Jump to content

Novi amp sa 2SK2013/2SJ313


Sipi

Preporučeni Komentari

Hmmm... ako sam valjano sračunao, tj. ako je Ciss je bitan podatak (reda 100-200pF za ove tranzistore), ispada fc i za 120R i za 220R je debelo u Mhz području. Slabo će to da me sikira.

...I vodi racuna da ovo nije Source Follower.

Ova opaska pretpostavljam ima veze sa jako promenljivim Vds (reda 4-36V) u radu pa se ulazni kapacitet MOSFETA menja, tj. fc ide tamos-vamos, ali je fc dovoljno visoka da ne zalazi u intresantnu zonu pa i to treba slabo da me sikira.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 167
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

To sto se menja Vds nije narocito bitno - on se svakako menja i u slucaju SF. Bitno je da ovde (u Common Drain vezi) Ciss ne igra, vec Cgd koji je mnogo manji i Cds koji je tek beznacajan.Pri tome, treba imati u vidu da kod paralelno vezanih MOSFETova linearno raste transkonduktansa ekvivalentne komponente pa time rezultantni parazitni kapacitet postaje manji a ne veci kao sto se obicno misli - veca transkonduktansa znaci snazniju promenu struje izlaznog stepena pri istoj promeni napona na svakom gejtu, dakle manje struje je potrebno za punjenje parazitnih kapaciteta sto je ekvivalentno manjoj vrednosti tog kapaciteta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pri tome, treba imati u vidu da kod paralelno vezanih MOSFETova linearno raste transkonduktansa ekvivalentne komponente pa time rezultantni parazitni kapacitet postaje manji a ne veci kao sto se obicno misli - veca transkonduktansa znaci snazniju promenu struje izlaznog stepena pri istoj promeni napona na svakom gejtu, dakle manje struje je potrebno za punjenje parazitnih kapaciteta sto je ekvivalentno manjoj vrednosti tog kapaciteta.

Ovo ti bas i ne stoji. Je da se paraleliziranjem mosfeta postize da svaki pojedini dela sa manjim strujama pa tu dolazi do odredjenog smanjenja kapaciteta ali ne u nekoj velikoj mjeri. I dalje su naponi medju elektrodama dominantan faktor pri odredjivanju kapaciteta tako da ce kapaciteti bit svakako veci nego kod samo jednog mosfeta. Tako da bi se smanjenje kapaciteta kod paralelno vezanih mosfeta eventualno moglo dobit tek ako bi oni delali sa puno vecim naponima od potribnih (uz uvjet da se ne razmislja o disipaciji i faktoru iskoristenja). Kod standardnih aplikacija di je napon napajanja obicno samo malo veci od potribne amplitude signala nima govora o smanjenju kapaciteta nego samo o njihovom povecanju kod takvog paralelnog spajanja

Ono ca se medjutim dobija je to da se umanjuje nelinearnost Ciss ka poslidica manjih promjena trenutne vridnosti napona Ugs jer zbog strmine povecane paraleliziranjem triba manja varijacija ulaznog napona za potribnu istu varijaciju struje draina. To umanjenje nelinearnosti kapaciteta nikako ni beznacajno i ustvari suprotno, itekako je znacajno. Tako da se uz uvjet dovoljno jakog drivera stvarno moze dobit dosta paraleliziranjem mosfeta.

A cila prica o uticaju nelinearnih kapaciteta na zvucne rezultate ampa je itekako opsirna (a i ustvari jako malo istrazena) i ona je po mom misljenju jedan od najvaznijih razloga (mozda i najvazniji) zasto cijevna pojacala (sa obicno puno skromnijim standardno mjerenim performansama) najcesce debelo nadmasuju poluvodicka u zvucnim rezultatima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo ti bas i ne stoji. ..

Stoji i te kako.Lako se da proveriti - evo procitaj sta je covek radio, rezultati merenja su pri kraju teksta:http://www.diyaudio....tml#post1599135

...zasto cijevna pojacala (sa obicno puno skromnijim standardno mjerenim performansama) najcesce debelo nadmasuju poluvodicka u zvucnim rezultatima.

To je naravno subjektivna tvrdnja - sa tacke gledista mnogih ljudi potpuno netacna. Cinjenica da ti proizvodis i prodajes cevne uredjaje ne doprinosi kredibilnosti te izjave, naprotiv...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stoji i te kako.Lako se da proveriti - evo procitaj sta je covek radio, rezultati merenja su pri kraju teksta:http://www.diyaudio....tml#post1599135

Lako se da provjerit. Spoji ih u paralelu i mjeri. BTW, jesi li to kad mjeril? Pricamo li ovdje o tome koliki su ulazni, izlazni i povratni kapaciteti u kojem spoju (common source, common drain itd), gledajuci spoj ka cetveropol ili o kapacitetima mosfeta samih (pojedini i paraliziranih)?

To je naravno subjektivna tvrdnja - sa tacke gledista mnogih ljudi potpuno netacna. Cinjenica da ti proizvodis i prodajes cevne uredjaje ne doprinosi kredibilnosti te izjave, naprotiv...

Vidi, na ovo ti mogu odgovorit samo na jednaki (ruzan) nacin kako si ti odgovoril. Npr ovako: Cinjenica da ti proizvodis ili radis, svejedno, poluvodicka pojacala (da li ih prodajes ne znam i ni me briga) ne doprinosi kredibilnosti tvojih izjava o usporedbi cijevnih i poluvodickih uredjaja. Sad, ako zelis nastavak u takvom tonu....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam mislio da je ton razgovora koji si nametnuo samo iskren a ne ruzan. Ako smatras da su tvoje subjektivne tvrdnje lepe a moje ruzne, onda bolje da ne diskutujemo na tu temu. BTW, nikad ne tvrdim ono sto nisam proverio (à propos parazitnih kapaciteta u paraleno vezanih MOSFETa).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nametnul???Nisam primjetil da sam nametnul bilo kakav ton razgovora nego sam samo odgovoril na onu vrlo tendencioznu recenicu i na tvoj zakljucak u njoj. Iznil si odredjene tvrdnje o kapacitetima (koje ja nisam proglasaval ni lipim ni ruznim) na koje sam ja stavil svoj komentar. A vidin da na moje pitanje da li si te stvari osobno mjeril ti mi odgovaras gramatickim igrama o lipim i ruznim tvrdnjama (i onakvim tendencioznim komentarima). Meni uopce ni bila namjera da izlazin izvan tehnckog aspekta diskusije a ti si pocel o nekoj kredibilnosti. I onda ja ka namecem ton razgovora, ha?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U zadnjoj recenici posta #160 jasno pise da sam Pass-ova merenja proverio (i on zivi od prodaje, ali to posteno i kaze - ponesto precuti, ali ono sto kaze se uvek pokazalo kao istinito). Ton si nametnuo neutemeljenom, subjektivnom tvrdnjom da "cevna pojacala debelo nadmasuju poluvodicka u zvucnim rezultatima."

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U zadnjoj recenici posta #160 jasno pise da sam Pass-ova merenja proverio.

Interesantno, te recenice nije bilo dok san cital post.

A kad smo kod provjeravanja, bas sa mjerenjima kapaciteta paralelno spojenih aktivnih komponenti sam se igral pred vise od 30 godina. U svrhu dobivanja nizeg suma za phono ulaze. Sa svim mogucim komponentama, i bipolarnima i cijevima i fetovima i mosfetima (single i dual gate) a iznos kapaciteta mi je bil izuzetno vazan u svrhu pravilnog opterecenja zvucnice.

I oces li da ti kazem koji su bili rezultati? Evo, svaki dodatni aktivni element u paraleli je dovodil do povecanja kapaciteta. Normalno, logicno i ocekivano.

Vidis, i ja bi jako volil da paraleliziranje smanjuje kapacitete ali ca mogu kad svit nije savrsen

Ton si nametnuo neutemeljenom, subjektivnom tvrdnjom da "cevna pojacala debelo nadmasuju poluvodicka u zvucnim rezultatima."

A ti si mi bice tu "subjektivnu i neutemeljenu tvrdnju" pobil tehnickim argumentima????

Ili mozda nekim tendencioznim aludiranjem na neku moju "proizvodnju i prodaju"

Uostalom, evo c/p te moje "neutemeljene i subjektivne tvrdnje" pa ju malo pazljivije procitaj

c/p

A cila prica o uticaju nelinearnih kapaciteta na zvucne rezultate ampa je itekako opsirna (a i ustvari jako malo istrazena) i ona je po mom misljenju jedan od najvaznijih razloga (mozda i najvazniji) zasto cijevna pojacala (sa obicno puno skromnijim standardno mjerenim performansama) najcesce debelo nadmasuju poluvodicka u zvucnim rezultatima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.... svaki dodatni aktivni element u paraleli je dovodil do povecanja kapaciteta. Normalno, logicno i ocekivano.

Normalno, logicno i ocekivano - da, kada su u pitanju komponente sa malom transkonduktansom i velikim parazitnim kapacitetima. Komponente sa velikom transkonduktansom i malim parazitnim kapacitetima pokazuju smanjenje jer je u pitanju relativni odnos te dve velicine.Moras da sagledas kompletnu fiziku procesa da bi razumeo kada odredjeni postupak donosi prednost a kada ne.

... A ti si mi bice tu "subjektivnu i neutemeljenu tvrdnju" pobil tehnickim argumentima????Ili mozda nekim tendencioznim aludiranjem na neku moju "proizvodnju i prodaju"....

Kad nema racionalnog objasnjenja za nesuvislu tvrdnju, iskustvo i logika kazu:"follow the money"...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Normalno, logicno i ocekivano - da, kada su u pitanju komponente sa malom transkonduktansom i velikim parazitnim kapacitetima. Komponente sa velikom transkonduktansom i malim parazitnim kapacitetima pokazuju smanjenje jer je u pitanju relativni odnos te dve velicine.

Moras da sagledas kompletnu fiziku procesa da bi razumeo kada odredjeni postupak donosi prednost a kada ne.

Je, bit ce da RF (VHF i UHF) mosfeti imaju velike parazitne kapacitete, mos mislit. Pricaj mi malo o tome.

A umisto da popujes o tome ca ja "moram sagledat" radje se uvati mjerenja. To ca u nekim sklopovima (aktivna komponenta + ostalo oko nje) dolazi do odredjenih kanceliranja parazitnih kapaciteta je sasvim druga prica koja uopce ne mora bit uspjesna. Ako to kanceliranje nije vodjeno i kontrolirano onda uvik postoji mogucnost da se istaknu nelinearnosti viseg reda.

Ali ovdi pricamo o smanjenju parazitnih kapaciteta paralelno spojenih mosfeta a to je sasvim druga prica. Smanjenju?????

Bilo bi zanimljivo znat zac nitko (barem ja nisan vidil) ne koristi umisto jednog mosfeta npr 100 njih u paraleli pa time smanji kapacitete na zanemarive vridnosti (ca se po tebi postize jer po tvojim tvrdnjama paraleliziranje smanjuje parazitne kapacitete) i time postigne enormne brzine rada kompletnog sklopa. Da ne govorimo koliko bi se tako smanjeni kapaciteti blagotvorno odrazili na stabilnost uredjaja. Da ne govorin o dobicima u visestruko vecoj strmini i daleko manjim termickim problemima itd.

S obzirom na cijene danasnjih mosfeta koristenje jednog ili desetak ili stotinjak njih ne znaci gotovo nista u financijskoj konstrukciji.

Odgovor zac se tako ne radi je valjda sam po sebi jasan. Da li svima, to nije moj problem.

Kad nema racionalnog objasnjenja za nesuvislu tvrdnju, iskustvo i logika kazu:"follow the money"...

Koji lipi izraz "nesuvisla tvrdnja". A ca ja mogu, vidin da te strasno pogadja i sama pomisal da cijevni uredjaj moze bit bolji od poluvodickog pa me ne cudi previse da koristis takve uvredljive formulacije.

Pa vidis, te "nesuvisle tvrdnje" imaju itekako racionalna objasnjenja (jedno od znacajnijih je bas i taj spomenuti uticaj nelinearnih kapaciteta) ali o tome ocito nima smisla razvezivat pricu kad su za takve "autoritete" sve to "nesuvisle tvrdnje"

Zato lipo uzivaj u svojin poluvodicima i uviravaj samog sebe u njihovu apsolutnu superiornost. Sritno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... zac nitko (barem ja nisan vidil) ne koristi umisto jednog mosfeta npr 100 njih u paraleli pa time smanji kapacitete na zanemarive vridnosti (ca se po tebi postize jer po tvojim tvrdnjama paraleliziranje smanjuje parazitne kapacitete) i time postigne enormne brzine rada ...

E vidis upravo takvo nesto se i radi u konstrukciji HEXFETova. Ima literature o tome, procitaj.Da si zaista procitao Pass-ov post koji sam linkovao video bi da paralelno vezivanje ne dovodi do apsolutnog smanjenja kapaciteta ("na zanemarive vridnosti") vec odnos rezultantne transkonduktanse i rezultantnog kapaciteta postaje povoljniji, tj. menja se nelinearno u korist povecanja transkonduktanse.Ti znas sta si merio pre 30 godina i koje si tada komponente imao na raspolaganju i koju marketisnku/ego-trip filozofiju promovises - u to necu da ulazim. Ja znam sta sam ja izmerio na ovu temu u zadnje 3 godine i nalazi se podudaraju sa Pass-ovim rezultatima, sto je merljivo i na brojnim uredjajima koje sam napravio. Svako nek' veruje u sta hoce, pa makar to bile i marketinske price o "debelom nadmasivanju"...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hexfet, kazes? Ima svakako razloga zac je napravljen tako kako je napravljen. Ali zac ne krenes korak dalje od industrije pa pocnes paralelizirat hexfete kad si vec tako siguran u svoje tvrdnje. Lako je nec tvrdit (i pozivat se na ovoga ili onoga) ali vec i ovakve tvoje reakcije govore koliko si "siguran" u to ca iznosis. Stvarno si vise zamarajuci sa vridjanjima. Ego trip filozofija, kazes? Ajde smanji malo dozivljaj i pogledaj se u zrcalo. Nevirovatno je kako to malo zelene piture udari nekima u glavu. Bas si se nasal pravi da ces mi tako s visoka popovat (ima literature o tome, procitaj - citat iz tvog posta). Marketinsko promoviranje???? Cega???? Pa nisam ja napravil "brojne uredjaje" nego ti, kako sam navodis. Ali dalnja diskusija je ionako besmislena. Uspil si svoju vlastitu temu od tehnicke pretvorit u nec sasvim drugo. Ja stvarno nisam kriv ca te je jako pogodilo ono ca sam napisal a ti si umisto da mi odgovoris tehnickim argumentima krenul sa vridjanjima. Mislis da ljudi koji ovo citaju to ne vide?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Uspil si svoju vlastitu temu od tehnicke pretvorit u nec sasvim drugo.....

Skoro je neverovatno kako stalno, besramno, zamenjujes teze.Ja ti opisem proces i dam relevantne nalaze - ti kazes:"fantazija" i potpuno neutemeljeno tvrdis nesto sto nema veze sa zivotom.Onda ni iz cega izvuces tvrdnju da cevi "debelo nadmasuju" pa mene optuzis za neutemeljeni subjektivizam.I nakon svog tog ispraznog blabockanja kazes da sam ja preusmerio temu u netehnicku a diskusija je pocela mojim, tehnickim, lako proverivim objasnjenjima. Uostalom, ovde bih zavrsio jer ovakvu diskusiju mogu da dobijem i na zemunskoj pijaci od tetki sto prodaju paradajz i papriku...Adio. Tema se zakljucava - ja sam je otvorio da ukazem na nove mogucnosti sa poznatom topologijom i smatram da je ispunila svoju svrhu do sada - svi relevantni podaci su tu. Ako neko smatra da ima sta da doprinese i dalje razvije projekat neka otvori novu temu jer ova je stvarno otisla do djavola...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Guest
Ova tema je za sada zaključana i nisu omogućeni budući odgovori.
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...