Jump to content

SABA


Preporučeni Komentari

svakako da ću da probam razne varijante i da ovo nije konačno rešenje ... inače ovaj Sabin visokotonac sam uzeo samo zato što je išao u paketu.

ploča će biti izabrana na osnovu rezne frekvencije s donje strane, a ne po fikusovim uputstvima ... 80 do 100cm , taman širina za dve Alfe 15 u H frame, jedna pored druge

inače ja sam i imao nameru da isprobam H frame; na simulacijama je daleko bolja linearnost i ide niže dole ... gubitak efikasnosti sam mislio rešavati tako što sam od početka planirao aktivnu skretnicu za njih ... e sad kako će to da zvuči u odnosu U i I frame, to ću tek da vidim .... chakija reče da se njemu čak ni krilca sa strana ne sviđaju, da ubijaju zvuk ... će da vidimo

btw, što se tiče upotrebe zakrivljene ploče umesto ravne daske, mislim da sam to viđao svojevremeno na Linkwitz-ovom sajtu, tj na nekim linkovima koji su prikazivali uporedne testove raznih izvedbi njegovih zvučnika ... sećam se da se na tim testovima najbolje pokazala upravo neka zakrivljena ploča(buffle), čak relativno skromnih dimenzija

inače ja sam planirao da za donje dve oktave napravim ovako nešto

kako god, ovo će biti samo prva varijanta, preko koje ću imati priliku da se dobro upoznam sa prednostima i manama ovakve konstrukcije, i na osnovu toga napravim potrebne izmene kako bi došao do izvedbe koja će me u potpunosti zadovoljiti ... ako je to uopšte i moguće

evo u prilogu i grafičkog prikaza potrebne širine ploče, u zavisnosti od frekvencije

post-7-126953075114_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 34
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Taj sub sto hoces da napravis po mom misljenju je jako dobari direktan je derivat vintage koncepta Transflex horn mislim da je altec lansing patentiraogoogle ima 2 verzije...Ova sa slike je neka kombinacija sa Voigt hornom i bice u redu ali samo akoako pogonis posebnim ampom i aktivnom skretnicom...1 zv je malo za pasivnu....medjutim ima izuzetnih prednosti. Kabinet za sub jeste veliki i masivanako radis od MDF-a ocekuj preko 50Kg po kom...Ali je zato baza mala i moze se postaviti u cosak.Lepo zamisljen a ostvariv projekat... :) .I jos nesto kada se doda ispravan donji opsegkao sto bi to trebalo da bude kod tebe,racunaj na oko 6-10db mocniji visokotonac zbog tonalnog balansavideces da iako merenja pokazuju ravno u gornjem osegu imaces utisak daje slika pomerena ka doleiznenadio sam se kada mi se to par puta desiloi jedino resenje koje sam nasao posle 6K,a da bude single visokotonska jedinica,bilo je RAAL ribontada oko 100 pa do 105db.uzdravlje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.I jos nesto kada se doda ispravan donji opsegkao sto bi to trebalo da bude kod tebe,racunaj na oko 6-10db mocniji visokotonac zbog tonalnog balansavideces da iako merenja pokazuju ravno u gornjem osegu imaces utisak daje slika pomerena ka doleiznenadio sam se kada mi se to par puta desiloi jedino resenje koje sam nasao posle 6K,a da bude single visokotonska jedinica,bilo je RAAL ribontada oko 100 pa do 105db

a šta misliš, dal' tu možda pomoglo, osim ovoga što si ti naveo, dodavanje back firing visokotonca ... čiji uticaj je, bez obzira na ovo, u planu da se isproba
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To mozes da isprobas...zavisi i od ugla pod kojim je taj druginaravno i koji je driver...U principu to je jos jedan reaktivni sistem koji se dodaje u elektricno kolo.Ali to je onda bi-pole.tesko je naci trakasti driver (true ribbon) koji ima dovoljnu eff. i otvoren je sa obe straneMozda ima nesto? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 years later...

Evo samo mali prilog ,moj drugar ima uradjene Jericho horne sa sabama kao FR samo 3,3 mf na visokim ,pojacalo 2a3 i to veoma dobro svira sto se kaze na uvo bez merenja.Magneti alnico.Nema potrebe za veliku snagu sa ovakim kutijama e sad sto se tice merenja to ne znam.Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo samo mali prilog ,moj drugar ima uradjene Jericho horne sa sabama kao FR samo 3,3 mf na visokim ,pojacalo 2a3 i to veoma dobro svira sto se kaze na uvo bez merenja.Magneti alnico.Nema potrebe za veliku snagu sa ovakim kutijama e sad sto se tice merenja to ne znam.Pozdrav

 

 

Može malo više detalja o tome? Imam Sabine 8" drivere, pa nek mi se nađe kao back up ideja... jednom...ako...ali neka se nađe. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Jericho horn je kabinet namenjem za Fostex 208Sigma

i to ACR verziju upgrade - ne za standardni Japanski 208.

I to je bogami dosta veliki kabinet.

Taj nemac konstruktor sto stoji naslonjen na kabinet je

je krupan covek od sigurno oko 2m

Imao sam prilike i da slusam taj kabinet sa Japanskim 208 (ne ACR verzijom)

i dobro je radio cini mi se.

...

To je back-loaded horn kabinet ako se ne varam

A postoji velika razlika izmedju predvidjenog drivera i saba drivera

nisam siguran da je taj kabinet odgovarajuci za sabu

Recimo povrsine memrane su razlicita sto je bitno sa horn kabinete...

Mislim ako vec postoji kabinet zasto ne probati, ali praviti

kabinet za neodgovarajuci driver je velika kocka

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imali smo materijala  3 dana rada probali i prilicno dobro saba radi u tim kutijama.Zaj....o za sastavljanje puno delova ali uradi se .Probano sa lanpama.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo kazem da je tu povrsina grla horne verovatno veca nego povrsina membrane Sabe...

pa ako ste zadovoljni kako radi sa tom St

probajte da smnjite povrsinu grla horne na oko 0.7 x Sd saba drivera?

recimo nekim tkaninama koje se postave u krajeve...

tu je pravougaoni oblik grla, na kraju komore iza drivera

:)

to je jednostavan postupak za isprobati a nece narusiti konfigutaciju kabineta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...