Jump to content

Kondenzatori


Impuls

Preporučeni Komentari

sto se mene tice - za moj ukus - bitnije mi je da je kond folijskog tipa ( dakle imas posebne folije za dielektrik i za elektrode ) , a ne metalizirana dielektrik folija .primer FKS je folijski , MKS je metalizirana dielektrik folija polycarbonat upotrebljavati za male bypass-e ( ionako su im uvek male vrednosti ) sad - za najcesce skracenice - skini katalog WIMA kondova ....... pa malo citaj

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kan, da naucis vise o kondenzatorima moraces ipak da malo vise truda ulozis u citanje vec napisanog po netu na tu temu i jos vise truda u proveravanje toga sto si procitao jer nema univerzalne istine kada je "kondenzator bluz" u pitanju. Svako ima svoje preferencije, neko se lozi na brand, neko na cenu, a retki i na zvuk - take your pick...Takodje, procitaj ponesto i o racunanju RC filtera (f=1/2piRC) da bi znao koliki ti kond treba na ulazu amp-a i sl...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mundorf silver/gold in oil... :cheers:

Kažu da ima i boljih i skupljih. Pitanje je bilo za nezahtjevna pojačala čisto da znam šta je bolje. Za kvalitetnija pojačala nije problem isprsiti se ali ako 1 kondezator čini dobar dio cijene pojačala onda ga i ne treba tu stavljati. Zacrtao sam i neke veće projekte ali dok prikupljam dijelove i čekam bolja vremena pokušavam da napravim i nešto jednostavnije, za zabavu i za učenje.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 6 years later...

Stara tema al da ne otvaram novu

Nabavio sam neke elektrolitske kondenzatore i kad ih blago protresem čuje se lupkanje. Should I be worried? Dal su lažnjaci ili šta? Od lokalnog prodavca elektronskih komponenti...dakle renomirana firma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stara tema al da ne otvaram novu

Nabavio sam neke elektrolitske kondenzatore i kad ih blago protresem čuje se lupkanje. Should I be worried? Dal su lažnjaci ili šta? Od lokalnog prodavca elektronskih komponenti...dakle renomirana firma.

Meni to lici na slucaj iz one slike sa neta. Unutar veceg kucista, manji kondenzator manjeg kapaciteta. Sta moze drugo da lupka kad ga protreses. Otvori jedan secicama pa proveri :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Obično ne klapa nešto tipa ove babuške već se u samom kondezatoru ako je većeg kapaciteta i lošije izrade pomiče unutarnji smotuljak. Sve je to iz iste tvornice, na nekima piše Rubycon, na nekima Nichicom, Chemicon, Elna for audio i što god treba :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Obično ne klapa nešto tipa ove babuške već se u samom kondezatoru ako je većeg kapaciteta i lošije izrade pomiče unutarnji smotuljak. Sve je to iz iste tvornice, na nekima piše Rubycon, na nekima Nichicom, Chemicon, Elna for audio i što god treba :)

 

Izuzetno čist primer ove tvrdnje sam okusio i sam:

 

post-1572-0-03312000-1421320592.jpg

 

Lupkaju, ali rade, vrlo lepo.

Iz istog izvora kasnije stigao isti Rubycon, istih vrednosti kapaciteta/napona/temperature, ali uži 5mm, koji ne lupka :russian_ru:

Dakle: Ili turaj to što imaš i ne brigaj, ili otvori jedan da proveriš.. k'a ja što sam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Molim kolege koji su u praksi proverili, utice li kvalitet konda (navesti odredjene bitne karakteristike) na skretnici bass-a koji ide na masu na finalni zvuk - podrazumevam da je u upotrebi kond za primenu na skretnicama za audio primenu.

Hvala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako su solidne energije, mora da se vidi razlika. Motor kond trajno moze da propusta nekoliko ampera, sto je za elektrolit problem, pride grejanje utice na starenje elektrolita.

Tosto nije u liniji signala samo smanjuje mogucnost cujnosti, ali je razlika merljiva.

  • Love 1
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto mu je veci posao (sto zavisi od konkretne konstrukcije) vise ce se cuti

ono - bio u sklopu Boucherot clana ili u sklopu samog freq. filtera , i u jednom i u drugom je debelo na putu signala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Zen Mod said:

sto mu je veci posao (sto zavisi od konkretne konstrukcije) vise ce se cuti

ono - bio u sklopu Boucherot clana ili u sklopu samog freq. filtera , i u jednom i u drugom je debelo na putu signala

Upravo me je to interesovalo. :o

Izgleda se uopsteno zanemaruje njihov uticaj.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probavali na nekim JBL trosistemcima kod drugara (iz sećanja izbledelo šta je), komisija od nas trojice.

Kondenzator koji je na red sa drajverom je najkritičniji. Za one vezane u paralelnoj grani je razlika bila minimalna do nečujna (probali polipropilen vs. kršten bipolarac lepo bajpasovan polipropilenom). Eto redosleda za trošenje para ako baš ne može sve da se završi blok kondenzatorima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...