Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

Trenutno samo slušam muziku i uživam.

Napatio sam se sa instalacijom SnakeOil pa moram da "sednem" da odmorim😁, no naravno pun sam ideja kada ne treba ja da ih odradim😁😁😁.

Miko, pade mi na pamet (pošto silno vreme potroših na čitanje o sinergiji: Ubuntu-SnakeOil-LMS-Players-Tidal-Mobilni sa aplikacijom za upravljanje) da bi bilo jako lepo napraviti distro baziran na Ubuntu AUDIO ISPEGLAN, jer sad znamo šta taj distro treba da sadrži da bi mobilni radio kao daljinski upravljač (uživancija-komfor najveća moguća).

Takav AUDIO ISPEGLANI Ubuntu distro bi trebalo da sadrži i određene players (po našem iskustvu i mišljenjima da foruma) i Media server.

Na osnovu mog iskustva, iskustva g. Kuja i iskustva ogromnog broja ljudi po forumima taj distro bi trebalo da sadrži bar:

1. Player, najnoviji MPD 0.23.5 (oštriji zvuk, jako puno detalja, pozornica sjajna, pozicija instrumenata jasna, player koga puštaš prijatelju da ga zadiviš zvukom tvog sistema ali mnogima koji ga apsolutno obožavaju ZAMORAN da ga slušaju stalno - Chord zvuk). Ja ga slušam već 5 dana i ništa mi ne smeta, nisam odlepi😁.

2. Player, Squeezelite Ralph (suprotnost sušta MPD, slušljiv veoma, ne tako puno detalja ali jako muzikalan, suprotnost MPD poput one kad neko opisuje zvuk lampaškog ampa spram zvuka peska).

3. Media server, LMS, svima blizak, najlakši za konfigurisanje, plug-in ogroman broj .... svi ga jako vole.

4. UPMPDCLI (player potreban da bi MPD player mogao da koristi LMS i njegove plug-in tj. da bi proradio Tidal, Qobuz).

5. Tidal (Tidal ustvari ni ne treba jer plug-in iz LMS ga može setovati tako da se možete logovati na Tidal preko LMS plug-in i vući stream preko kabla sa mreže). Zašto pomenuh Tidal, pomislio sam da možda ne bi bilo loše imati tu aplikaciju ipak u distrou jer aplikacija Tidala ima čini mi se kompletniji konfigurator nego LMS plug-in pa bi to možda isto uticalo na zvuk ako se ta konfiguracija prenosi na Tidala account jer nisam siguran kako to u stvarnosti radi.

Baš bi to bio lep distro, ali kao što naš narod kaže "sve što je lepo ili goji ili je kažnjivo, ili ....... Ili nema ko da uradi"😁😁😁.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovaj post, prethodni, što napisah je suština Linux-Ubuntu muzičkog servera i potrudiću se da u dogledno vreme napišem nešto o samoj instalaciji (SnakeOill je kako g. @Kuja reče UI) koji za moje uho: em svira lepše od Windows audio servera, em je jeftiniji (SnakeOil je u osnovnoj verziji ipak džabe i ostavlja Ubuntu podešenim a Fidelizer košta preko 35€ u osnovnoj varijanti prvoj koja ostavlja Windows podešenim i posle restarta a ide i do 70€ u pro opciji. Fidelizer neplaćen zahteva stalno podešavanje pri uključenju), em ne možete upravljati Tidalom sa telefona, em Windows iz nekog razloga "skraćuje" neke pesme sa Tidala, em .....

Rekoh napisaću nešto o instalaciji Ubuntu audio servera (SnakeOill-a) ne zato što to nije objašnjeno od strane autora, naprotiv, OBJAŠNJENJE INSTALACIJE SNAKEOIL SU IZUZETNO i toliko obuhvatnao da je potrebno mnogooo vremena da se to sve pročita i usvoji, koje-vreme mnogi od Vas nažalost nemate pa ću ja pokušati da napišem nešto najkraće moguće što će mnogima pomoći da instaliraju Ubuntu audio server sa SnakeOill UI za znatno kraće vreme i bez mnogo čitanja literature.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaboravih malopre da istaknem da bi za taj hipotetički distro najbolje bilo uzeti najnoviju verziju Ubuntu (valjda 24,01 ...) jer i jedan od moderatora sa foruma SnakeOill eksplicitno reče da je najbolje koristiti najnovije verzije svog software (neki ljudi imaju svoje favorite i u starijim verzijama) između ostalog i zbog toga što je se Canonical obavezao da će poslednju verziju Ubuntu "održavati" 5 narednih godina.

Duboko verujem da će u tom periodu napredovati i: players i media serveri i mobilne aplikacije pa i audio deo Ubuntu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo za duduke - sve na gomili. Ne morate da ustanete iz fotelje niti daljinski upravljac da ostavite.

Ima da urastete u fotelju:hihihihi:

diya@diya:~/Downloads$ sudo bash snakeoil-installer-x86_64-1.2.6.sh 
[sudo] password for diya: 
# Begin installation of Snakeoil 1.2.6 
  + Checking pre-requistes... OK
    * Checking program (ip)... FOUND
    * Checking program (grep)... FOUND
    * Checking program (head)... FOUND
    * Checking program (tail)... FOUND
    * Checking program (sed)... FOUND
    * Checking program (pgrep)... FOUND
    * Checking program (sha1sum)... FOUND
    * Checking program (tar)... FOUND
    * Checking program (ip)... FOUND
    * Checking program (cat)... FOUND
    * Checking program (mktemp)... FOUND
    * Checking program (cut)... FOUND
    * Checking program (xargs)... FOUND
  + Checking CPU: OK
  + System identified as: Ubuntu
    * Updating repos... OK
    * Checking package: net-tools
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: avahi-daemon
      - Status: Already installed
    * Checking package: icewm
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: lighttpd
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: php-cgi
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: tigervnc-standalone-server
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: libio-socket-ssl-perl
      - Status: Already installed
    * Checking package: libgomp1
      - Status: Already installed
    * Checking package: cifs-utils
      - Status: Already installed
    * Checking package: nfs-common
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: samba
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: python3-future
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: openssh-server
      - Status: Installing... OK
  + Creating media folders... OK
  + Checking installer integrity... OK
  + Extracting archive... OK
    - verifying component: snakeoil-rest... OK
    - verifying component: Logitech Media Server... OK
    - verifying component: snakeoil blob... OK
  + Install Snakeoil RestAPI server... OK
  + Installing Snakeoil blob, please be patient... OK
# Prepping Your System For Snakeoil.
  + Startup script... OK
  + Web server... OK
  + Logitech Media Server... Already installed
  + Configuring network... Not using netplan or ifupdown. This might not work
  + Configuring virtual desktop... OK
  + Configuring boot options... OK
  + Configuring samba... OK
# Cleaning up tmp files... OK
# Installation complete. Please reboot your computer now.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 minuta, Zen Mod reče

duducima si trebao da objasnis da prvo treba imati neki Linux instaliran, sa sve Downloads folderom, u koji  treba down SnakeOil installer

msm, ne znam, samo pogadjam :Viannen_loungelizard:

 

Da baš tako DUDUCIMA!!! To je suština. 

Nisam ja đaba molio da se otvori posebno ona NIXIE tema o Linuxu i da tamo to sve smjestimo. Ali nisam bio shvačen.

Ne radi se o meni i mojim interesima nego da uobličimo diskusiju, da ima glavu i rep, i finalni PROIZVOD svog rada. Nadam se da če MIka imati snage i strpljenja da ovo što je Srečko večim djelom definisao a i sam uviđa, najminimalniju instalaciju koja je podređena AUDIOFILIMA. Ne multimediji, nego audiofiliima. Poslije neka se karika na to kako ko hoče, uglavnom playeri.

@Mikorist još malo strpljenja i sve če doči na svoje. Minimalno!!!

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, Zen Mod said:

e, taj je pravi

jedini problem, ZM Kernel sjedi nako, i ne radi nista

:smesna:

Pa to tako i treba.

Pročitajte članak u NY Times gde je njihov novinar razgovarao sa Microsoft Bing Chat-om.

Na direktno pitanje novinara ko mu je najbolji prijatelj i ko je najzaslužniji za ovo što je on sada-ko ga je stvorio (parafraziram), Bing je rekao je da je to Satya Nadella (CEO Microsoft) i raspalio salvu hvalospeva kako je on (naj: pametniji, najbolji ....).

Na dodatno pitanje novinara kako to da mu nisu najbolji prijatelji istraživači tima koji sve vreme rade na njemu, Bing je odgovorio da mu oni nisu prijatelji nego treneri.

Pošto Bing ne možemo da ZATUČEMO dok je vreme kako lepo, Elon Musk reče pre koju godinu za AI, bar Miku možemo; dok i on ne poraste toliko da mu ne možemo ništa više😁😁😁.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

34 minutes ago, Mikorist said:

Samo za duduke - sve na gomili. Ne morate da ustanete iz fotelje niti daljinski upravljac da ostavite.

Ima da urastete u fotelju:hihihihi:

diya@diya:~/Downloads$ sudo bash snakeoil-installer-x86_64-1.2.6.sh 
[sudo] password for diya: 
# Begin installation of Snakeoil 1.2.6 
  + Checking pre-requistes... OK
    * Checking program (ip)... FOUND
    * Checking program (grep)... FOUND
    * Checking program (head)... FOUND
    * Checking program (tail)... FOUND
    * Checking program (sed)... FOUND
    * Checking program (pgrep)... FOUND
    * Checking program (sha1sum)... FOUND
    * Checking program (tar)... FOUND
    * Checking program (ip)... FOUND
    * Checking program (cat)... FOUND
    * Checking program (mktemp)... FOUND
    * Checking program (cut)... FOUND
    * Checking program (xargs)... FOUND
  + Checking CPU: OK
  + System identified as: Ubuntu
    * Updating repos... OK
    * Checking package: net-tools
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: avahi-daemon
      - Status: Already installed
    * Checking package: icewm
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: lighttpd
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: php-cgi
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: tigervnc-standalone-server
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: libio-socket-ssl-perl
      - Status: Already installed
    * Checking package: libgomp1
      - Status: Already installed
    * Checking package: cifs-utils
      - Status: Already installed
    * Checking package: nfs-common
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: samba
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: python3-future
      - Status: Installing... OK
    * Checking package: openssh-server
      - Status: Installing... OK
  + Creating media folders... OK
  + Checking installer integrity... OK
  + Extracting archive... OK
    - verifying component: snakeoil-rest... OK
    - verifying component: Logitech Media Server... OK
    - verifying component: snakeoil blob... OK
  + Install Snakeoil RestAPI server... OK
  + Installing Snakeoil blob, please be patient... OK
# Prepping Your System For Snakeoil.
  + Startup script... OK
  + Web server... OK
  + Logitech Media Server... Already installed
  + Configuring network... Not using netplan or ifupdown. This might not work
  + Configuring virtual desktop... OK
  + Configuring boot options... OK
  + Configuring samba... OK
# Cleaning up tmp files... OK
# Installation complete. Please reboot your computer now.

 

Taj sam, au što trošim fotelje😁.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miko, još mi nešto pade na pamet.

Ja nisam ljubitelj multimedije i ne gledam i nisam povezao TV na sistem, tako da mi to ne treba, ali mislim da si u pravu da treba imati distro sa svim tim što si zamislio i grafičkim okruženjem jer nisu svi matori kao ja😁 vać vole da muziku apsorbuju svim čulima.

Naravno ne bi trebalo da zaboraviš ni mene ni @asimze pa bi trebalo da napraviš i za nas jedan (ista Ver. Ubuntu samo server) bez grafičkog okruženja i bez tih za čisti audio nepotrebnih stvari zato što je to 90% isto, bar ja tako mislim.

Dakle dođosmo do 2 distroa, za sada😁.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ama bre ovaj Snake Oil nema veze sa sistemom. Ovo je u potpunoj izolaciji. Dize se kao Virtualna masina sa svojim kernelom.

SRANJE - prevedeno. Dzaba sva podesavanja kad ne moze da ucita kernel na masini. Ovo je masina u masini

Ko kad imas Virtualbox pa se podize iz nje sistem i kaci se na mrezu. Ovo je bre emulator - duduci

"Or drop your Snakeoil OS Firmware, Module or Kernel into this marked box to begin installation."

znaci dzaba Xenmod kernel kad on pregazi sa svojim  kernelom :risitas:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

42 minutes ago, Mikorist said:

Ama bre ovaj Snake Oil nema veze sa sistemom. Ovo je u potpunoj izolaciji. Dize se kao Virtualna masina sa svojim kernelom.

SRANJE - prevedeno. Dzaba sva podesavanja kad ne moze da ucita kernel na masini. Ovo je masina u masini

Ko kad imas Virtualbox pa se podize iz nje sistem i kaci se na mrezu. Ovo je bre emulator - duduci

"Or drop your Snakeoil OS Firmware, Module or Kernel into this marked box to begin installation."

znaci dzaba Xenmod kernel kad on pregazi sa svojim  kernelom :risitas:

To se i meni čini!

Ali mi pričamo Miko o vašim distroima.

Za njih ne treba uopšte (bar ja mislim, čini mi se, iz ovog silnog zezanje sa različitim mašinama i Ver. SnakeOill).

Moja ideja je: vaš distro AUDIO OPTIMIZOVAN i samo u njega dodati pomenuti plejeri i LMS kao default player i default media server.

To bi moralo da svira za sve pare, a mislim da i SnakeOill to radi.

Ja sam stavio (ovo što sada slušam na NUC) čisti Ubuntu Server Ver. 22.04.1 i digao ga. Naravno da sam ga probao. Čisti server, sve radi iz komandne linije, kao bombona. Instalirao sam zatim SSH na Windows laptopu (WinSCP) i JuiceSSH(na Android mobilni) i probao Ubuntu Server sa mobilnog i iz Windowsa (igrao se iz command line).

Tek onda sam pokrenuo "SnakeOill Instaler" koji mi je instalirao SnakeOill što se ni ne primeti na Ubuntu Server instalaciji (komandna linija) osim ako ne zagledate "dublje" u fajl sistem, što Vam daje mogućnost da iz SnakeOill web aplikacije dinstalirate nešto što je SnakeOill već instalirao ili da instalirate nešto što vi hoćete ili ono što on ima u ponudi-što je izabrao da ponudi: od player, media server, hardware setovanja ....

Znači u ovoj našoj igranci-distrou SnakeOil ni ne treba jer smo izabrali player, LMS .... i opredelili se da ništa ne menjamo (2 pristupa, prvi zvuk kao Chord i drugi kao lampe😁).

Takođe mislim da bi i ovako instalacija SnakeOill, sa njegovim Instaler morala da prođe (instalira SnakeOill) na sve što je u osnovi Debian-Ubuntu; osim ako Vam hardware nije previše egzotičan ili ste uzeli neki egzotičan kernel (a to nije jer ste Ubuntu instalirali) jer je autor-Agent Kith upravo i napravio verziju te instalacije sa Installer-om za one sa komplikovanijim hardware.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo RSPlayer sad moze da se instalira na x86.

Znacio bi mi kad bi neko ko cuje razliku izmedju playera (npr mpd vs squeeze) mogao da mi da povratnu informaciju.

Ovaj player se razlikuje od ostalih jer se ne oslanja na poznate linux C biblioteke za decoding/demux, vec koristi Symphonia rust crate.

Instalira se sa jednom komandom:

bash <(curl -s https://raw.githubusercontent.com/ljufa/rsplayer/master/install.sh)

Posle toga UI je dostupan kroz web browser na:

http://<ip adresa>/

ili ako je port 80 zauzet:

http://<ip adresa>:8000

Na Settings strani treba uneti music directory path i kliknuti full scan.

Kad se skeniranje zavrsi treba izabrati audio device name i kliknuti na Save & restart player dugme.

Za Audio device teba izabrati onaj bez soft konverzija 

Kod mene izgleda ovako:

image.thumb.png.1c80fdd69f730910a7b781aafb25190c.png

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, silentbob said:

Evo RSPlayer sad moze da se instalira na x86.

Znacio bi mi kad bi neko ko cuje razliku izmedju playera (npr mpd vs squeeze) mogao da mi da povratnu informaciju.

Ovaj player se razlikuje od ostalih jer se ne oslanja na poznate linux C biblioteke za decoding/demux, vec koristi Symphonia rust crate.

Instalira se sa jednom komandom:

bash <(curl -s https://raw.githubusercontent.com/ljufa/rsplayer/master/install.sh)

Posle toga UI je dostupan kroz web browser na:

http://<ip adresa>/

ili ako je port 80 zauzet:

http://<ip adresa>:8000

Na Settings strani treba uneti music directory path i kliknuti full scan.

Kad se skeniranje zavrsi treba izabrati audio device name i kliknuti na Save & restart player dugme.

Za Audio device teba izabrati onaj bez soft konverzija 

Kod mene izgleda ovako:

image.thumb.png.1c80fdd69f730910a7b781aafb25190c.png

 

 

Ja bih rado to uradio ali stvarno nisam pravi čovek za tako nešto, jer niti imam iskustva sa poređenjem (retko sam uopšte slušao nešto komparativno) a i mator sam čovek da bi kakvu god ocenu dao neko normalan to ozbiljno prihvatio.

Nadam se da ste me ispravno razumeli, da me poznajete znali biste da nisam lenj nego da je ovo što sam rekao sušta istina.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...