U srednjetonskom opsegu rezonanca daske može da igra ulogu, tako da ukoliko praviš klasičan trosistemac, gde je npr bass u većoj i masivnijoj kutiji a srednji+visoki u posebnoj kutiji na vrhu, za tu kutiju gore može da se izbegne MDF koji je uniformne gustine pa može da uđe u rezonancu na određenoj frekvenciji. Za takvu kutiju je bolji izbor iverica ili šperploča. Čitao sam neko istraživanje tj testove po kojima se najbolje pokazala 12mm šperploča.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OSB=OSoBit :)

LDF= "iverica"

Univer = "oplemenjena iverica"...

mislim da ne računamo i na prosečne dimenzije britanske sobe i pozicioniranje zvučnika u njima u vremenima kad su nastajale serije zvučnika o kojima pričamo.

Naravno da su i skuplji zvučnici bili veći i komplikovanijih kabineta, poseban padež su tu opet oni namenjeni za stajanje po ćoškovima, što je po sadašnjim puritanskim pojmovima svetogrđe ali opet da ne razvodnjavam temu

Hvala Koji na prostom pojašnjenju šta-je-šta od pločastih materijala, mislim da nije bilo za zgoreg podsetiti se.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dobro, to je grubi pristup. Svakako treba uzeti u obzir i unutrasnju arhitekturu kutije, koja znacajno moze da ucvrsti spoljne zidove.

Pa zavisno od potreba i detalja uradka, sledi i odabir materijala.

I naravno da masprodukcija u dobroj, vecoj ili jos vecoj meri izvodi besne gliste sa kojekakvim ustedama i dosetkama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Koja said:

Kod pravljenja kutija i izbora materijala stvar je sledeća:

U bass području koje je najvažnije je potpuno nebitan tip materijala od koga praviš kutije, samo je bitno da stranice imaju što veću masu i da budu što bolje učvršćene. Znači, što deblji i masivniji zidovi, samo treba imati mere zbog prenošenja kutije. Kome ne smeta jako velika masa kutija, može da ide na stvari kao što su duple ivice (npr dve spojene 18mm iverice), stranice punjene peskom, lepljene keramičke pločice iznutra ili slične stvari - sve je to već rađeno.

U srednjetonskom opsegu rezonanca daske može da igra ulogu, tako da ukoliko praviš klasičan trosistemac, gde je npr bass u većoj i masivnijoj kutiji a srednji+visoki u posebnoj kutiji na vrhu, za tu kutiju gore može da se izbegne MDF koji je uniformne gustine pa može da uđe u rezonancu na određenoj frekvenciji. Za takvu kutiju je bolji izbor iverica ili šperploča. Čitao sam neko istraživanje tj testove po kojima se najbolje pokazala 12mm šperploča.

Čitao i ja neke tekstove na tu temu.

Ako je to tako, u problemu si ako praviš dvosistemac jer onda mora kompromis! Na koju bandu se privoleti?

Iverica? :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja bi rekao da je to bas taj isti. lako se prepoznaju po lose uradjenim vesanjima koja imaju ruzan spoj na mestu secenja, mislim da se vidi na bas drajveru sa donje strane

 

edit - mada na strani gde je moj post sax kaze da je isti takav video kod servisera djordjevica, on se bese zove nenad? mogu ce je da je on i ovaj nenad isti covek tj isti par zvucnika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ti u Swedske kod ninje , da zajedno nabavite naocale

jedini prekid koji se vidi kod bassa je normalan sastav one kartonaze na rubu korpe

 

ko god da je radio , vesanja su manijakalno pedantna

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

usput , jedna od stvari koje me odusevljavaju kod industrial JBL-ova je to da , i pored zanemarivanja gomile sitnih icaboca pravila za konstrukcije kuteja , to sviiiiiiiraaaaaaa!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, Zen Mod said:

ti u Swedske kod ninje , da zajedno nabavite naocale

jedini prekid koji se vidi kod bassa je normalan sastav one kartonaze na rubu korpe

 

ko god da je radio , vesanja su manijakalno pedantna

 

Kutije su od Nese Djordjevica i nista nije seckano po membrani. Ovde se vidi da je sve savrseno po tom pitanju. Ja ih gledao uzivo vise puta :)

4343bas.jpg

4343mid.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, grau said:

sta ste ocekivali? 

cena je realno vrlo OK, steta sto im fali ti potovi napred, ne zbog zvuka nego autenticnosti.

Slazem se da je korektno. Evo cene u USA. 

http://www.ebay.com/itm/JBL-4343-Two-Vintage-One-Owner-Four-Way-Studio-Monitor-Speakers-Pair-/122062056650?hash=item1c6b772cca:g:JDkAAOSwSv1Xlpc2

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...