Jump to content

Čime se zanimam... (ovih dana )


Impuls

Preporučeni Komentari

Danas na   red došao  CD  player SONY CDP-X505ES.

Već duže vreme  ima problema  sa otvaranjem fioke, moram da ga lupkam, udaram, sve češće i sve jače.Na kraju potpuno otkazao. Nema se kud mora na kanal.

Gumica nabavljena kod ProElektronika (po uzorku a ne po nazivu modela).

$_35.JPG

Montira se  na  ovaj sklop zupčanika oko  ovog donjeg i oko motora.

86_1210702851.jpg

Okretanje  motora prvo spusti laser okretanjem puža a onda izbaci fioku (laser je spušten pa fioka slobodno izadje )Kad oslabi gumica ovaj puž previše optereti pogon  i gumica prošlajfuje, laser se ne spusti do kraja i fioka ne ( sme da) izađe. Popravka  laka.  Kada se priđe ovom pužu, skinu se zupčanici( podizanjem uvis- nema nikakav  osigurač), promeni gumica i sve vrati na mesto.  

Proba. Radi ko  nov  :good2:

 

Sem toga ima  još jedan problem. Ne pamti nazive CD medijuma koje utipkam u njega.  Uzrok je neispravan kond 5,5V 0,1F  (da 0,1F).

IMGP3656.JPG

I on je promenjen. Desoldering  pletenicom starog konda pa stavljanje novog. ( Ova slika je sa CDPXA7ES ali je isti i na 505ES)

 

E sad glavni  posao dana. Kad sam već otvorio CD da promenim i napojni kabl. Originalni je bedan, kao za stonu lampu.

p1060135.jpg

Odlučio sam da stavim  drugi, bolji kabl. Moj favorit koji se tako dobro pokazao na mnogim mestima i već sam pisao o njemu.

post-39-0-58572600-1443984875_thumb.jpgpost-39-0-82360700-1443984962_thumb.jpg

Shirmovan, dvožilni. Stavio sam Sonarquest schuko  i shirm  vezao na schuko stranu, na CD strani nije vezan schirm. Takođe na CD  strani nisam  stavljao IEC  ( jer ga nije ni  bilo na originalu) već sam žice na PCB povezao. Ovu sa  filterom i osiguračem u prednjem planu. ( Sliku postavljam samo da se vidi o kakvom ozbiljnon CDu se  radi. Trokomorno bakarno kućište, posebna  napajanja   za analogni i digitalni deo, težak  u božju mater)

Kabl sačuvao tako da može da se CDvrati u prvobitno  originalno stanje

sony-cdp-x505es-offen_1454.jpg

E sad zašto ovo pišem? Verovatno svako od nas ume da promeni  gumicu (remen) pa i kond. Naravno da i promena napojnog kabla nije brain surgery da bi se ovde  detaljno objašnjavala.

 

Razlog je funkcionalni i slušni test posle završenog posla.

Fioka  otvara - zatvara sve ko novo. Super.

 

Ali zvuk. :yikes:

Kao  da je, ne tweakovan,  nego neki  drugi CD pušten.

Zvuk autoritativniji , bogatiji, timber i prostor neverovatno  poboljsani.

Ja bih rekao da mi je CD  postao barokni. Ne samo  da je bogat, kitnjast već je drčan, siledžiski prepotentan.

Uglavnom  ne mogu da verujem koliku je promenu uneo napojni kabl  ( valjda nisu remen  i kond :laugh1tooht:  ).

 

Ko ne veruje u kablove neka zaboravi šta sam pisao.

 

Ko sumnja ili veruje, neka pod hitno zameni napojni kabl .Na izvoru muzike (verovatno je na pojačalu već zamenio).

 

Ja tako zaokružih priču. Posle  zvučničkih  kablova (Transparent XL klona) ,interkonekta ( Transparent reference MM2 klona) i power kablova koje sam koristio na pojačalima , sada sam zamenio power kabl i naCDu. Trebalo  je to odavno da uradim ali lenjost.

 

Rezultati su neverovatni. Ni u najoptimističkijim nadanjima ne bih pomislio da bi pomak bio ovoliki.

Uglavnom posle današnjeg slušanja razmišljam da   A sistem proglasim za penzionisan i da mu više ništa ne menjam. :respect: :respect:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da Audiphile club of Athens, boles.

 

I u mom malom mistu ima jedan kabloman, 5-6kE u kablovima :crazy:  upozno ga odma počo da priča o kablovima ali prvenstveno u smislu cene i glavna odvala je bila da se to samo čuje u skupljim sistemima, i da je njegov sistem izuzetno osetljiv na promenu kablova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Danas na   red došao  CD  player SONY CDP-X505ES.

Već duže vreme  ima problema  sa otvaranjem fioke, moram da ga lupkam, udaram, sve češće i sve jače.Na kraju potpuno otkazao. Nema se kud mora na kanal.

Gumica nabavljena kod ProElektronika (po uzorku a ne po nazivu modela).

$_35.JPG

Montira se  na  ovaj sklop zupčanika oko  ovog donjeg i oko motora.

86_1210702851.jpg

Okretanje  motora prvo spusti laser okretanjem puža a onda izbaci fioku (laser je spušten pa fioka slobodno izadje )Kad oslabi gumica ovaj puž previše optereti pogon  i gumica prošlajfuje, laser se ne spusti do kraja i fioka ne ( sme da) izađe. Popravka  laka.  Kada se priđe ovom pužu, skinu se zupčanici( podizanjem uvis- nema nikakav  osigurač), promeni gumica i sve vrati na mesto.  

Proba. Radi ko  nov  :good2:

 

Sem toga ima  još jedan problem. Ne pamti nazive CD medijuma koje utipkam u njega.  Uzrok je neispravan kond 5,5V 0,1F  (da 0,1F).

IMGP3656.JPG

I on je promenjen. Desoldering  pletenicom starog konda pa stavljanje novog. ( Ova slika je sa CDPXA7ES ali je isti i na 505ES)

 

E sad glavni  posao dana. Kad sam već otvorio CD da promenim i napojni kabl. Originalni je bedan, kao za stonu lampu.

p1060135.jpg

Odlučio sam da stavim  drugi, bolji kabl. Moj favorit koji se tako dobro pokazao na mnogim mestima i već sam pisao o njemu.

attachicon.gifmaterijal.jpgattachicon.gifsonarquest.jpg

Shirmovan, dvožilni. Stavio sam Sonarquest schuko  i shirm  vezao na schuko stranu, na CD strani nije vezan schirm. Takođe na CD  strani nisam  stavljao IEC  ( jer ga nije ni  bilo na originalu) već sam žice na PCB povezao. Ovu sa  filterom i osiguračem u prednjem planu. ( Sliku postavljam samo da se vidi o kakvom ozbiljnon CDu se  radi. Trokomorno bakarno kućište, posebna  napajanja   za analogni i digitalni deo, težak  u božju mater)

Kabl sačuvao tako da može da se CDvrati u prvobitno  originalno stanje

sony-cdp-x505es-offen_1454.jpg

E sad zašto ovo pišem? Verovatno svako od nas ume da promeni  gumicu (remen) pa i kond. Naravno da i promena napojnog kabla nije brain surgery da bi se ovde  detaljno objašnjavala.

 

Razlog je funkcionalni i slušni test posle završenog posla.

Fioka  otvara - zatvara sve ko novo. Super.

 

Ali zvuk. :yikes:

Kao  da je, ne tweakovan,  nego neki  drugi CD pušten.

Zvuk autoritativniji , bogatiji, timber i prostor neverovatno  poboljsani.

Ja bih rekao da mi je CD  postao barokni. Ne samo  da je bogat, kitnjast već je drčan, siledžiski prepotentan.

Uglavnom  ne mogu da verujem koliku je promenu uneo napojni kabl  ( valjda nisu remen  i kond :laugh1tooht:  ).

 

Ko ne veruje u kablove neka zaboravi šta sam pisao.

 

Ko sumnja ili veruje, neka pod hitno zameni napojni kabl .Na izvoru muzike (verovatno je na pojačalu već zamenio).

 

Ja tako zaokružih priču. Posle  zvučničkih  kablova (Transparent XL klona) ,interkonekta ( Transparent reference MM2 klona) i power kablova koje sam koristio na pojačalima , sada sam zamenio power kabl i naCDu. Trebalo  je to odavno da uradim ali lenjost.

 

Rezultati su neverovatni. Ni u najoptimističkijim nadanjima ne bih pomislio da bi pomak bio ovoliki.

Uglavnom posle današnjeg slušanja razmišljam da   A sistem proglasim za penzionisan i da mu više ništa ne menjam. :respect: :respect:

 

Iskreno ja sam zacudjen da ti to nisi odavno odradio!

Pa to je nevidjeni napredak u zvuku, ja pao na d.upe kad sam to odradio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iskreno ja sam zacudjen da ti to nisi odavno odradio!

Pa to je nevidjeni napredak u zvuku, ja pao na d.upe kad sam to odradio.

Ma godinu dana mi stojao  spreman  kabl da ga promenim  ali obucar ima najgore cipele.(Moja crnogorska polovina gena) :sleep2:

Danas slusao ceo dan i ne mogu da shvatim da SONYjevi inzenjeri nisu umeli/hteli da ugrade ljudski kabl a mogli onoliki bakar da ulupaju u kutiju.

 

PS A da. Sad mi  radi i ispis naziva CDa ako sam ga utipkao. ( Preteca  CD TEXTa)

Cak i sistemski ispisi mogu da se promene. Vise mi ne pise    -NO DISC- nego:

post-39-0-81949000-1444077674_thumb.jpg

:laugh1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma godinu dana mi stojao  spreman  kabl da ga promenim  ali obucar ima najgore cipele.(Moja crnogorska polovina gena) :sleep2:

Danas slusao ceo dan i ne mogu da shvatim da SONYjevi inzenjeri nisu umeli/hteli da ugrade ljudski kabl a mogli onoliki bakar da ulupaju u kutiju.

 

PS A da. Sad mi  radi i ispis naziva CDa ako sam ga utipkao. ( Preteca  CD TEXTa)

Cak i sistemski ispisi mogu da se promene. Vise mi ne pise    -NO DISC- nego:

attachicon.gifsony nema diska.jpg

:laugh1:

 

Neverovatno stvarno.

Odradise ga zaista vrhunski iznutra, sve na mestu.

A ne verujem da nisu znali kakvu dramaticnu promenu unosi kvalitetniji kabl na mestu onog serijskog.

Ili mozda stvarno nisu?

Zbun...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...