Jump to content

Mrezni transformatori


dranix

Preporučeni Komentari

Citajuci forum nisam naisao na informacije u vezi transfomatora dovoljno eksplicitno objasnjene.Svi pricaju nesto u smislu da se kvalitet ispravljaca najvise cuje pa izvolite iznesite svoje iskustvo o tome na sta treba paziti prilikom izbora mreznog transformatora za audio primenu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zasto transformator bruji?Koliko rezerve u procentima treba uzeti sto se tice odnosa predvidjenog radnog opterecenja i deklarisane trajne i ili trenutne snage transformatora?Koji tip jezgra je najboji za audio primenu?Ko su prizvodjaci transformatora u Srbiji i u Evropi?To bi mozda bila neka osnovna pitanja pa izvolite pucajte.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A sad isto to, ali za lampe! :buehehe: P.S. Zen, jesi ti nešto ljut na mene kad mi nisi odgovorio na slike koje sam poslao na sasica5 još pred koji dan?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Transformator zuji jer limovi pod dejstvom promenljivog magnetnog vibriraju. Ovo se sprecava dobrim slaganjem limova i lakiranjem i stezanjem kod EI trafoa a kaljenjem lima kod torusnih transformatora da izgubi efekat opruge jer se limena traka mota u krug.Drugi razlog ali manji za zujanje je motanje zice. Ako se zica lepo slaze nece biti mnogo prostora za njeno kretanje. EI trafoi su mnogo laksi po pitanju namotaja da se sloze i ono sto sam do sad motao ima poslednji red slozen jednako kao i prvi. U prevodu savrseno. Pri tom sam pazio da mi debljina zice bude malo korigovana da bi bio popunjen ceo red na jezgru a ne do pola. Kod torusa zbog manjeg unutrasnjeg precnika nego spoljnjeg je mao teze lepo sloziti namotaje.Sledeci uzrok za zujanje trafoa je dostizanje njegove maksimalne magnetske indukcije nakon cega sva energija ide na grejanje trafoa.Sledeci uzrok za zujanje je promenljiva sirina signala na trafou i opterecenja. Ovo je narocito izrazeno kod visokofrekventnih transformatora narocito u varijantama sa dvostrukom povratnom psregom ako nije dobro podesena pa jedna sece drugu i menja frekvenciju rada.Dobre tranformatore mislim da svi znaju da namotaju ali ako trazite da to tako bude. To se naravno vise plati jer se stavlja odgovarajuce jezgro za tu snagu i zica se mota prema jezgru a ne sa iskoristenjem od 130%Ovo je bilo po pitanju napajackih transformatora. Ako sam nesto zaboravio, dodajte. Ko se razume u Audio, digital, drajverske transformatore neka doda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dodao bih nešto za izlazne, ali ne bih da se pravim pametan...Kupim toroidni pa ako je dobar, tamo kupim opet. Ako nije kako valja, onda tamo više ne kupim. Došao sam do faze da više nigde ne kupujem. Toliko o pouzdanosti u kvalitetu izrade...Nije da ne može kod nas da se kupi dobar trafo, ali to je uvek lutrija, a da mi se igra na kocku, uplatio bih loto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kada se slazu trafo limovi povesti racuna da se slazu jednoobrazno(kada se bolje pogleda kod vecine limova se vidi da se strane razlikuju.to se radi da bi se smanjili gubici zbog fukoovih struja-kolko se secam).Redjati naizmenicno E limove,jedan na jedan.Dobro stegniti srafove,skuvati ga u parafinu,staviti "slepi navoj" tanko parce lima-jedan zavojak ali da se ne spoji ili red namotane zice, i to uzemljiti-zbog smetnji iz mreze.obavezno meriti mirnu struju,ja ih i testiram megaommetrom,neko stavlja toplivi osigurac na namotaje itd..U principu,vec je receno,dobar proracun,dobra lakirana zica,lepo slaganje,dobar papir za izolaciju i nema problema

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Vezano za problem zujanja transformatora našao sam ovo na jednom forumu. Da li je preporučljivo uraditi tako nešto?

Citat:

"Uvek je dobro izbeci jednosmernu komponentu.

Ipak trafo moze zujati i zbog prevelikog napona u mrezi. Na primer, primar je motan za 220V a u mrezi je 230V.

Tada je dovoljno na trafo namotati jos dvadesetak navojaka izolovane zice, izolovane jer je prisutan mrezni napon, i spojiti na red (serijski) sa primarom. Intervencija je sitna, jeftina i lako izvodiva, treba samo jednim srafom odsrafiti trafo iz kucista.

Posle te intervencije jezgro vise ne bi trebalo da ide u zasicenje, jer je time povecan broj namotaja primara.

Naravno, treba voditi racuna o smeru motanja. Ukoliko trafo ne radi dobro, treba samo obrnuti prikljucke domotanog kalema.

Puno uspeha."

---------- Kraj citata

Ovo savetuju za blokiranje DC komponente:

http://sjostromaudio.com/pages/hifi-projects/36-hifi-projects/86-dct01-the-dc-trap-high-end-style?start=1

I Nelson Pass je svojevremeno govorio nešto o tome na DIY Audio forumu (na jednom komšijskom forumu su preporučili da se ovo ne radi nikako!!!):

If you are experiencing mechanical hum from your

transformer, it is often caused by the presence of

DC on the line. Usually this comes from some appliance

using current asymmetrically, such as a lamp dimmer.

The hum comes usually from toroidal transformers, which

saturate easily with DC, and when they recover, they

draw an extra pulse of current, causing the noise.

You can put a pair of back-to-back electrolytics in series

with the AC power line to block this, and it works fine.

Makes sure the current rating of the electrolytics is

high enough, and the they are joined at a like polarity,

such as + to +.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Искрено трансформаторе са ЕИ лимовима сам и заборавио. Мада бих волео да нађем неког виклера да ми премота један повећи.

Ima jedan u Leskovcu i jedan u Užicu (nisam siguran da li još uvek to radi).Nego jel drži vodu ovo sa dodavanjem namotaja, pošto je kod mene napon konstantno preko 230V?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li je u tom slučaju moguće namotati žicu i na sekundaru? Toroidni transormator je u pitanju 220V/28Vx4 600VA motan na limu za 800VA.

Da ali proporcionalno manje namotaja koliko je manji napon. 220/28 daje odnos namotaja primara i sekundara pa takav odnos zadrzite i pri domotavanju trafoa.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Ima jedan u Leskovcu i jedan u Užicu (nisam siguran da li još uvek to radi).Nego jel drži vodu ovo sa dodavanjem namotaja, pošto je kod mene napon konstantno preko 230V?

Kolega iz Leskovca radi jos, licno ga znam.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Transformator zuji jer limovi pod dejstvom promenljivog magnetnog vibriraju.

Ovo se sprecava .......kod torusnih transformatora kaljenjem lima da izgubi efekat opruge jer se limena traka mota u krug.

Drugi razlog ali manji za zujanje je motanje zice. ............... Kod torusa zbog manjeg unutrasnjeg precnika nego spoljnjeg je mao teze lepo sloziti namotaje.

Sledeci uzrok za zujanje trafoa je dostizanje njegove maksimalne magnetske indukcije nakon cega sva energija ide na grejanje trafoa.

...................................

Čudna stvar se dešava sa torusom na pojačalu

Prilikom uključenja u prvih 10-20 sekundi po uključenju je miran, onda kad releji odrade grijanje lampi i pušte napon trafo zazuji čisto mehanički 5-6 sekundi i prestane i onda radi normalno bez zujanja.

radi se o ovom trafou

visoki napon sa srednjim izvodom 320V x 300mA

grijanje EL84 6.3V x 4A

grijanje malih lampi 12.6V x 1.5A

GZ 34 5V x 2.5A

i sve to na indukciji od 1.4 umesto 1.6

bar je tako rečeno da će biti urađeno

Nešto od ovoga gore navedenog je u pitanju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...