Jump to content

Transformatori - torusni


Impuls

Preporučeni Komentari

Mozda ima resenje, zloca, moje resenje svakako nije za pohvalu i primer, ja sam u najvecoj meri odustao od torusa.

 

Uopste nisu jeftini, da bi me kinjilo grejanje, zujanje, gubitak karakteristika jezgra, osetljivost na udare..

 

A i draga su mi C jezgra, pa kada zapne sa EI, imanekog resenja.

 

Ali da su konzistentni, torusi bi bili milina resenje...lakse je kada drugi mota..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nemam rešenje nego podosta iskustva sa torusima od vremna pazina i grobelnog pa sve do domaćih, mogo bi roman da napišem.

čak je i vladd jedno vreme bio u tom sportu, zna i on.

kakogod, neću da imenujem ni preporučujem nijednog, svoje zaključke imam iz prakse i uglavnom se svodi na jednostavnu stvar.

ukoliko znaš šta hoćeš, to specificiraš pa i dobiješ, a možda i ne.

deluje gnjavatorski, slanje maila i specifikacija i telefoniranje ali dobiješ traženo, ne naručuješ tipske trafoe samo zato što neko to zna da napravi a ti mašeš novcima.

na pojedinačne komade više ne obraćam pažnju a kada su u pitanju po 10 ili više komada, uvek naručim jedan viška,

ne za rezervu već da ga rasporim. ukoliko je po mojim zahtevima, kul, imam jedno golo jezgro koje mogu da dam da se namota kad mi ustreba,

ukoliko nije kako sam zahtevao, vratim seriju. ima i druga mogućnost, daš poluproizvod drugom da namota ostatak kako bi trebalo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa u tome i cuci problem. Specificiras, a dobijes ono "mozda i ne".

 

Cak i da nastupis sa proracunatim trafoom, sa uputstvom da ne koristi neke sine, vec bifilarno ili trifilarno da mota, da specificiras izolacije i slojeve, nije garancija da neces dobiti neko kilavo jezgro, koje je mozda par puta skakalo na patos, ili je fabrikovano defektno, ali se motacu trafoa ne isplati da ga sprovede u otpad.

 

I sad,kada ti dozvole sredstva, ili sam krenes u neki pojedinacni dizajn, sve manje lomis glavu odizajnu ili koncepciji, a sve vise da li ces dobiti trafo kakav valja, da li su trgovci nabavljali dres komponente ispod cene koje  su realno ili otpad ili potpuni fake, ali prave profit...

Umesto da izbegavas krivine koncepcije, bavis se sakupljanjem informacija(nestabilnih) o upotrebljivosti komponenata.

 

I sad,jedna je prica za tranzistor od 0,1-1-10 evra, a malo drugacija,bolnija za trafo od 50-300 evra...plus silno gubljenje vremena u dosadnoj komunikaciji i stresu...

 

I zato sam skliznuo u "sigurnu kucu", EI limete, pa koliki je toliki je, nemamo manje.. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam kod Trafka motao jedan trafo za Alepha 5, dva trafoa za Aleph 2 monoblokove i sigurno desetak manjih. Svi su bili relativno dobri. Nema zujanja. Jedino kad dc prljavstina udje u mrezu pa par minuta brundaju kao frizider. :) Imam dc bloker ali ga ne koristim. 

 

Ove zadnje samo motao na 850 VA na jezgru od kilovat. Vuku konstantno 4 ampera iz mreze i ne cuju se. Kad stavite uho na kutiju ima vrlo  malo zujanja ali nista posebno. Sa metar razdaljine se ne cuje nista. 

 

Ali ako trazite da vam namotaju na vecem jezgru, slepi namotaj i jos par sitnica, uvijek izadje za oko 30 % vise nego standardna cijena. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa nije bas uvek i dramaticna DC prljavstina, kako ne brundaju i ostali trafoi?

 

Mogu podeliti dve i po kategorije, Do 500VA, od 500-1000, i kilovat i vise. Realno za nase potrebe  su malo drugacije podele, jedna do 200-250VA, druga grupa 250-500, i treca preko 500. A najproblematicniji su 150-300VA, posto se tu preklapaju velicine jezgra, pa su neki u jednim a neki u drugim proporcijama, kada se primecuju razlike odnosa gvozdja i bakra.

 

Plus sto su razlike u gustini pakovanja, ako su nizi naponi a velike struje, mnogo je nepovoljnije nego visi napn a niza struja..efikasniji je bolje napakovan trafo. A kada je najefikasniji, najmanji su gubici, lepse je ponasanje trafoa..

 

A onda se na to nakaci neko fals jezgro..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vlad, 

Iskreno da ti kazem, ne znam. U sustini 98 % vremena pojacalo mi je jako tiho, ponekad malo zabrunda i to oba trafoa simultano, znaci u obe kutije, uglavnom kad prljavstina udje u mrezu. Vjerujem da nam se svasta prodaje, danas je ionako 80% robe kod nas lose, ne samo u elektronici, nego i u drugim segmentima... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...