Jump to content

Transformatori - torusni


Impuls

Preporučeni Komentari

Obzirom da sam negde na početku teme prozvan (nadam se u pozitivnom smislu), da napišem i ja koju.Itekako Trafco i Trafomatic umeju da namotaju kvalitetne transformatore.Zakon tržišta diktira cene, pa su i tako niže cene verovatno iznuđene.Ko tačno zna šta hoće, i spreman je da plati koliko treba, dobiće kvalitet.Konkretno u mom slučaju sam tražio da mi ni pod kojim uslovima trafo ne pisne, tj da se ne zna kad radi a kad ne.Čovek mi je preporučio da uzmemo jezgro 800va, namotamo primar kao za 600va (oko 1T), slepi navoj na primaru,i oklop oko sekundara. Sve ja kako smo se dogovorili, trafoi su perfektni. Gabaritno je dosta veći od Edelinski 500va.Poenta je da trafoi verovatno izdržavaju ono za šta su deklarisani i ispunjavaju neki industrijski standard.Ali nisu dovoljno dobri za audio. Ali ako im se lepo objasni za šta treba, namotaće takav.

Pile , OK, ali po kojoj ceni je onda taj trafo?Ovde ga dobijes bez da moras da porucujes , hocu ovo jezgro, hocu ovaj namotaj, hocu da ne zuji , hocu da bude lep itd.Kod Riste je cena normalana.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pile , OK, ali po kojoj ceni je onda taj trafo?Ovde ga dobijes bez da moras da porucujes , hocu ovo jezgro, hocu ovaj namotaj, hocu da ne zuji , hocu da bude lep itd.Kod Riste je cena normalana.

Nije mi bila namera da nikome pravim reklamu ni anti reklamu.Izvinjavam se ako je tako ispalo. :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A koliko je to u evrima (ili dinarima) za pomenute transformatore ?

I mene to interesira i još poneka stvar. Imam jedinu mogućnost da naručim trafo preko jedne prodavnice elektro materijala. Oni od neke firme iz Hrvatske naručuju standardne trafoe za rasvjetu i sl. ali mogu tražiti i drugačije. Tražio sam da mi sekundar namotaju bifilarno ali kažu da to ne rade. Volio bih da trafo ima i slijepi namotaj i sve što je poželjno za trafo u audio uređaju. Šta konkretno da tražim kao dodatne zahtjeve? Koje su cijene prihvatljive za takve trafoe? Da li mogu i do koje kategorije da posluže standardni trafoi iz recimo chipoteke? Čisto sumnjam da oni ispunjavaju bilo koji od dodatnih zahtjeva.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li mogu i do koje kategorije da posluže standardni trafoi iz recimo chipoteke? Čisto sumnjam da oni ispunjavaju bilo koji od dodatnih zahtjeva.

Mislim da mogu da posluze standardni trafoi, jer ih prizvodi nemacka TALEMA (pogon u indiji). Ja sam davno uzeo dva kom. I nema dodatnih zahteva.Reci sta ti treba pa cemo poruciti.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da mogu da posluze standardni trafoi, jer ih prizvodi nemacka TALEMA (pogon u indiji). Ja sam davno uzeo dva kom. I nema dodatnih zahteva.Reci sta ti treba pa cemo poruciti.

Hvala. Pitao sam više onako uopšteno i na duge staze. Tek sam počeo da radim sa velikim trafoima i za audio pa sam htio da mi iskusni(ji) malo pojasne šta je sve potrebno za dobar trafo i koje su cijene prihvatljive. Puno toga sam zacrtao i kako šta dođe na red (prema vremenu i mogućnostima) tako ću i nabavljati. Trafoi mi trebaju za pojačala i pretpojačala i volio bih da nisu baš neka šaša, pogotovu za neke bolje stvari. Prvo bih uzeo 1 X 300VA / 30V + 30V ili 2 X 200VA / 30V + 30V (Studio SE), kasnije će biti F5 i nekoliko pretpojačala.Ovo sa Ristom mi izgleda super ali sam ja u BiH a i da zamolim nekog da naruči za mene ipak je trafo mrga i nije za slanje poštom. Namjeravam uskoro, čim odem u Split, da uzmem jedan trafo u chipoteci (225VA 30V+30V .. ne znam ko ih proizvodi) pa ću vidjeti kakvi su.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jedina je zamerka cena koja je dosta visa nego sto je bio dogovor. Za tu cenu je dobijen trafo bez zujanja sa odlicnim karakteristikama. Posto sve interesuje cena 500w 65€E da zaboravih, ovo je trafo domaceg proizvodjaca i Ristin u poredjenju. Oba 500W

post-15-127134976651_thumb.jpg

post-15-127134978234_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Obzirom da sam negde na početku teme prozvan (nadam se u pozitivnom smislu), da napišem i ja koju.

Itekako Trafco i Trafomatic umeju da namotaju kvalitetne transformatore.

Zakon tržišta diktira cene, pa su i tako niže cene verovatno iznuđene.

Ko tačno zna šta hoće, i spreman je da plati koliko treba, dobiće kvalitet.

Konkretno u mom slučaju sam tražio da mi ni pod kojim uslovima trafo ne pisne, tj da se ne zna kad radi a kad ne.

Čovek mi je preporučio da uzmemo jezgro 800va, namotamo primar kao za 600va (oko 1T), slepi navoj na primaru,

i oklop oko sekundara. Sve ja kako smo se dogovorili, trafoi su perfektni. Gabaritno je dosta veći od Edelinski 500va.

Poenta je da trafoi verovatno izdržavaju ono za šta su deklarisani i ispunjavaju neki industrijski standard.

Ali nisu dovoljno dobri za audio. Ali ako im se lepo objasni za šta treba, namotaće takav.

Pile , OK, ali po kojoj ceni je onda taj trafo?

Ovde ga dobijes bez da moras da porucujes , hocu ovo jezgro, hocu ovaj namotaj, hocu da ne zuji , hocu da bude lep itd.

Kod Riste je cena normalana.

jedina je zamerka cena koja je dosta visa nego sto je bio dogovor. Za tu cenu je dobijen trafo bez zujanja sa odlicnim karakteristikama. Posto sve interesuje cena 500w 65€

Pa po čemu su onda ti transformatori tako posebni ? Dakle, dodatne količine gvožđa i žice i kod Riste dodatno koštaju; znači kol'ko para tol'ko i muzike.

Ja sam u Bačkom Petrovcu uzeo dva transformatora od po 250VA za manje para od toga(60EUR); oba sa predimenzionisanim jezgrima i motanim po posebnim zahtevima za pojačala u A klasi.

Isto tako urađen trafo, al' od 350VA, sam pre neki mesec platio 45EUR.

Da ne bude nesporazuma, nisam ovo napisao zbog bilo kakve zluradosti, već sam pomalo razočaran jer sam se i sam obradovao kad sam pročitao da se mogu naći odlični trafoi za tako malo para, k'o što ste na početku teme rekli.

P.S. A da ne prati Rista kojim slučajem ovaj forum, pa je korigovao cene videvši da ih daje u bescenje ? Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa po čemu su onda ti transformatori tako posebni ? Dakle, dodatne količine gvožđa i žice i kod Riste dodatno koštaju; znači kol'ko para tol'ko i muzike.Ja sam u Bačkom Petrovcu uzeo dva transformatora od po 250VA, za manje para od toga(60EUR); oba sa predimenzionisanim jezgrima i motanim po posebnim zahtevima za pojačala u A klasi.Isto tako urađen trafo, al' od 350VA, sam pre neki mesec platio 45EUR.Da ne bude nesporazuma, nisam ovo napisao zbog bilo kakve zluradosti, već sam pomalo razočaran jer sam se i sam obradovao kad sam pročitao da se mogu naći odlični trafoi za tako malo para, k'o što ste u početku teme rekli.

OK, cena nije bila na kraju ona za koju smo se dogovorili ,posto je cela narudzba isla preko mene (dogovor je bio 50 eura kom.).Sutra cu da vidim sta se dogodilo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 7 months later...

to je jedan sloj folije namotan na celo jezgro - s tim sto je jedan kraj otvoren (izolovan) a drugi kraj spojen na uzemljenjemoze da bude :- izmedju pojedinih namotaja ( recimo - izmedju primara i sekundara i/ili izmedju pojedinih sekundara )- zavrsni - preko svih namotajadrugo ime mu je static shield , sto pruza malo vise informacija o svrsi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to je jedan sloj folije namotan na celo jezgro - s tim sto je jedan kraj otvoren (izolovan) a drugi kraj spojen na uzemljenjemoze da bude :- izmedju pojedinih namotaja ( recimo - izmedju primara i sekundara i/ili izmedju pojedinih sekundara )- zavrsni - preko svih namotajadrugo ime mu je static shield , sto pruza malo vise informacija o svrsi

Praktično predstavlja Faradejev kavez.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajde da rekapituliramo priču

do sada su se pojavili ovi proizvođači trafoa

• Rista

• ESM Elektronika (B.Petrovac)

• Trafco

• Trafomatic radi za Korato

• ESM elektronikom

• Stevanović trafo radi za Bračinac audio

Niko nije pomenuo P&K audio

I to bi bilo to, bar ono što je do sad pomenuto.

E sad bilo je tu raznih iskustava i mišljenja o kvalitetu izrađenih trafoa što je normalno.

Kako sam trenutno u fazi nabavke mrežnog trafoa za PP pojačalo - torus tu do 200w mada može i malo jači do 250w radi rezerve snage molio bih za prporuku od navedenih proizvođača ko je u parametru odnosa cijena / kvalitet preporučljiv i korektan u izradi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...