Jump to content

Novosti iz Sonido radionice


Zen Mod

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima,

i ja sam po preporuci Zena ušao u Sonido vode i nisam požalio, naprotiv.

SFR200 je na sugestiju I. Varge ugrađen u hornu prema njegovom planu,

a bilo je i usporedbi sa SFR200 u Hedlund horni.

Ovo je jos jedan dizajn, koji ni nema na sajtu.

Koji je razlog zasto ovaj dizajn, a ne neki od publikovanih na sunido.hu,

Odnosno, da li si ti imao neke zahteve pa konstruktor resio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, taj dizajn nije na Varginom sajtu, naime ja sam isprobavao drivere u različitim izvedbama horni i kutija,

a ovaj je Varga predložio zbog jednostavnosti izrade. On kaže da je sound jednak aionu i ostalim opcijama horni.

Ja ne mogu usporediti s aionim jer to nisam čuo, ali u odnosu na Hedlund meni ( i ne samo meni )je slušno Vargina horna bolja.

Hedlund je tanji i prigušen je u donjem spektru.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Da osvežim malo staru temu i opišem svoje iskustvo sa Sonido drajverima.

Svoj kućni sistem sam, prvobitno, zamislio kao tropojasni aktivni sistem. Onda se ispostavilo da, uz postojeće drajvere, ipak moram ići na četvoropojasni. Tako sam i uradio, uz dodatne popravke i izmene to me i dalje služi.

Kada se u Sonido ponudi pojavio bas drajver od 12", zaintrigiralo me je da li bi s njim mogla da se napravi, ipak, tropojasna varijanta mog sistema. Budući da on može da se spakuje i u kompresiju, da ima lake, papirne membrane, mogao bih komotno da ih sečem znatno više, da dosegnem srednjetonce. Prostom računicom količine vazduha koju može da pogura Audiom, našao sam da bi po četiri komada Sonido-a sa obe strane moglo da napravi i veći SPL na nekoj niskoj frekvenciji. Koliko niskoj, to nisam znao, jer nisam koristio nikakve programe za simulaciju.

Poučen iskustvom konverzacije sa direktorom Accuton-a, koji je u svakoj prilici izuzetno predusretljiv i ljubazan, pri čemu traži detalje o projektu i nudi se da pomogne i pruži neki savet, poslao sam Mail u Sonido, uz nekoliko kratkih pitanja. Pitao sam da li daju količinski popust za deset komada (mislim da su tada cene bile znatno niže) i da li bi dotični drajver mogao da posluži u opisanom sistemu, gde se boost-om "nabiju" niske frekvencije.

Odgovor je bio kratak. Da, drajver može u kompresiju. Koliko niske frekvencije?

Rekao sam - što niže, da u postojećem sistemu to ide i do 20Hz.

I, više ni mukaet, tu se naš razgovor prekinuo. Ostao sam zatečen toliko prezrivim odnosom prema kupcu. Ono - "jeb*li te basovi, od mene nećeš ništa kupiti". Barem, zamišljam čoveka koji "umire od lepote" širokopojane reprodukcije i otpušta radnika ako se ovome, u razgovoru, otme reč "bas". Ko zna koliko je kupaca ovako od*eb'o, možda je, uz veći promet, mogao i da snižava cene, umesto da ih povećava.

Kasnije simulacije su pokazale da bi to, uz 16dB gain-a, dalo dobar SPL od tridesetak Herca naviše. No, ispalo je dobro što nisam pazario, ima i boljih rešenja, bilo bi to i preglomazno... 

Inače, princip sa "naguranim" basovima u kompresiji nije neka kaubojština, regularno je opisan u Dickason-ovom Cookbook-u, uz preporučen oprez.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...